more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro: przyspieszymy postępowania sądowe i damy zadłużonym szansę na wyjście z długów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 15:53
Wprowadzenie rozwiązań, które przyspieszą bieg postępowań sądowych oraz dadzą szansę na wyjście z zadłużenia tym, którzy wpadli w długi nie ze swojej winy - zapowiedział w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 
Audio
  • Przemówienie Zbigniewa Ziobro na konwencji PiS (PR24)
Prezes Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości
Prezes Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konwencji Prawa i SprawiedliwościFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Lider Solidarnej Polski wziął w sobotę udział w konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Szeligach pod Warszawą. W swoim wystąpieniu Zbigniew Ziobro przedstawił m.in. propozycje zmian w prawie przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości. - W najbliższy wtorek, na posiedzenie Rady Ministrów, zostanie skierowany projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego. To jest bardzo wielki projekt, który w sposób zasadniczy, fundamentalny, przyspieszy bieg postępowań sądowych - zapowiedział Zbigniew Ziobro. Jak dodał, zmiany w Kpc zakładają m.in. utworzenie "specjalnej, szybkiej i profesjonalnej" ścieżki dla spraw gospodarczych. 

Czytaj więcej
morawiecki 1200 pap .jpg
Premier: pierwszy raz w historii III RP mamy nadwyżkę budżetową

"Sądy będą działały szybciej"

- Stworzyliśmy też zasady, które zmierzają do tego, aby wszystkie sprawy, w miarę możliwości, były rozstrzygane na pierwszej rozprawie, a jeśli to nie będzie możliwe, to obowiązkiem sądu będzie tak zaplanować proces, by wyrok mógł zapaść jak najszybciej - mówił minister sprawiedliwości. 

Zbigniew Ziobro zapowiedział też, że "w kolejnym tygodniu" pod obrady rządu zostanie skierowany projekt zmian w Kodeksie postępowania karnego. Również te rozwiązania - podkreślił - mają na celu przyspieszenie postępowań m.in. poprzez "eliminację przypadków obstrukcji". - Eliminujemy takie anachronizmy jak zasadę, że trzeba odczytać wszystkie dokumenty w sprawie, bo tego życzy sobie strona postępowania - dodał.  

Zbigniew Ziobro Stworzyliśmy też zasady, które zmierzają do tego, aby wszystkie sprawy, w miarę możliwości, były rozstrzygane na pierwszej rozprawie

Pomoc w wyjściu z długów

Minister zapowiedział też wprowadzenie zmian ułatwiających wyjście z długów zadłużonym nie ze swojej winy. - Bywa tak, że człowiek znajdzie się w pętli zadłużenia niekoniecznie z własnego zaniechania i własnej winy, bo zachoruje, bo straci pracę. I obowiązkiem państwa jest znajdować zrozumienie dla takiej sytuacji i stworzyć system, który takim ludziom pomoże wyjść na prostą - zapowiedział lider Solidarnej Polski. 

Jak zaznaczył, rozwiązanie to będzie zakładało rozszerzenie "sytuacji, w której osoba, która popadnie w wir zadłużenia, będzie mogła skutecznie dążyć do tego, by państwo dało jeszcze jedną szansę". - Aby nie była skazana na wegetację, albo na ucieczkę z kraju, ale by mogła jeszcze raz podjąć sprawy i swoje życie ułożyć na nowo - dodał. 

Zbigniew Ziobro Obowiązkiem państwa jest stworzyć system, który pomoże ludziom wyjść na prostą 

Zbigniew Ziobro poinformował też, że do konsultacji międzyresortowych ma trafić wkrótce projekt służący walce z lichwą. - Musimy skończyć z sytuacją, że Polacy są oszukiwani przez lichwiarzy - oświadczył. 

"Sądownictwo bliższe ludziom"

Szef MS zwrócił też uwagę na zmiany, które zostały wprowadzone w ostatnich latach w wymiarze sprawiedliwości i opór, z którymi spotyka się reforma sądownictwa. - Wszyscy państwo widzicie, jak wielki sprzeciw w niektórych środowiskach w kraju i zagranicą budzą nasze zmiany w zakresie sądownictwa. Te zmiany budzą wielki opór, bo my chcemy przywrócić sądownictwo ludziom, przywrócić zasady służby publicznej i sprawić, aby sądy służyły temu po co są powołane, służyły Polakom - zauważył. 

Czytaj więcej
kaczyński 1200 pap .jpg
Jarosław Kaczyński na konwencji PiS: chcemy stać się partią marzeń

Jak dodał, "obóz Zjednoczonej Prawicy zwyciężył w parlamentarnych w 2015 roku, ponieważ dotrzymywał słowa, poważnie traktował Polaków i wywiązywał się ze swoich zobowiązań. - Obiecaliśmy, że będziemy wywiązywać się ze swoich zobowiązań i będziemy wiarygodni w tym co obiecywaliśmy. Tak właśnie było - zauważył szef MS. 

Podkreślił, że wiarygodność to w polityce rzecz bezcenna. - Dlatego tak bardzo boli opozycję nasza konsekwencja i nasza skuteczność. Nasz rząd jest tym rządem, który przywraca Polakom godności i szansę na lepsze życie. Nasz rząd nie opowiada frazesów i pustych słów na temat ciepłej wody z kranu, ale podjął się od początku wielkich zmian i reform strukturalnych - oświadczył Zbigniew Ziobro. 

Zbigniew Ziobro Zmiany budzą wielki opór, bo my chcemy przywrócić sądownictwo ludziom, przywrócić zasady służby publicznej

Skuteczna walka z patologiami

Minister Sprawiedliwości oświadczył też, że przeciwników politycznych PiS "boli m.in. skuteczność Zjednoczonej Prawicy w walce z patologiami. 

W tym kontekście przekazał, że w 2018 r. roku prokuraturze udało się zabezpieczyć mienie należące do przestępców w wysokości ponad 2 mld zł. To są konkretne pieniądze, nieruchomości, samochody, zdarzają się też i jachty - powiedział szef MS. Jak zauważył, za czasów rządów PO-PSL w 2015 r. zabezpieczono mienie wartości 300 mln zł. - To jest różnica, to się nazywa skuteczność i to ich boli - dodał Zbigniew Ziobro. Zapowiedział, że całe zabezpieczone mienie zostanie przekazane na rzecz Skarbu Państwa. - Będzie służyć potrzebom społecznym, które realizuje nasz rząd - podkreślił.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Semka: konwencja PiS to deklaracja jedności

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 13:07
- PiS postawił na dwa przekazy. Na przekaz pod tytułem: "walczymy o dobrobyt dla każdego Polaka". Będzie pewien plan zwiększenia tego dobrobytu i zabezpieczenia socjalnego. Natomiast w drugim przekazie jest wyraźna deklaracja jedności - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: podwyżek cen prądu nie będzie ani dla firm, ani dla odbiorców prywatnych

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 13:23
 - Uruchomimy program "Energia Plus", czyli masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych - zapowiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin podczas sobotniej konwencji PiS. Dodał, że z programu ma skorzystać 5 mln gospodarstw.
rozwiń zwiń