X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska oferuje wsparcie i pomoc w odbudowie spalonej katedry Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:34
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest gotowa pomóc w odbudowie katedry Notre Dame, częściowo zniszczonej przez pożar. - To nasze europejskie, chrześcijańskie dziedzictwo, to są fundamenty Europy - mówił szef rządu o katedrze. - Jesteśmy gotowi, ale wszystko zależy od władz francuskich - dodał premier. 
Katedra Notre Dame po ugaszeniu pożaru
Katedra Notre Dame po ugaszeniu pożaruFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł 15 kwietnia przed godz. 19.00. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 m, jeden z symboli Paryża, runęła.


PAP Notre Dame pożar katedra 1200.jpg
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania pożaru Notre Dame

O gotowości Polski do pomocy przy odbudowie mówił minister kultury Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że podczas pożaru katedry Notre Dame w Paryżu "cały świat patrzył, jak pali się dziedzictwo europejskie". Minister kultury dodał, że trwały przygotowania, by odnowić kolejną kaplicę i poświęcić ją Janowi Pawłowi II. Wicepremier Gliński zwrócił uwagę, że katedra Notre Dame była zaniedbana. Jak mówił, Polska może wesprzeć Francję przy odbudowie Notre Dame nie tylko finansowo, lecz także pracą naszych konserwatorów zabytków. - My oprócz środków finansowych mamy przede wszystkim know-how, wspaniałe tradycje, jeśli chodzi o polską szkołę konserwatorską. Teraz jesteśmy w stanie Francji taką pomoc zaoferować - mówił. 

Prezydent Andrzej Duda napisał wieczorem na Twitterze: "W marcu Saint-Sulpice, dziś katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich".


nd12.jpg
Notre Dame: świat oferuje pomoc. Francuscy miliarderzy deklarują setki milionów euro

Wspólnotę z Kościołem we Francji w związku z pożarem katedry Notre Dame wyraził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W liście skierowanym na ręce arcybiskupa metropolity Paryża Michela Aupetita arcybiskup Stanisław Gądecki napisał, że jest wstrząśnięty tragedią. "Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata" - napisał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP wyraził nadzieję, że choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uważa, że Europejczycy powinni solidarnie odbudowywać katedrę Notre Dame w Paryżu. "Katedra pokazała, że jest duchowym centrum Europy" - mówił w "Salonie politycznym Trójki" sekretarz stanu do spraw europejskich. Na antenie radiowej Trójki Konrad Szymański zaznaczył, że - zdaniem szefa polskiego rządu - świątynię należy odbudować przede wszystkim po to, by pokazać nasze przywiązanie do niej.

W czasie pożaru paryskiej katedry Notre Dame ocalono i wyniesiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwię świętego Jana Pawła II. Obraz i relikwie znajdują się w katedrze Notre Dame od 1 grudnia 2018 roku. 

fc

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame. Prokuratura: ogień zaprószono przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 17:00
- Pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo - poinformowała prokuratura. Zdaniem ekspertów jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.
rozwiń zwiń