more_horiz
Wiadomości

Cyberatak podczas eurowyborów? Kamil Basaj: zagrożenie jest i będzie rosło

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 21:22
- Cyberprzestrzeń obecnie jest bardzo dynamicznym środowiskiem. Tego typu ataki nie są zawsze atakami realizowanymi przez wyspecjalizowane grupy czy pojedyncze osoby - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Basaj (projekt Info Ops Polska). Czy eurowybory są narażone na hakerski atak, który mógłby wpłynąć na ich wynik?
Audio
  • 23.05.2019 Nisztor Pyta: grozi nam wyborczy atak hakerów?
Eurowybory w Holandii
Eurowybory w HolandiiFoto: PAP/EPA/BART MAAT

26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Głosowania w pierwszych krajach już się rozpoczęły, a zakończą właśnie w niedzielę, 26 maja. Wezmą w nich udział obywatele z wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej. Czy wynik wyborów może być zagrożony ze strony hakerów?

Kamil Basaj powiedział, że "proces manipulowania postrzeganiem faktów, w oparciu o które wyborcy podejmują decyzję, jest działaniem długofalowym". - W kontekście zagrożeń dla systemów teleinformatycznych, to niewątpliwie takie zagrożenia są stale - mówił. 

Gość PR24 wskazał, że aby odpowiedzieć na pytanie czy wybory mogą zostać zmanipulowane przez ingerencję z zewnątrz, "musielibiśmy mieć wiedzę, czy materiały, które mogłyby się okazać zasobami kompromitującymi dla kandydatów czy ugrupowań, są w posiadaniu ośrodków, które chciałyby się nimi posłużyć". Dodał jednak, że "mamy zdecydowanie podniesioną świadomość i stopień bezpieczeństwa ze strony struktur państwowych".

Ilość ataków hakerskich rośnie. W 2018 roku było ich ponad 6 tys. - Zagrożenie było, jest i będzie rosło. Cyberprzestrzeń stanowi obecnie coraz większą rolę w funkcjonowaniu państwa, gospodarki, relacji społecznych, tak więc ten wymiar wirtualny stanowi coraz większy udział w funkcjonowaniu państwa jako całości  - mówił Kamil Basaj na antenie PR24.

Więcej w całej audycji.

Audycję prowadził Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/msz

------------------------------------

Data emisji: 23.05.2019

Godzina emisji: 20:06

 

Zobacz także

Zobacz także