more_horiz
Wiadomości

Prezydent Donald Trump weźmie udział w pogrzebie państwowym George'a H.W. Busha

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 18:26
Prezydent Donald Trump weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych zmarłego wczoraj 41. prezydenta USA George’a Busha. Poinformował o tym Biały Dom. Ceremonie pogrzebowe odbędą się w stolicy Stanów Zjednoczonych w najbliższą środę.
Audio
  • Prezydent D.Trump weźmie udział w pogrzebie G. Busha. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Donald Trump
Donald Trump Foto: PAP/EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI

Już wczoraj Donald Trump nakazał opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu, a najbliższą środę, czyli dzień pogrzebu 41. prezydenta, ogłosił dniem żałoby narodowej. Donald Trump wraz z Pierwszą Damą weźmie udział w uroczystej ceremonii, która odbędzie się w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie. George Bush będzie żegnany z najwyższymi honorami.

W ostatnich latach relacje pomiędzy obecnym prezydentem USA a rodziną Bushów nie układały się dobrze. George Bush- senior i jego bliscy należeli do republikańskiego establishmentu, przeciwko któremu występował.

Donald Trump nie wziął udziału w pogrzebie byłej pierwszej damy USA Barbary Bush, która zmarła w kwietniu tego roku. Krytykował też 43. prezydenta USA George’a Busha juniora, a w czasie kampanii wyborczej, w której walczył z Jebem Bushem, przekonywał że Ameryka nie potrzebuje kolejnego Busha w Białym Domu.

Prezydent oddał hołd

Wczoraj amerykański prezydent wydał też oświadczenie, w którym podkreślał zasługi 41. prezydenta i wskazywał na jego oddanie dla ojczyzny, wiary i rodziny. "Prezydent George Herbert Walker Bush wiódł długie, pełne sukcesów i piękne życie” - napisał na Twitterze Donald Trump. 

Prezydent przełożył konferencję prasową w Buenos Aires na szczycie G20 ze względu- jak poinformował na Twitterze- na szacunek dla zmarłego George'a H.W. Busha i jego rodziny.

"Poczekamy na czas po pogrzebie i wtedy zrobimy konferencję prasową. Bardzo czekałem na tę konferencję przed opuszczeniem Buenos Aires, bo odnieśliśmy tak wielki sukces w relacjach z różnymi państwami i ich liderami na szczycie G20"- napisał na Twitterze Donald Trump. 

ras

Zobacz także

Zobacz także