X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł Kazimierz Kutz. Przypominamy najważniejsze filmy reżysera

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 17:21
Nie żyje Kazimierz Kutz. Pochodzący ze Śląska reżyser przeszedł do historii polskiej kinematografii filmami, które opowiadały o jego rodzinnym regionie oraz powojennej historii Polski. Oto najważniejsze dzieła artysty.
Kazimierz Kutz podczas pracy na planie filmu Perła w Koronie
Kazimierz Kutz podczas pracy na planie filmu "Perła w Koronie"Foto: PAP/Kazimierz Seko

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 r. w Szopienicach na Śląsku. W 1955 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Jako samodzielny reżyser Kutz zadebiutował w 1958 r. filmem "Krzyż Walecznych", zrealizowanym na podstawie scenariusza Józefa Hena. Jednak jego najgłośniejsze dzieła opowiadały o Górnym Śląsku i komunistycznej Polsce.

Sól Ziemi Czarnej (1970)

"Sól ziemi czarnej" to zbiorowy portret śląskiego ludu, poetycka ballada osnuta wokół dramatycznych wydarzeń II Powstania Śląskiego z sierpnia 1920 r. Kazimierz Kutz przedstawił dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi. Otrzymał za ten film wiele nagród, m.in. Grand Prix na festiwalu w Grenoble. Dzieło było pierwszą częścią tzw. "tryptyku śląskiego". W filmie zagrali między innymi: Olgierd Łukaszewicz, Jan Englert, Jerzy Bińczycki czy Daniel Olbrychski.

Scena z filmu "Sól ziemi czarnej". Na zdjęciu od lewej: Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert Scena z filmu "Sól ziemi czarnej". Na zdjęciu od lewej: Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert

Perła w koronie (1971)

"Perła w koronie" to film z akcją osadzoną w latach 30-tych. Film - w którym zagrali m.in. Franciszek Pieczka, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert - jest liryczną opowieścią o miłości młodego górniczego małżeństwa, splecioną z historią walki strajkowej polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni.

Czytaj Więcej
pap Kutz 1200.jpg
Zmarł Kazimierz Kutz. Reżyser i polityk miał 89 lat

Paciorki jednego różańca (1979)

"Paciorki jednego różańca", zamykające tryptyk śląski, reżyser osadził pod koniec lat siedemdziesiątych. Osiedle starych domków górniczych ma zostać zburzone pod budowę nowych bloków. Część mieszkańców już się wyprowadziła, inni są w trakcie przeprowadzki. Jeden człowiek, emerytowany górnik Habryka, jednak odmawia - zapowiada, że nie opuści swego domu. W obsadzie filmu byli m.in. Franciszek Pieczka i Ewa Wiśniewska. Muzykę stworzył Wojciech Kilar.

Ewa Wiśniewska i Franciszek Pieczka na planie filmu  "Paciorki jednego różańca" Ewa Wiśniewska i Franciszek Pieczka na planie filmu "Paciorki jednego różańca"

Śmierć jak kromka chleba (1994)

Film opowiada o pacyfikacji kopalni Wujek podczas stanu wojennego. Wspólne siły milicji i wojska doprowadziły do śmierci 9 strajkujących górników. Dzieło upamiętnia jedną z największych tragedii w historii PRL. Kazimierz Kutz zgromadził na planie najwybitniejszych polskich aktorów, wśród nich Jerzego Radziwiłowicza, Janusza Gajosa, Jerzego Trelę czy Jana Peszka.

Zdjęcie z realizacji filmu "Śmierć jak kromka chleba". Od lewej: Kazimierz Kutz,  Jerzy Trela, Janusz Gajos, Aleksander Fabisiak Zdjęcie z realizacji filmu "Śmierć jak kromka chleba". Od lewej: Kazimierz Kutz, Jerzy Trela, Janusz Gajos, Aleksander Fabisiak

Zawrócony (1994)

Opowieść o Tomku, pracowniku jednej z elektrociepłowni na Śląsku. Bohater, członek PZPR, zgadza się na szpiegowanie kolegów z pracy podczas wiecu Solidarności. Jednak kiedy grany przez Zbigniewa Zamachowskiego mężczyzna daje się porwać atmosferze tłumu sprowadza na siebie kłopoty. Do historii przeszła scena ucieczki Tomka przed milicjantami. Obraz nagrodzono "Złotym Cielcem" dla najlepszego filmu europejskiego na Festiwalu w Utrechcie oraz Złotymi Lwami podczas Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (gdzie nagrodzono również odtwórcę głównej roli Zbigniewa Zamachowskiego i autora muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza).

Pułkownik Kwiatkowski (1995)

Marek Kondrat gra rolę lekarza-ginekologa, który po scysji z sowieckim żołnierzem udaje wiceministra Bezpieczeństwa Publicznego i pułkownika wojska. Wykorzystując pomyłkę "pułkownik" Kwiatkowski pomaga żołnierzom podziemia oswabadzając ich z więzienia. Chociaż film jest komedią, to sugestywnie przedstawia tragiczne czasy umacniania władzy podległych Związkowi Sowieckiemu działaczy w Polsce. Jak możemy się dowiedzieć z napisów końcowych, dzieło jest oparte na prawdziwych wydarzeniach. "Pułkownik Kwiatkowski" otrzymał w 1996 roku Złotą Kaczkę w kategorii najlepszy film polski.

Aktorzy na planie "Pułkownika Kwiatkowskiego" Aktorzy na planie "Pułkownika Kwiatkowskiego"

msze, PAP, filmpolski.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Kazimierz Kutz. Reżyser i polityk miał 89 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 15:33
Nie żyje reżyser filmowy i teatralny Kazimierz Kutz - twórca tzw. trylogii śląskiej - to filmy "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca". Był również senatorem i wicemarszałkiem Senatu. Zmarł w Warszawie. 
rozwiń zwiń