Komisja ds. VAT. Dziś posiedzenie niejawne i przesłuchanie D. Radziwiłła
Sejmowa komisja śledcza do spraw podatku VAT przesłucha w środę kolejnego byłego wiceministra finansów - Dominika Radziwiłła.
2018-11-28, 06:57
Posłuchaj
Zgodnie z harmonogramem prac, ma on złożyć zeznania w charakterze świadka o godzinie 14.00. Przed południem komisja zaplanowała posiedzenie niejawne, na którym odbędzie się głosowanie w sprawie złożenia przez nią zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw przez byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Posiedzenie zamknięte odbędzie się o 11.30.
Treść zawiadomień jest oparta między innymi na ubiegłotygodniowych zeznaniach byłej wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch, według której decyzje w sprawach podatków zapadały poza resortem. Przed komisją był wiceminister powiedziała, że duży wpływ na tworzenie legislacji związanej z systemem podatkowym w okresie pierwszego rządu PO-PSL miał między innymi dawny szef gabinetu premiera Sławomir Nowak. Dodała, że w procedowaniu czynny udział brali również przedstawiciele biznesu czy opozycji, na przykład Janusz Palikot.
Wiceprzewodniczący komisji i poseł PiS Kazimierz Smoliński poinformował, że komisja ma również dowody na przesyłanie informacji z ministerstwa finansów na temat propozycji zmian w ustawach podatkowych osobom do tego nieupoważnionym. "To są rzeczy wrażliwe, tam jest tajemnica skarbowa, służbowa, a to było na jakiś zagranicznych serwerach, te informacje hulały. Każdy chciałby mieć dostęp do informacji, w jakim kierunku idzie zmiana i co ostatecznie zostanie w projekcie zaproponowane" - mówił Kazimierz Smoliński.
Popołudniowe przesłuchanie byłego wiceministra finansów Dominika Radziwiłła będzie dotyczyło podobnej tematyki, którą komisja poruszyła w trakcie składania zeznań przez poprzednich pięciu świadków piastujących ten sam urząd. "Zakres kompetencji, co dany minister robił w sprawie uszczelnienia podatku VAT, czy brał udział w procesie legislacyjnym" - wyjaśnił wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński.
REKLAMA
Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.
tjak
REKLAMA