Pierwsza debata prezydencka w TVP Info

W TVPInfo odbyła się pierwsza debata kandydatów na prezydenta z udziałem Andrzeja Leppera, Kornela Morawieckiego i Bogusława Ziętka.

2010-06-08, 21:12

Pierwsza debata prezydencka w TVP Info

Kandydaci na prezydenta, którzy uczestniczyli w debacie prezydenckiej w TVP Info - Andrzej Lepper, Kornel Morawiecki i Bogusław Ziętek są zgodni, że rząd powinien ogłosić stan klęski żywiołowej.
W opinii Kornela Morawieckiego, oburzające jest, że mimo dramatycznej sytuacji powodziowej na południu Polski, władze nie podejmują żadnych zdecydowanych kroków. Jak podkreślał, tysiące powodzian nie będą miały jak dotrzeć do punktów wyborczych, wielu z nich straciło wszystkie dokumenty. Zdaniem Morawieckiego, Państwowa Komisja Wyborcza powinna zabiegać o przełożenie głosowania.

Według przewodniczącego Samoobrony, politycy odwiedzający tereny dotknięte powodzią bardziej dbają o swój wizerunek w mediach niż o ludzi, którym woda zabrała cały dobytek. Andrzej Lepper podkreślał też w TVP Info, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej zmusi rząd do uruchomienia dodatkowych środków na pomoc potrzebującym.

Przewodniczący "Sierpnia 80'" Bogusław Ziętek także uważa, że wprowadzenie stanu klęski jest konieczne. Jak mówił, najtrudniejszy etap dla powodzian rozpocznie się dopiero, czy powrócą do zniszczonych domostw. Dlatego też konieczna jest szybka pomoc.

Kandydaci na najwyższy urząd w państwie przedstawili też swoje poglądy między innymi na temat walki z biedą oraz mówili o swoich priorytetach w polityce zagranicznej.

REKLAMA

Kandydaci o polityce zagranicznej

Andrzej Lepper opowiedział się za prorosyjską i prowschodnią polityką Polski przy uczestnictwie w Unii Europejskiej i NATO.

Kandydat na prezydenta powiedział w debacie przedwyborczej w TVP Info, że nasz kraj powinien rozwijać handel z Rosją i Białorusią. Na pytanie, czy na Białorusi jest reżim, Lepper odpowiedział, że w Polsce też narusza się zasady demokracji, gdyż media sugerują, na kogo głosować.

Drugi uczestnik debaty, Kornel Morawiecki, mówił, że obecnie najważniejsze jest uczestnictwo obywateli w strukturach społecznych. Jego zdaniem, jeśli Polska chce się zaangażować w pojednanie z Rosją, to celem powinno być włączenie tego kraju w struktury europejskie.


Trzeci uczestnik debaty, Bogusław Ziętek, uważa, że przyjaciół trzeba szukać "blisko" - w Unii Europejskiej, w Rosji i w Azji. Ziętek, podobnie jak Morawiecki i Lepper, opowiedział się za wycofaniem polskich wojsk z Afganistanu. Dodał, że jest za integracją wokół Europy socjalnej.
Bogusław Ziętek uznał za niepotrzebne rozmieszczenie w Polsce rakiet "Patriot", jest też za zmniejszeniem wydatków na wojsko. Przeciwnego zdania był Andrzej Lepper.

REKLAMA

Kandydaci o przyjęciu euro, edukacji i służbie zdrowia

Andrzej Lepper uważa, że Polska nie powinna się spieszyć z przyjęciem euro. Kandydat na prezydenta powiedział, że choć traktat akcesyjny zakłada przyjęcie euro, to nie stawia konkretnego terminu.


Drugi uczestnik debaty, Kornel Morawiecki, oświadczył, że nie ma sensu rozmawiać o przyjęciu euro, gdy strefa euro jest w kryzysie. Jego opinię podzielił trzeci zaproszony kandydat, Bogusław Ziętek.
Opowiedział się on za kreowaniem przez państwo nowych miejsc pracy, na przykład poprzez preferencje dla firm zwiększających zatrudnienie.

Zdaniem Morawieckiego, sposobem na zwiększenie zatrudnienia jest rozwój powszechnej edukacji i otwarcie korporacji zawodowych. Andrzej Lepper opowiedział się za stworzeniem ułatwień finansowych dla młodych ludzi tworzących nowe miejsca pracy.


Morawiecki jest za powszechnym dostępem obywateli do służby zdrowia i zwiększeniem nakładów na profilaktykę. Ziętek wypowiedział się przeciwko komercjalizacji służby zdrowia, poparł natomiast finansowanie szpitali ze środków lokalnych. Lepper opowiedział się za bezpłatną służbą zdrowia, na którą środki pochodziłyby z budżetu zadaniowego. Obejmowałby on też wydatki na edukację, bezpieczeństwo i pomoc dla niepełnosprawnych.

REKLAMA

Debata: pierwsza i ostatnia?

TVP S.A. zorganizuje w sumie trzy debaty. Kolejna z udziałem Marka Jurka, Andrzeja Olechowskiego i Janusza Korwin-Mikkego, która miała odbyć się w czwartek 10 czerwca na antenie TVP Info, stanęła pod znakiem zapytania. Swojego udziału nie potwierdził na razie Andrzej Olechowski. Kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta Marek Jurek również zapowiedział we wtorek, że nie weźmie udziału w debacie prezydenckiej organizowanej przez TVP.

Do trzeciej debaty w niedzielę 13 czerwca, w Programie Pierwszym TVP zostali zaproszeni kandydaci popierani przez ugrupowania polityczne posiadające swoją reprezentację parlamentarną: Jarosław Kaczyński, Bronisław Komorowski, Grzegorz Napieralski i Waldemar Pawlak.

Jak czytamy w komunikacie, sztab wyborczy Bronisława Komorowskiego wykluczył jednak jego udział w debacie. W zamian proponuje spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w TVN.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej