Antoni Macierewicz: bez decyzji Lecha Kaczyńskiego likwidacja WSI nie byłaby możliwa

2019-06-18, 19:11

Antoni Macierewicz: bez decyzji Lecha Kaczyńskiego likwidacja WSI nie byłaby możliwa
Konferencja prasowa w Pałacu Prezydenckim , podczas której likwidator WSI Antoni Macierewicz i prezydent RP Lech Kaczyński odtajnili raport WSI. Foto: PAP/Tomasz Gzell

18 czerwca 2019 roku przypada 70. rocznica urodzin śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rozmawiali w audycji "Debata Jedynki" o spuściźnie prezydenta.

Posłuchaj

Antoni Macierewicz i Piotr Naimski o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim (Debata Jedynki)
+
Dodaj do playlisty

Antoni Macierewicz zgodził się z prowadzącym audycję Michałem Rachoniem, że Lech Kaczyński w jedności Europy Środkowej widział potencjalną możliwość zatrzymania ekspansji Rosji.

- Widział to w jedności tego, co dziś nazywamy „Międzymorzem”, czy "Trójmorzem". Ale także w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, czego symbolem były jego wysiłki w budowie bazy w Redzikowie - podkreślił wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, dodając, że wobec tego projektu "były olbrzymie opory, także ze strony dzisiejszej opozycji w Polsce".

- Uniemożliwiła (opozycja - red.) realizację tego wielkiego zamiaru, będącego symbolem i fundamentem militarnego oraz obronnego sojuszu polsko-amerykańskiego, który później był kontynuowany poprzez decyzję szczytu NATO, a dzisiaj dzięki umowie podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę - mówił były minister obrony narodowej. Antoni Macierewicz dodał, że "nie ma wątpliwości, iż prezydent Lech Kaczyński zrobił fundamentalne otwarcie tej drogi".

Polityk przypomniał ponadto, że Lech Kaczyński przyczynił się do likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

- Bez jego decyzji i patronatu praca w komisji weryfikacyjnej, raport i efekty w postaci utworzenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego w miejsce WSI, likwidacja tej ponurej spuścizny komunistycznej, w ogóle nie byłaby możliwa – ocenił.

Bez tej likwidacji, mówił Antoni Macierewicz, odbudowa siły polskiej armii i polskiej wiarygodności w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie nie byłaby możliwa.

Piotr Naimski: Lech Kaczyński w sposób jasny wyrażał polskie interesy

Z kolei Piotr Naimski, mówiąc o spuściźnie Lecha Kaczyńskiego, przypomniał znaczenie przemówienia, które ten wygłosił na Westerplatte 1 września 2009 roku, podczas rocznicy wybuch II wojny światowej. W wydarzeniu wzięli wówczas udział, jak przypomniał gosć radiowej Jedynki, ważni politycy z naszego regionu - w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin.

- Władimir Putin wygłosił tam przemówienie, które faktycznie było deklaracją nowej osi przymierza na kontynencie euroazjatyckim między Berlinem i Moskwą. Mówił, wprost gratulując Angeli Merkel, że oś Paryż-Berlin zaowocowała Unią Europejską, a teraz nadchodzą nowe czasy i, że mamy nową oś Berlin-Moskwa. Prezydent Lech Kaczyński zareagował na to bardzo zdecydowanie odrzucając taką koncepcję - przypomniał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- To był 1 września 2009 roku, a 10 kwietnia następnego roku zginął nad Smoleńskiem - dodał.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił ponadto, że przemówienie na Westerplatte "było w pewnym sensie kwintesencją tego geopolitycznego oraz strategicznego myślenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego polityki".

- To był prezydent, który był odważnym politykiem. W sposób prosty, jasny i zrozumiały dla partnerów, ale także dla wrogów wyrażał polskie interes - ocenił też Piotr Naimski.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Antoni Macierewicz (Były minister obrony narodowej, wiceprezes PiS) , Piotr Naimski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 18.04

pkur/ans

 

Polecane

Wróć do strony głównej