Lider Behemota chce przeprosin za zniesławienie

Gdański sąd okręgowy postanowił we wtorek zawiesić postępowanie cywilne w sprawie, w której lider deathmetalowego zespołu Behemoth - Adam Darski - zarzucił naruszenie jego dóbr osobistych szefowi Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszardowi Nowakowi.

2010-06-08, 15:47

Lider Behemota chce przeprosin za zniesławienie

Darski wytoczył Nowakowi sprawę za to, że ten nazwał go "przestępcą". Nowak użył tego określenia, komentując zachowanie Darskiego na koncercie, w czasie którego wyraził się on wulgarnie o Biblii i podarł ją. Proces w sprawie incydentu na koncercie rozpocznie się niebawem w Gdyni.

We wtorek, w procesie cywilnym w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Darskiego, reprezentujący Nowaka mecenas Marek Sosnowski złożył wniosek, aby zawiesić postępowanie w tej sprawie do czasu rozstrzygnięcia w sprawie karnej.

Jak argumentował Sosnowski, rozstrzygnięcie gdyńskiego sądu pozwoli określić, czy zachowanie Darskiego na koncercie było przestępstwem. "Będziemy wówczas wiedzieć, czy powód miał prawo nazwać pana Darskiego +przestępcą+" - wyjaśniał na rozprawie mecenas.

Z opinią Sosnowskiego nie zgodził się adwokat Maciej Szudek, reprezentujący Darskiego. W jego przekonaniu istotne jest to, że Nowak użył określenia "przestępca" w momencie, gdy Darski nie był skazany żadnym prawomocnym wyrokiem.

Po wysłuchaniu opinii stron sędzia zdecydował o zawieszeniu postępowania do czasu rozstrzygnięcia procesu karnego. Szudek zapowiedział, że zaskarży tę decyzję do sądu.

Koncert, z którym wiążą się obie sprawy (karna i cywilna), miał miejsce we wrześniu 2007 roku w klubie "Ucho" w Gdyni. W jego trakcie Darski m.in. podarł Biblię i rozrzucił jej strzępy wśród publiczności. Potem kartki miały zostać spalone przez fanów zespołu. Wokalista Behemotha miał też powiedzieć, że Kościół katolicki to "zbrodnicza sekta".

Niedługo po koncercie Nowak udzielił wywiadu, w którym nazwał Darskiego "przestępcą".

W lutym 2008 r. gdyńska prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnej obrazy uczuć religijnych przez zachowanie Darskiego na koncercie.

W ramach tego postępowania prokuratura pozyskała opinię biegłego religioznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który orzekł, że "każdy egzemplarz Biblii może być przedmiotem czci religijnej". Śledztwo ostatecznie jednak umorzono, ponieważ Nowak okazał się jedynym uważającym się za "pokrzywdzonego" w tej sprawie (polskie prawo wymaga w takiej sytuacji co najmniej dwóch osób).

W styczniu br. śledczy z Gdyni ponownie zajęli się zdarzeniami na koncercie Behemotha. Postępowanie wznowiono po tym, jak w prokuraturze złożyło wniosek w tej sprawie czworo pomorskich posłów PiS. Jak wyjaśnili, miał być to rodzaj wsparcia dla Nowaka, który sam "nie doczekał się sprawiedliwości". W maju prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Darskiemu. Proces ma się rozpocząć 28 czerwca.

Sprawa cywilna, którą we wtorek zdecydował się zawiesić sąd, była już drugim procesem w tej sprawie. Pierwszy proces zakończył się w marcu ub.r. Gdański Sąd Okręgowy orzekł wówczas, że Nowak ma zapłacić 3 tys. zł i opublikować przeprosiny. Nowak odwołał się od wyroku i Sąd Apelacyjny nakazał ponownie rozpatrzyć sprawę.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej