X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

COP24: przyjęto dokument końcowy szczytu tzw. Pakiet Katowicki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 06:43
Strony szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach przyjęły dokument końcowy konferencji COP24, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r. Przewodniczący COP24 Michał Kurtyka powiedział, że porozumienie jest "wielkim i historycznym sukcesem". 
Audio
  • Przewodniczący COP24 Michał Kurtyka powiedział, że porozumienie osiągnięte w Katowicach jest "wielkim i historycznym sukcesem". Relacja Przemysława Lisa (IAR)
Sesja plenarna Szczytu Klimatycznego ONZ COP24
Sesja plenarna Szczytu Klimatycznego ONZ COP24Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Propozycja dokumentu końcowego została opublikowana w sobotę wieczorem. Następnie Pakiet Katowicki został przedstawiony na sesji plenarnej COP, która rozpoczęła się po ok. 21.30. W jej trakcie prezydent COP24 Michał Kurtyka pytał się o sprzeciw w poszczególnych punktach dokumentu. Wobec ich braku ogłosił przyjęcie dokumentu końcowego. Decyzje ONZ podejmowane są bowiem jednomyślnie, w drodze konsensusu.

Porozumienie paryskie z 2015 r., było pierwszą globalną umową klimatyczną, która zobowiązała wszystkich do działań na rzecz klimatu. Państwa zobowiązały się wówczas, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Michał Kurtyka podczas spotkania z dziennikarzami mówił, że negocjacje były bardzo skomplikowane. Podkreślał przy tym, że porozumienie zostało osiągnięte między innymi dzięki dużemu zaangażowaniu polskiej prezydencji. - Wspieraliśmy strony w uzyskaniu kompromisu, budowaliśmy rozwiązania, które pomogły znaleźć ostateczne optimum - powiedział.

COP24 dopełnieniem porozumienia z Paryża

Michał Kurtyka zaznaczył, że porozumienie z Katowic jest bardzo ważnym dopełnieniem porozumienia z Paryża. To, jak ocenił, "zrównoważony pakiet, pomiędzy działaniami na rzecz transparentności działań, pomiędzy finansowaniem, pomiędzy adaptacją, pomiędzy działaniami mitygacyjnymi". Według niego, porozumienie zawarte w Katowicach bardzo ważnym elementem światowej polityki.

Z finalnego tekstu tak zwanej Katowickiej Księgi Reguł usunięto zapisy dotyczące deklaracji państw w sprawie poprawiania swoich strategii rozwoju względem klimatu. Michał Kurtyka powiedział, że to ważny aspekt, ale w Katowicach zabrakło czasu na kolejny element negocjacji.

- Biorąc pod uwagę fakt, że mieliśmy przed sobą ogromne wyzwanie techniczne związane z operacjonalizacją porozumienia paryskiego, strony uznały, że nie należy dokładać kolejnych negocjacji - tłumaczył przewodniczący COP24. - To by po prostu było już za dużo, nawet na 2 tygodnie - dodał.

Porozumienie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia.

db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

COP24: rozpoczęła się finalna sesja plenarna szczytu klimatycznego w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 21:50
W sobotę ok godz. 21.30 rozpoczęła się długo wyczekiwana ostatnia sesja plenarna szczytu klimatycznego w Katowicach. W jej trakcie zostanie przedstawiony projekt dokumentu końcowego konferencji.
rozwiń zwiń