X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mike Pence: konferencja bliskowschodnia była poświęcona walce z Iranem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 14:35
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie była poświęcona walce z Iranem - tak mówił w Monachium wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Amerykański polityk, który przemawiał dzisiaj na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa a wcześniej był gościem spotkania w Warszawie, kolejny raz w ostatnich dniach oskarżył Iran, że ten sponsoruje terrorystów na całym świecie. Argumentował też, że prezydent Donald Trump broni wolności na świecie.
Audio
  • Mike Pence o Iranie i warszawskiej konferencji (IAR)
Mike Pence
Mike PenceFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Polscy politycy przekonywali przed warszawską konferencją, że nie będzie ona wymierzona w Iran. Jednak wiceprezydent Mike Pence w Monachium zaprzeczył deklaracjom strony polskiej. Powtórzył też wypowiadane w ostatnich dniach oskarżenia, że Iran jest głównym sponsorem terroryzmu i największym zagrożeniem bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

- W tym tygodniu mieliśmy zaszczyt podróżować do Polski. Zebraliśmy się tam, by porozmawiać o wspólnym zaangażowaniu w konfrontację z Iranem i uczynienie Bliskiego Wschodu bezpiecznym dla pokoju, rozwoju i praw człowieka. Widzieliśmy jak przywódcy z całego regionu zgadzają się, że największym zagrożeniem dla pokoju na Bliskim Wschodzie jest islamska republika Iranu - mówił wiceprezydent USA w Monachium. Nie wspomniał jednak o tym, że Polska była współgospodarzem konferencji.

W Monachium Mike Pence powtórzył wcześniejsze twierdzenia, że Iran chce dokonać drugiego Holokaustu, choć podobnie jak wcześniej, nie poparł tego dowodami. Powtórzył też apel do krajów Europy, by wzorem Stanów Zjednoczonych wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

- Dla nas wszystkich nadszedł czas, by działać. Nadszedł czas, aby nasi europejscy partnerzy przestali podważać amerykańskie sankcje przeciwko temu morderczemu, rewolucyjnemu reżimowi. Nadszedł czas, by nasi europejscy partnerzy wycofali się z porozumienia nuklearnego z Iranem i dołączyli do nas w stosowaniu niezbędnego dyplomatycznego i gospodarczego nacisku, aby dać Irańczykom, regionowi i światu pokój, bezpieczeństwo i wolność na jakie zasługują - mówił Mike Pence.

Zaostrzona retoryka

Od czasu, gdy prezydentem w Stanach Zjednoczonych został Donald Trump, zarówno on jak i inni najważniejsi politycy z USA wyraźnie zaostrzyli retorykę wobec Iranu. Amerykańskie władze powtarzają, że Iran jest największym zagrożeniem bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Z taką tezą nie zgadza się jednak większość krajów Unii Europejskiej. Krytycy amerykańskiej administracji zarzucają jej, że oskarżając Iran i wspierając Arabię Saudyjską, jednostronnie wspiera sunnitów w wielowiekowym konflikcie z szyitami.

W Monachium Mike Pence mówił też, że Donald Trump doprowadził do rozbrojenia nuklearnego w Korei Północnej. Przeczą temu jednak eksperci ONZ i rządu Stanów Zjednoczonych. 

Amerykański wiceprezydent wezwał też prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro do rezygnacji i powtórzył, że prawowitym przywódcą tego kraju jest Juan Guaido. Przywódca opozycji kilkanaście dni temu ogłosił się prezydentem, a wsparły go Stany Zjednoczone, większość krajów Ameryki Łacińskiej oraz większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: podczas konferencji w Monachium będzie ucierane nowe stanowisko wobec Iranu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:14
- Konferencja w Monachium skupia się na tym, nad czym wszyscy właściwie się zastanawiają, czyli: jak będzie wyglądał świat, w którym narasta poczucie niepewności co do kierunków które obieramy, od tematów bliskowschodnich po przyszłość NATO i sposób zapewniania kolektywnego bezpieczeństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Przybylski (Visegrad Insight)
rozwiń zwiń