more_horiz
Wiadomości

Nie żyje pisarz Amos Oz. Miał 79 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:15
- W wieku 79 lat zmarł na chorobę nowotworową izraelski pisarz, eseista i publicysta Amos Oz - poinformowała jego córka.
Amos Oz w Polskim Radiu
Amos Oz w Polskim RadiuFoto: Andrzej Bołdaniuk

"Dziękuję tym, którzy go kochają" - napisała na Twitterze Fania Oz-Salzberger. 

Urodzony 4 maja 1939 roku w Jerozolimie Amos Oz (Amos Klausner) był uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy izraelskich. Był współzałożycielem organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz), a także wykładowcą literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Beer Szewie. 

Jego rodzina przybyła do Palestyny w latach 30. z Rosji i Polski. Amos Oz w wieku 15 lat wyjechał z rodzinnej Jerozolimy i zamieszkał w kibucu Hulda, gdzie pracował i uczył się. W 1967 roku w czasie wojny sześciodniowej walczył na froncie synajskim, a następnie brał udział w walkach w czasie wojny Jom Kipur na Wzgórzach Golan. 

Tworzył w języku hebrajskim. Uznanie na całym świecie zyskał dzięki wydanej w 1968 roku powieści "Mój Michał", a wielki rozgłos przyniosły mu powieści "Czarna Skrzynka" z roku 1987 oraz "Poznać kobietę" z 1989 roku. W 2002 roku Amos Oz został uhonorowany medalem "Zasłużony dla Tolerancji". 20 marca 2013 roku pisarz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

kad 

Zobacz także

Zobacz także