Wszystko, co powinieneś wiedzieć o głosowaniu
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w spisach wyborczych jest 30,5 miliona wyborców. To o około 300 tysięcy więcej niż w 2005 roku. Ponad 4 tysiące osób zgłosiło wniosek o głosowanie przez pełnomocnika.
2010-06-18, 12:56
Posłuchaj
Komisje wyborcze będa w niedziele czynne od 6.00 do 20.00. Wyborca musi mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość - dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.
W całym kraju będzie pracować 25 776 lokali wyborczych. Za granicą utworzono 253 obwody głosowania.
Warunkiem ważności oddanego głosu jest głosowanie tylko na jednego kandydata. Głosuje się przez postawienie znaku „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata.
Po powodzi - nie będzie łatwo, ale komisje gotowe
PKW zapewnia, że powódź nie utrudni przebiegu wyborów prezydenckich. PKW przeznaczyła dodatkowe 552 tysiące złotych na organizację głosowania na zalanych terenach.
Wiceszef PKW Kazimierz Czaplicki powiedział, że przygotowania przebiegają sprawnie. I podkreślił, że główna w tym zasługa władz samorządowych, które potrafiły się odpowiednio zmobilizować.
Niewielkie problemy dotyczą jedynie niektórych regionów w południowo-wschodniej Polsce oraz w okolicach Płocka. W gminie Wilków na Lubelszczyźnie, która niemal w całości została zalana. tylko jeden z ośmiu lokali został przeniesiony w inne miejsce. Podobnie jest w okręgu tarnowskim. W niektórych komisjach nie ma łączności stacjonarnej - te lokale zostaną zaopatrzone w telefony komórkowe. W gminie Słubice koło Płocka PKW we współpracy z samorządami zapewni transport do lokali.
Rekordowe zainteresowanie za granicą
Obecne wybory prezydenckie ciesza się ogromnym zainteresowaniem Polaków mieszkających poza granicami kraju. Wg wstępnych informacji PKW dotychczas zamiar udziału w wyborach w polskich placówkach dyplomatycznych zgłosiło ponad sto tysięcy osób. Najwięcej zainteresowanych jest w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
Niektóre biura podróży w popularnych kurortach zagranicznych mają dowozic turystów do lokali wyborczych.
Zakazana agitacja i sondaże
W piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Do godziny 20:00 w niedzielę, a więc do zakończenia głosowania, nie można agitować na rzecz któregokolwiek z 10 kandydatów bądź publikować sondaży. Kara za złamanie tych przepisów to od 500 tysięcy do miliona złotych grzywny.
Wszelkie materiały opublikowane przed północą - także w internecie - po tym terminie nie mogą być zmieniane. Zostają natomiast plakaty wyborcze i billboardy. Nie będzie można natomiast podawać sondaży - także tych dotyczących frekwencji wyborczej. W dniu głosowania mogą być prezentowani kandydaci głosujący w wyborach. Mogą być też publikowane wypowiedzi zachęcające do pójścia do wyborów, jeśli nie będzie tam agitacji na rzecz kandydata. Tego dnia będzie można prezentować sylwetki wyłącznie wszystkich 10 kandydatów - a nie tylko części z nich. Sylwetki te będą mogły być zawierać wyłącznie te dane, które zostały zamieszczone w oficjalnych obwieszczeniach PKW.
Pierwsze wyniki
W dniu wyborów PKW będzie podawała cząstkowe dane o uczestnictwie w głosowaniu. Pierwsze dane o frekwencji będą pochodziły z 8:00, a podane zostaną o 9:30. Do tej pory nie podawano tego komunikatu tak wcześnie. Kolejne komunikaty będą podawane o 14:30, 18:30 i 20:30. Ten ostatni będzie uwzględniał dane z około 90 procent okręgów.
Między północą a 1 w nocy zostaną podane cząstkowe wyniki wyborów z 20 procent obwodów. Kolejne będą podawane po przeliczeniu danych z - odpowiednio - 45, 65 oraz 90 procent obwodów. Ostateczne wyniki wyborów prawdopodobnie poznamy jeszcze w poniedziałek.
REKLAMA
ak, pkw.gov.pl
REKLAMA