Wiemy, jak rozprawić się z zaparowanymi szybami. Oto 5 domowych sposobów

Jak wygrać walkę z wiecznie zaparowanymi szybami? Zobacz 5 prostych metod, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. Większości z nich na pewno nie znałeś. 

2019-01-12, 07:51

Wiemy, jak rozprawić się z zaparowanymi szybami. Oto 5 domowych sposobów
Zaparowane szyby w samochodzie stanowią zagrożenie podczas jazdy. Foto: shutterstock.com

Najprostszym sposobem na pozbycie się pary z szyb auta jest włączenie klimatyzacji. W samochodach, które jej nie mają, należy uchylić okno oraz włączyć ciepły nawiew na przednią szybę. Niestety, procedurę trzeba powtarzać za każdym razem, co na dłuższą metę może okazać się uciążliwe.

Dlatego lepszym sposobem na zaparowane szyby może się okazać prewencja. Na rynku znajduje się wiele produktów, które mają zapobiec zbieraniu się pary na szybach - tzw. ''antypary''. Produktem należy spryskać szklaną powierzchnię, odczekać, aż preparat odparuje, a następnie wypolerować ją specjalną ściereczką.

Dla tych, którzy nie mają ochoty lub możliwości, by inwestować w specjalistyczne produkty, przedstawiamy domowe sposoby na walkę z parującymi szybami.

Pierwszym oraz najważniejszym krokiem, od którego zależy skuteczność dalszych procedur, jest dokładne umycie szyby od wewnątrz. Ważne, aby dokładnie ją odtłuścić – przydadzą się do tego zwykłe preparaty kuchenne lub płyn do mycia szyb.

REKLAMA

1. Żwirek dla kotów

Aby uniknąć zaparowanych szyb, możesz użyć skarpetki wypełnionej żwirem dla kotów. To doskonały pochłaniacz wilgoci. Wymieniaj go co mniej więcej 2 tygodnie. Żwirek dla kotów pomoże Ci również ruszyć, gdy zakopiesz się zimą.

Żwirek dla kotów, dzięki swoim właściwością higroskopijnym, pomoże nam uporać się z wilgocią w aucie (fot. shutterstock.com) Żwirek dla kotów, dzięki swoim właściwościom higroskopijnym, pomoże nam uporać się z wilgocią w aucie (fot. shutterstock.com)

2. Worek z solą

Odpowiednikiem skarpetki ze żwirkiem dla kotów jest woreczek z solą, która ma właściwości higroskopijne i dodatkowo pochłania zapach. Worek z solą lub skarpetkę ze żwirkiem umieść niedaleko szyby. 

W pozbyciu się wilgoci może też pomóc zostawione na noc, otwarte pudełko z solą lub żwirkiem. 

Wszystkie gospodynie domowe wiedzą, że sól doskonale wchłania wilgoć (fot. shutterstock.com) Wszystkie gospodynie domowe wiedzą, że sól doskonale wchłania wilgoć (fot. shutterstock.com)

 3. Surowy ziemniak

Starym sposobem na zaparowane szyby jest użycie surowego ziemniaka. Umyte warzywo wystarczy przekroić na pół i wysmarować nim zaparowaną szybę. Następnie wycieramy powierzchnię szmatką. Efekt? Para nie powinna się zbierać w tak zabezpieczonym miejscu.

REKLAMA


Niektórzy uważają, że ''antyparę'' może zastąpić ziemniak (fot. shutterstock.com) Niektórzy uważają, że ''antyparę'' może zastąpić ziemniak (fot. shutterstock.com)

4. Pianka do golenia

Kolejnym pomysłem jest użycie pianki do golenia. Nakładamy ją na szybę i wycieramy do sucha. Gotowe! Bez względu na to, czy jest to ziemniak, czy pianka do golenia, powtarzaj tę czynność przynajmniej raz w tygodniu.

Na zaparowane szyby pomaga wypolerowanie powierzchni pianką do golenia (fot. shutterstock.com) Na zaparowane szyby pomaga wypolerowanie powierzchni pianką do golenia (fot. shutterstock.com)

 5. Gliceryna i alkohol

Zmieszaj pół szklanki gliceryny z połową szklanki alkoholu metylowego, najlepiej w buteleczce ze spryskiwaczem. Nanieś gotową miksturę na szyby, a następnie wytrzyj ją do sucha ręcznikiem papierowym.

Pamiętajmy również o tym, by na bieżąco nie dopuszczać do powstawania wilgoci w aucie – nie pozostawiajmy w nim przemoczonych kurtek czy butów. Pomocna może okazać się także wymiana welurowych dywaników na gumowe, z których łatwiej pozbyć się wody.

Barbara Szczypiór

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej