Marszałek Senatu do uczestników akcji "Polska jest w Tobie": przyjeżdżajcie do nas
W Senacie zainaugurowano pierwszą edycję projektu "Polska jest w Tobie", który jest skierowany do młodej Polonii. - Polska jest na was bardzo otwarta. Przyjeżdżajcie do nas, nie tylko na wakacje - mówił do uczestników akcji marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
2019-07-15, 13:00
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się dziś z przedstawicielami młodej Polonii z czterech krajów: Białorusi, Kazachstanu, Łotwy i Rosji. Był to inauguracyjny punkt akcji "Polska jest w Tobie", która ma na celu zapoznanie jej uczestników z polską tradycją i zwyczajami. Podczas pobytu w Polsce uczestnicy projektu będą uczyć się języka polskiego i polskiej historii, a także spotkają się z ciekawymi osobami ze świata biznesu, kultury czy polityki.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że dla Polski ważne jest podtrzymywanie więzi z naszymi rodakami mieszkającymi na całym świecie, ale jak podkreślał, do tego potrzebne jest także zainteresowanie drugiej strony. - Dlatego cieszę się, że tak dużo młodych z różnych stron świata, chce mówić po polsku, chce przyjeżdżać do Polski, chce uczyć się języka polskiego, chce poznawać polską literaturę, polską historię i odwiedząć ważne, piękne miejsca - mówi Stanisław Karczewski.
Marszałek Senatu powiedział, że młoda Polonia jest dla Polski priorytetem. - To dla nas bardzo ważne, żeby jak najwięcej młodych Polaków chciało do nas, do Polski przyjeżdżać. Polska, co jest bardzo ważne, jest na was bardzo otwarta. Przyjeżdżajcie do nas, nie tylko na wakacje, zachęcamy was do studiowania, zachęcamy was do przyjazdu, do repatriacji - tłumaczył marszałek.
Stanisław Karczewski wyraził nadzieję, że akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach i zwrócił się z apelem do wszystkich organizacji. - Zachęcam w przyszłym roku jeszcze więcej organizacji, jeszcze więcej osób, więcej instytucji do tego, aby prowadzić tę wspaniałą akcję. Wspaniałą akcję przyjazdów obywateli innych krajów, którzy czują i wiedzą, że mają polskie korzenie - wyjaśniał Karczewski.
REKLAMA
Projekt „Polska jest w Tobie” powstał we współpracy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Senatem RP, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Polskimi Liniami Lotniczymi LOT oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Do udziału w programie została zaproszona młodzież polskiego pochodzenia z USA, Brazylii, Argentyny, Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi, Francji, Irlandii, Belgii i Włoch. Celem projektu jest zapoznanie młodzieży polonijnej z polskimi tradycjami i zwyczajami. Podczas pobytu w Polsce uczestnicy programu będą mieli możliwość poznania historii Polski, nauki języka polskiego, odwiedzenia ciekawych miejsc oraz spotkania z osobami ze świata polityki, kultury i biznesu. Operatorami projektu są dwie organizacje - Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzi" Mikołaj Falkowski powiedział, że jest zaszczycony tym, iż inaguruacja projektu odbywa się w Senacie. Falkowski wyjaśnił, czym będą zajmować się uczestnicy akcji. - Będą realizować intensywny kurs języka polskiego, intensywną naukę historii, nie tylko w formie nudnych zajęć nad podręcznikami, encyklopediami, ale przede wszystkim w terenie, spotykając się z kombatantami Powstania Warszawkiego, spotykając sie z ludźmi, którzy historię Polski znają, przeżywali ją w trudnym XX wieku, którzy przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego czy IPN będą przekazywać swoje doświadczenie, wiedzę i milość do ojczyzny - wyjaśniał Falkowski.
- Założenie projektu jest bardzo proste. Chodzi o to, żebyście kawałek naszej wspólnej ojczyzny wzięli do domu i zawsze mieli ją przy sobie. Żeby ta Polska była w was, stąd nazwa projektu "Polska jest w tobie" - dodał Falkowski. Podczas spotkania w Senacie młodzi rodacy wręczyli marszałkowi Karczewskiemu kilka prezentów, a także zaśpiewali dla niego piosenkę.
Jeszcze dziś o godzinie 16:00 uczestnicy akcji odwiedzą Pałac Prezydencki, gdzie spotkają się z Prezydentem Andrzejem Dudą oraz pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.
REKLAMA
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA