X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent podpisał nowelizację ws. rozszerzenia programu Rodzina 500+

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 22:21
Prezydent podpisał w czwartek rządową nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500+ będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia. Wnioski o świadczenie można składać od 1 lipca. Program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci.
Audio
  • Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą program "Rodzina 500+" (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Foto: PAP/Rafał Guz

- Zawsze mówię, że jednym z najważniejszych celów, jakie stawiałem sobie, ubiegając się o urząd prezydenta, było to, by jakość życia zwykłej polskiej rodziny podniosła się w wyniku działań, które razem z większością parlamentarną i rządem, jako prezydent, będę mógł prowadzić - powiedział prezydent.

Czytaj więcej
rafalska 663 pap.jpg
Elżbieta Rafalska: nic nie stoi na przeszkodzie, by od lipca każde dziecko było objęte 500+

- Zawsze mówię, że jeśli będę mógł usłyszeć na koniec swojej prezydenckiej służby, od zwykłej polskiej rodziny, że ta jakość życia się podniosła, że jest lepiej, że żyje im się bezpieczniej, spokojniej, że są krótko mówiąc, bardziej zamożni, że żyją wygodnie, to uznam, że główny cel, jaki mi przyświecał, został zrealizowany - dodał.

Andrzej Duda ocenił, że podpisana przez niego ustawa "przybliża do celu, który sobie postawił i który stara się realizować". - Kolejne pieniądze budżetowe trafią bezpośrednio do polskich rodzin wychowujących dzieci. Ta ustawa to rozszerzenie słynnego świetnie sprawdzającego się programu 500+, zniesienie progów dochodowych. Teraz 500+ będzie się zaczynało od pierwszego dziecka. Każda rodzina wychowująca dziecko, wychowująca dzieci, to wsparcie ze strony państwa otrzyma - powiedział prezydent.

"Dzieci muszą się wychowywać w bezpieczeństwie socjalnym"

Prezydent po podpisaniu ustawy wskazywał, że "różnie różni komentują ten wielki program, jakim jest 500+". Zaznaczył jednocześnie, że świadczenia, które wspierają rodzinę, są "standardem w państwach na zachodzie Europy". - Jeżeli chcemy podążać w tym samym kierunku, to tego typu świadczenia muszą być - podkreślił.

Andrzej Duda mówił również, że "rodzina, wychowanie dzieci jest niezwykle ważnym elementem polityki państwowej". - Dzieci to dobro narodowe, to nie tylko i wyłącznie prywatna sprawa rodziców, to także sprawa państwa, żeby były dzieci, żeby były przyszłe pokolenia i żeby te dzieci były wychowywane jak najlepiej, w bezpieczeństwie socjalnym i żeby nie żyły w biedzie - przekonywał.

Prezydent wyraził opinię, że program 500+ zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. - Jeżeli spojrzymy na statystyki, choćby biedy, ubóstwa wśród dzieci, to nastąpiła rewolucyjna zmiana - ubóstwo zostało zredukowane o ponad 90 proc. - zauważył. Jak dodał, "można powiedzieć, że w jakimś sensie stał się cud".

"Chcemy budować silną rodzinę"

Andrzej Duda wskazał również, że "znakomita większość polskich rodzin dobrze wykorzystuje te dodatkowe środki". - Dzieci mają dodatkowe zajęcia, dodatkowe lekcje, jeżeli trzeba, i mogą wyjeżdżać na wakacje, co w wielu domach dawniej było niemożliwe. Dzisiaj to wszystko się dzieje - zaznaczył.

Czytaj więcej
 rodzina 500 plus 1200 free.jpg
"Rządy Pieniądza" Trzy lata temu wprowadzono program Rodzina 500+

Jak podkreślił prezydent dzięki temu programowi "będzie może łatwiej podjąć decyzję, o tym, żeby mieć dziecko". - Państwo bierze na siebie część tej wielkiej odpowiedzialności za wychowanie dzieci, tego wielkiego dzieła, które realizują rodzice, a które dla państwa jest tak ogromnie istotne - podkreślił.

- Chcemy budować silne państwo, chcemy budować silną polską rodzinę. Ale budujemy je po to, żeby było dla następnych pokoleń. Żeby nasze dzieci, nasze wnuki mogły polskie państwo umacniać, ale żeby żyło im się wygodniej, żeby żyli w mocniejszym, bardziej sprawiedliwym kraju - przede wszystkim mocniejszym gospodarczo, przede wszystkim mocniejszym także siłą społeczną. Na tym mi bardzo zależy - stwierdził Andrzej Duda.

500+ elementem "nowej piątki PiS"

Rozszerzenie programu Rodzina 500+ także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500+ będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej - od 1 sierpnia 2019 roku, a w wersji elektronicznej - od 1 lipca 2019.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 roku świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019. Złożenie wniosku po 30 września 2019 roku oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin - liczony od dnia urodzenia dziecka - na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500+ przysługuje - co do zasady - od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Czytaj więcej
pap beata szydło 1200.jpg
Beata Szydło: rodzina to symbol, PiS koncentruje wokół niej całą politykę

Nowela umożliwi także przyznanie świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 roku, czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 roku).

Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 roku na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 - ok. 41 mld zł.

jp

Czytaj także

Bogdan Rzońca: wycofanie się z 500+ byłoby "zbrodnią" na demografii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 13:03
- Dajemy 500+ na pierwsze dziecko, bo umiemy słuchać ludzi, analizy wykazały, że to jest potrzebne. To dobrze przemyślany pomysł i dobrze zabezpieczony finansowo - powiedział poseł PiS Bogdan Rzońca w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile pieniędzy trafiło do rodzin z programu Rodzina 500+?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 13:11
Jak poinformowała Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, od czasu wprowadzenia Programu Rodzina 500+ od 1 kwietnia 2016 r. do końca marca bieżącego roku, do rodzin trafiło już prawie 70 miliardów złotych i dzięki temu obniżył się poziom ubóstwa.
rozwiń zwiń