Zamordowani i szykanowani dziennikarze "człowiekiem" roku "Time'a"
Dziennikarze, którzy w bieżącym roku z powodu swojej pracy stracili wolność lub życie, zostali uhonorowani nagrodą Człowieka Roku amerykańskiego tygodnika Time. Wśród nagrodzonych są Saudyjczyk Dżamal Chaszodżdżi, Filipinka Maria Ressa, reporterzy agencji Reutersa Wa Lone i Kyaw Soe Oo oraz amerykańska Capital Gazette.
2018-12-11, 16:13
Krytyczny wobec saudyjskich władz dziennikarz Washington Post Dżamal Chaszodżdżi został zamordowany 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule. Wciąż nie wiadomo, gdzie jest jego ciało. Władze w Rijadzie twierdzą, że nie miały nic wspólnego z morderstwem.
Maria Ressa jest redaktor naczelną portalu Rappler. Na jego łamach krytykowała sposób, w jaki filipińskie władze walczyły z gangami narkotykowymi. Na początku grudnia usłyszała zarzuty oszustw podatkowych. Uniknęła aresztu, ponieważ sąd zgodził się na przyjęcie kaucji. Marii Ressie grozi 10 lat więzienia.
Z kolei reporterzy agencji Reutera Wa Lone i Kyaw Soe Oo przetrzymywani są przez władze Mjanmy od grudnia zeszłego roku. W azjatyckim państwie prowadzili dochodzenie w sprawie czystki etnicznej na muzułmańskiej mniejszości Rohingja. Oskarżono ich o nielegalne zdobycie dokumentów państwowych. We wrześniu sąd skazał ich na 7 lat więzienia.
W czerwcu w budynku gazety "The Capital Gazette" w Annapolis w stanie Maryland doszło do strzelaniny. Zginęło pięć osób, dwie zostały ranne. Dokładne motywy sprawcy nie są znane. Wiadomo, że wcześniej napastnik w mediach społecznościowych negatywnie oceniał działalność gazety.
REKLAMA
Nagroda Człowieka Roku tygodnika Time przyznawana jest od 1927 roku. W zeszłym roku uhonorowano kobiety, które zapoczątkowały akcję #MeToo, mającą zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego. Wśród zdobywców nagrody jest dwóch Polaków: Lech Wałęsa, nagrodzony w 1981 roku oraz Jan Paweł II, który tytuł Człowieka Roku otrzymał w 1994 roku.
dcz
REKLAMA