more_horiz
Wiadomości

Zmarł dr Edward Latos - nestor bydgoskich pediatrów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 21:55
W Bydgoszczy, wieku 96 lat, zmarł doktor Edward Latos - znany lekarz, nestor bydgoskich pediatrów. Leczył kilka pokoleń małych bydgoszczan. 
Audio
  • W Bydgoszczy, wieku 96 lat, zmarł doktor Edward Latos (IAR)
Zmarł doktor Edward Latos
Zmarł doktor Edward LatosFoto: twitter/LatosTomasz

Doktor Edward Latos prawie całe swoje życie zawodowe był związany z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym w Bydgoszczy. Przez wiele lat był jego dyrektorem. 

- Jego życie to cała historia pediatrii, nie tylko bydgoskiej, ale też regionalnej - mówiła Polskiemu Radiu PiK, pediatra i onkolog dziecięcy, doktor Katarzyna Dylewska, z bydgoskiej placówki. Jak dodaje, dr Edward Latos był pionierem pediatrii i mentorem dla młodszych lekarzy, których uczył nie tylko sztuki lekarskiej, ale też na przykład właściwego kontaktu z dziećmi i rodzicami. - Był inspiracją do budowy i rozwoju szpitala, który w tej chwili funkcjonuje jako szpital wielospecjalistyczny, co było jego marzeniem - podkreśla Katarzyna Dylewska. 

Doktor Edward Latos każdemu pacjentowi zakładał "zeszyt choroby dziecka". W wielu bydgoskich domach te zeszyty są przechowywane do dzisiaj, przekazywane są z pokolenia na pokolenie. 

Za zasługi dla polskiej pediatrii został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami i tytułami, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był nazywany bydgoskim Judymem. 

Synem Edwarda Latosa jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, również lekarz, a obecnie zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia. 

jp

Zobacz także

Zobacz także