X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Antoni Macierewicz: bez decyzji Lecha Kaczyńskiego likwidacja WSI nie byłaby możliwa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 19:11
18 czerwca 2019 roku przypada 70. rocznica urodzin śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rozmawiali w audycji "Debata Jedynki" o spuściźnie prezydenta.
Audio
  • Antoni Macierewicz i Piotr Naimski o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim (Debata Jedynki)
Konferencja prasowa w Pałacu Prezydenckim , podczas której likwidator WSI Antoni Macierewicz i prezydent RP Lech Kaczyński odtajnili raport WSI
Konferencja prasowa w Pałacu Prezydenckim , podczas której likwidator WSI Antoni Macierewicz i prezydent RP Lech Kaczyński odtajnili raport WSIFoto: PAP/Tomasz Gzell

Antoni Macierewicz zgodził się z prowadzącym audycję Michałem Rachoniem, że Lech Kaczyński w jedności Europy Środkowej widział potencjalną możliwość zatrzymania ekspansji Rosji.

- Widział to w jedności tego, co dziś nazywamy „Międzymorzem”, czy "Trójmorzem". Ale także w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, czego symbolem były jego wysiłki w budowie bazy w Redzikowie - podkreślił wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, dodając, że wobec tego projektu "były olbrzymie opory, także ze strony dzisiejszej opozycji w Polsce".

- Uniemożliwiła (opozycja - red.) realizację tego wielkiego zamiaru, będącego symbolem i fundamentem militarnego oraz obronnego sojuszu polsko-amerykańskiego, który później był kontynuowany poprzez decyzję szczytu NATO, a dzisiaj dzięki umowie podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę - mówił były minister obrony narodowej. Antoni Macierewicz dodał, że "nie ma wątpliwości, iż prezydent Lech Kaczyński zrobił fundamentalne otwarcie tej drogi".

Polityk przypomniał ponadto, że Lech Kaczyński przyczynił się do likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

- Bez jego decyzji i patronatu praca w komisji weryfikacyjnej, raport i efekty w postaci utworzenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego w miejsce WSI, likwidacja tej ponurej spuścizny komunistycznej, w ogóle nie byłaby możliwa – ocenił.

Bez tej likwidacji, mówił Antoni Macierewicz, odbudowa siły polskiej armii i polskiej wiarygodności w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie nie byłaby możliwa.

Piotr Naimski: Lech Kaczyński w sposób jasny wyrażał polskie interesy

Z kolei Piotr Naimski, mówiąc o spuściźnie Lecha Kaczyńskiego, przypomniał znaczenie przemówienia, które ten wygłosił na Westerplatte 1 września 2009 roku, podczas rocznicy wybuch II wojny światowej. W wydarzeniu wzięli wówczas udział, jak przypomniał gosć radiowej Jedynki, ważni politycy z naszego regionu - w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin.

- Władimir Putin wygłosił tam przemówienie, które faktycznie było deklaracją nowej osi przymierza na kontynencie euroazjatyckim między Berlinem i Moskwą. Mówił, wprost gratulując Angeli Merkel, że oś Paryż-Berlin zaowocowała Unią Europejską, a teraz nadchodzą nowe czasy i, że mamy nową oś Berlin-Moskwa. Prezydent Lech Kaczyński zareagował na to bardzo zdecydowanie odrzucając taką koncepcję - przypomniał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- To był 1 września 2009 roku, a 10 kwietnia następnego roku zginął nad Smoleńskiem - dodał.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił ponadto, że przemówienie na Westerplatte "było w pewnym sensie kwintesencją tego geopolitycznego oraz strategicznego myślenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego polityki".

- To był prezydent, który był odważnym politykiem. W sposób prosty, jasny i zrozumiały dla partnerów, ale także dla wrogów wyrażał polskie interes - ocenił też Piotr Naimski.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Antoni Macierewicz (Były minister obrony narodowej, wiceprezes PiS) , Piotr Naimski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 18.04

pkur/ans

 

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Fort Trump zmieni sytuację geopolityczną Polski w Europie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 10:58
- Budowa Fort Trump będzie zmianą sytuacji geopolitycznej Polski w Europie. Stąd tak duży opór Niemców. Obawiają się oni, że zejdą na drugi plan, a Polska nie będzie już młodszym bratem, jak było za rządów PO - stwierdził w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Lichocka o Lechu Kaczyńskim: straciliśmy wielkiego polityka

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 08:53
- Droga Lecha Kaczyńskiego nie była łatwa, ponieważ był to antykomunista, który bardzo konsekwentnie realizował swoją pracę dla wolnej Polski - powiedziała w Polskim Radiu 24 posłanka PiS Joanna Lichocka. - Straciliśmy pod Smoleńskiem wybitnego polskiego polityka, najlepszego prezydenta, jaki nam się zdarzył - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki (PiS): realizujemy testament Lecha Kaczyńskiego w polityce zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
- Trzeba powiedzieć wyraźnie, że tworząc bliskie więzi regionalne z krajami bałtyckimi, bałkańskimi, krajami V4, realizujemy koncepcję Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że musimy być partnerem dla państw zachodnich, ale im będziemy silniejsi w regionie, tym bardziej będą nas poważać - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki. 
rozwiń zwiń