more_horiz
Wiadomości

1,2 miliarda zł na termomodernizację. Od marca będzie można składać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 22:40
Do 2024 roku na realizację programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła zostanie przeznaczone miliard 200 milionów złotych.
Kopciuch, zdjęcie ilustracyjne
Kopciuch, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że dokument ten pozwoli uruchomić fundusz termomodernizacji i remontów znajdujący się w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Jak wyjaśnia resort, "w pierwszej kolejności wsparcie zostanie skierowane do miejscowości poniżej 100 tysięcy mieszkańców, wśród których są między innymi te umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 i w 2018 roku na liście europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem". 

O dofinansowanie będą mogły starać się jednak wszystkie gminy, które borykają się z problemem smogu spowodowanego emisją zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych w budynkach jednorodzinnych.

Programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła to realizacja jednego z punktów Programu Czyste Powietrze. "Partnerem dla nas są gminy, z którymi podpisujemy umowy, z funduszu termomodernizacyjnego pokrywamy 70 procent kosztów, 30 procent będzie musiała wyłożyć gmina" - wyjaśniła minister Emilewicz. Ostateczny odbiorca nie będzie musiał mieć żadnego wkładu własnego.
Nabór wniosków ma się rozpocząć w marcu i potrwać do końca kwietnia. 

Jadwiga Emilewicz przypomniała, że uzupełnieniem działań na rzecz termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania jest również termomodernizacyjna ulga podatkowa, która weszła w życie 1 stycznia. 

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA piec smog
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program "Czyste powietrze". Anna Król: wspieramy budynki istniejące oraz nowo budowane

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 10:07
- Jest to program ogólnopolski i ujednolicony. Warunki w całej Polsce są dokładnie takie same dla wszystkich beneficjentów - mówi w "Sygnałach dnia" wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń