X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Infolinia ws. dostępności leków już działa. W pierwszej godzinie około tysiąca telefonów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 14:52
- Uruchomiliśmy infolinię, w pierwszej godzinie zostało wykonanych około tysiąca telefonów. Zwiększyliśmy obsadę infolinii tak, że na bieżąco telefony są odbierane - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polityk poinformował, że leki, których brakowało, są już dostępne. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com/public domaine

Telefoniczna Informacja Pacjenta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00 pod numerem 800-190-590. Konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego udzielą informacji wyłącznie o dostępności leków w aptekach.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że konsultanci nie udzielają informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwują leków w aptece. Tych informacji udzielają lekarze lub farmaceuci.

szum123.jpg
Minister zdrowia: leki, których brakowało, są już w Polsce

"Gazeta Wyborcza" napisała w ubiegły czwartek, że brakuje szczepionek przeciwko groźnym chorobom, m.in. odrze i wściekliźnie. Według jej doniesień w aptekach brakuje także kilkuset leków, m.in. na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę i cukrzycę.

Szef resortu zapewnił pacjentów, że leki będą już dostępne i nie ma potrzeby kupowania ich na zapas. - Dotyczy to np. preparatów: euthyrox, thyrox i innych, które wykorzystuje się przy leczeniu chorób tarczycy. Są już dostępne - powiedział minister zdrowia.

Dodał, że w lipcu tych preparatów zostało dostarczonych do hurtowni więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Podobnie jest z metforminą, lekiem na cukrzycę, opakowań tego leku jest więcej w hurtowniach niż w lipcu ubiegłego roku. Polscy producenci również zapewnili, że mają dodatkową partię leków moczopędnych, które wkrótce będą dostępne - stwierdził Łukasz Szumowski. 

szczepionka free shutter 1200.jpg
GIS uspokaja: w Polsce nie brakuje żadnej szczepionki z kalendarza szczepień

Z kolei główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas zagwarantował, że program szczepień ochronnych u dzieci jest w pełni realizowany. - Mamy odpowiednie zapasy magazynowe szczepionek, wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie - podkreślił, odnosząc się do ostatnich doniesień mediów. 

>>> [CZYTAJ TEŻ] Za powikłania poszczepienne będzie przysługiwać odszkodowanie

Po kwietniowej nowelizacji Prawa farmaceutycznego, w życie weszła regulacja dotycząca penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz ich skupu z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę.

Na początku tygodnia Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Dodała, że początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.

W najnowszym, opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę. Lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce jest publikowana co dwa miesiące, od lipca 2015 roku.

km/

Czytaj także

Dystrybucja leków została wznowiona. Niebawem produkty trafią do aptek

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 16:35
Minister zdrowia Łukasz Szukowski zareagował na informacje dotyczące braków leków w polskich aptekach. Jak powiedział, problem dotyczył całej Europy, jednak już został rozwiązany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: leki, których brakowało, są już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 11:54
Minister zdrowia zapewnił, że leki, których dotychczas brakowało - na przykład te na schorzenia tarczycy - są już w Polsce. Łukasz Szumowski dodał, że resort podjął stosowne kroki, by rozwiązać problem braku farmaceutyków w aptekach.
rozwiń zwiń