more_horiz
Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe George'a Busha seniora. "Miał odwagę wojownika"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 19:45
Po nabożeństwie żałobnym w kościele episkopalnym St. Martin’s w Houston trumna z ciałem George'a H.W. Busha wyruszyła specjalnym pociągiem do College Station, gdzie 41. prezydent USA w nocy polskiego czasu zostanie pochowany obok swojej żony i córki.
Audio
  • Amerykanie pożegnali prezydenta George'a H.W. Busha. Relacja Małgorzaty Kałuży (IAR)
  • James Baker: z George'em Bushem byliśmy jak bracia (IAR)
Pogrzeb Georgea Busha seniora
Pogrzeb George'a Busha senioraFoto: PAP/EPA/DAVID J. PHILLIP / POOL

Około 1,2 tys. osób uczestniczyło w nabożeństwie w kościele episkopalnym St. Martin’s, do którego regularnie wraz z rodziną chodził były prezydent. Russell Levenson, który przez wiele lat był pastorem Busha seniora, zakończył homilię tą samą modlitwą, którą odczytano podczas jego inauguracji w 1989 r. 

Dwie wnuczki Busha seniora, Nancy Ellis LeBlond Sosa i Georgia Grace Koch, odczytały podczas nabożeństwa fragmenty listu do Koryntian.

Przyjaciel Busha seniora i były sekretarz stanu James Baker wspominał go jako polityka, który "miał odwagę wojownika, ale jeszcze większą odwagę jako człowiek czyniący pokój".

- Zawsze byłem dumny z tego, że George Bush zwykł określać nasze relacje jako "duży brat i mały brat". Zwykł także mówić, że najlepszą moją cechą jest to, iż zawsze mówię to, co myślę, nawet wtedy, gdy wiem, że nikt tego nie chce słuchać. Często się spieraliśmy z tego powodu. Ale on miał niezawodny sposób na to, by dyskusja została zakończona. Patrzył na mnie i mówił: "Baker, jeśli jesteś taki inteligentny, to dlaczego to ja jestem prezydentem, a nie ty?" - wspominał James Baker.

Były prezydent spocznie obok swojej żony Barbary i zmarłej w wieku trzech lat córki Robin w College Station (140 km na północny zachód od Houston), gdzie ma siedzibę Prezydencka Biblioteka im. George H. W. Busha.

Bush senior zmarł 1 grudnia w wieku 94 lat. Urząd sprawował w latach 1989-1993. Wcześniej, od 1981 do 1989 roku, był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak