X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska będzie miała wyrzutnie HIMARS. Wielki kontrakt zbrojeniowy niebawem sfinalizowany

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 08:10
Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS. System ten stanie się głównym elementem realizowanego przez MON programu Homar. Wartość transakcji Amerykanie oszacowali na 655 milionów dolarów.
Audio
  • Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Na zdjęciu amerykański system HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
Na zdjęciu amerykański system HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).Foto: LCPL Seth Maggard, USMC/Wikipedia

Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży Polsce produkowanych przez koncern Lockheed Martin systemów HIMARS. Transakcja ma obejmować wyrzutnie M142, pojazdy do ich transportu, pociski rakietowe i systemy naprowadzania.

W skład pakietu wchodzą także komputery, pociski testowe, sprzęt telekomunikacyjny, części zamienne, szkolenia oraz wsparcie logistyczne. Choć Amerykanie oszacowali wartość transakcji na 655 milionów dolarów to cena uzbrojenia będzie przedmiotem dalszych negocjacji i może okazać się niższa od wskazanej kwoty.

Uzasadniając decyzję o zgodzie na sprzedaż uzbrojenia, Departament Stanu podkreślił, że transakcja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, która jest ważnym sojusznikiem w ramach NATO. Według Amerykanów systemy HIMARS przyczynią się do modernizacji polskiej armii i zwiększą zdolności do współpracy z siłami USA.

"Przełomowy kontrakt"

Zgodnie z amerykańskim prawem Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO okres ten wynosi 15 dni. Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu to transakcja może być realizowana. W przypadku Polski sprzeciw jest mało prawdopodobny. 

Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce systemu mobilnych wyrzutni HIMARS, czyli rakiet, które są zdolne razić cele na odległość do 300 km; to duży krok w stronę finalizacji tego przełomowego dla Wojska Polskiego kontraktu - poinformował w piątek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

kad

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Ameryka USA Patriot
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beata Kempa: wizy do USA będą zniesione za prezydentury Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 21:03
Minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa wyraziła przekonanie, że wizy do USA dla Polaków zostaną zniesione za prezydentury Donalda Trumpa. Minister Kempa poruszyła sprawę wiz podczas rozmów w amerykańskim Kongresie.
rozwiń zwiń