Elżbieta Rafalska: na rozmowy o postulatach nauczycieli przyjdziemy z propozycjami

- Na poniedziałkowe posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie przyjdziemy z propozycjami. Rząd pokazuje tu pełną otwartość, chcemy rozmawiać - powiedziała w niedzielę szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. 

2019-03-31, 22:02

Elżbieta Rafalska: na rozmowy o postulatach nauczycieli przyjdziemy z propozycjami
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej . Foto: irena iris szewczyk/shutterstock.com/cc

Posłuchaj

Elżbieta Rafalska: strona rządowa chce rozmawiać (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbędzie się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie. 

- Jutro kolejny etap rozmowy, rząd pokazuje tu pełną otwartość, chcemy rozmawiać, przyjdziemy z propozycjami - powiedziała w TVP Info Rafalska. 
Dopytywana, jakie będą to propozycje, odparła, że te propozycje w poniedziałek partnerom społecznym, którzy będą w Centrum Dialogu Społecznego na pewno przedstawi wicepremier Beata Szydło. Rafalska zapowiedziała, że również będzie uczestniczyć w tym spotkaniu; obecna ma być także minister edukacji Anna Zalewska. 

Powiązany Artykuł

pap_protest_szkola1200.jpg
MEN: referenda strajkowe przeprowadzono w 58,7 proc. szkół

- Będziemy prowadzić negocjacje - zapowiedziała Rafalska. Wyraziła nadzieję, że poniedziałkowe rozmowy zbliżą rząd i reprezentantów nauczycieli do kompromisu. 

Rozmowy trwają

Podczas poprzedniego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego wicepremier Szydło zwróciła się do strony związkowej, by doprecyzowała oczekiwania i by centrale związkowe w miarę możliwości uzgodniły swoje stanowiska. W odpowiedzi ZNP i FZZ w piśmie do Szydło podtrzymały żądania zgłoszone w ramach sporów zbiorowych. Domagają się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników administracji i obsługi o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. 

REKLAMA

"

Elżbieta Rafalska Będziemy prowadzić negocjacje

Z kolei oświatowa "Solidarność" w piśmie do wicepremier podała, że domaga się wzrostu płac wszystkich pracowników pedagogicznych objętych przepisami ustawy Karta nauczyciela w wysokości 15 proc. od 1 stycznia br. Wcześniej "S" domagała się wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc. Jednocześnie podtrzymała postulat zmiany systemu wynagradzania nauczycieli w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, a także oceny pracy nauczyciela oraz awansu zawodowego nauczycieli na zasadach obowiązujących przed 1 września 2018 r. 

ZNP i FZZ od stycznia prowadzą procedury sporu zbiorowego, przeprowadziły referenda strajkowe. ZNP podało, że w strajku chce wziąć udział 79,5 proc. szkół i przedszkoli w całym kraju. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk. Termin zapowiedzianego protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury. 

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej