more_horiz
Wiadomości

Adrian Furgalski: potrzebujemy nowej ustawy o komunikacji publicznej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 11:15
- Co roku spada liczba osób korzystających z PKS, a wzrasta liczba wypłacanych środków na ulgi. To jest niestety pole do olbrzymich nadużyć - powiedział na antenie PR24 Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Audio
  • 7.05.19 Adrian Furgalski: każdego roku spada liczba osób korzystających z PKS, a wzrastają środki wypłacane na ulgi
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rząd obraduje nad projektem ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych, który zakłada przywracanie zamkniętych wcześniej połączeń autobusowych. To jeden punktów tzw. nowej piątki PiS.

Adrian Furgalski powiedział, że przed przyjęciem ustawy "trzeba zrobić porządek" z procederem wyłudzania środków na ulgi, które wciąż rosną. - To jest pole do olbrzymich nadużyć - powiedział gość PR24. - Te pieniądze uchwala Sejm w ustawie budżetowej, idzie to do wojewodów, wojewodowie przekazują do marszałków, ci z kolei dostają sprawozdania dotyczące przewiezionych osób z ulgami - mówił, dodając, że te sprawozdania są zatwierdzane.

Wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR zaznaczył, że czasem "ktoś sobie zada trud i zrobi kontrolę". Jako przykład wymienił sprawę z województwa podkarpackiego, gdzie jedna z firm wyłudziła za fikcyjne ulgi prawie milion złotych.

Badania z 2017 roku mówiły, że około 14 mln Polaków nie ma dostępu do autobusu i kolei, a 1/3 Polski to "białe plamy". Adrian Furgalski jest zdania, że potrzebna jest "nowa ustawa o finansowaniu, organizowaniu systemu komunikacji publicznej". - System, który dziś chcemy przyjąć, karze za stworzenie dla pasażera najlepszej formy dojazu do dużego miasta - powiedział. Jak dodał, "powinniśmy jeździć na wspólnym bilecie, a prawo tego zabrania, są różne systemy ulg".

- Nie samą pracą żyje człowiek, dlaczego osoby z wykluczonych miejscowości, 1/3 kraju nie mogą pojechać, czy to koleją, czy autobusem, do większego miasta do kina lub teatru? Jest też problem z dotarciem do służby zdrowia. Takiego zapuszczenia, jeśli idzie o transport publiczny po 30 latach zmian, nie ma właściwie w żadnym kraju, który tak samo zaczynał transformację - mówił Adrian Furgalski na antenie PR24.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 07.05.2019

Godzina emisji: 10.33

 

Zobacz także

Zobacz także