Szczyt Kanada–UE w Montrealu. Trudeau i Tusk krytykują Trumpa za tweety
Premier Kanady Justin Trudeau i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykowali rasistowskie ataki prezydenta USA Donalda Trumpa wobec demokratycznych kongresmenek. Szczyt Kanada–UE w Montrealu w dużej części poświęcono wartościom demokracji.
2019-07-19, 12:03
Trudeau na konferencji prasowej w czwartek ocenił, że wypowiedzi prezydenta USA "są raniące" i, że nie chce, "by ktokolwiek w Kanadzie myślał, że takie wypowiedzi są do zaakceptowania, ponieważ nie są".
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin: na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie Donald Trump
W niedzielę Trump napisał na Twitterze: "Jakie to interesujące widzieć Progresywne demokratyczne kongresmenki pochodzące z krajów, których rządy są kompletną i totalną katastrofą, najgorsze, najbardziej skorumpowane i niewydolne na całym świecie (o ile w ogóle mają funkcjonujące rządy), jak teraz głośno i złośliwie mówią ludziom w Stanach Zjednoczonych, największym i najpotężniejszym państwie na świecie, jak powinien działać ich rząd".
"Wartości pozostają ważniejsze"
Tusk podkreślił na konferencji prasowej, że bardzo lubi Montreal szczególnie dlatego, że jeszcze nie usłyszał "nikogo krzyczącego odesłać ich z powrotem" - relacjonował dziennik "La Presse". Takie właśnie okrzyki pod adresem krytykujących Trumpa demokratycznych kongresmenek wznosili obecni na środowym spotkaniu w Greenville w Karolinie Północnej.
Tusk dodał, że przez wiele lat był jednym z najbardziej proamerykańskich polityków w Europie - przekazały kanadyjskie media. - Trudno zrozumieć niektóre z wypowiedzianych słów. Czasem, jeśli czuje się, że coś jest całkowicie nie do przyjęcia, trzeba reagować. Pomimo spraw do załatwienia, interesów handlowych, jeśli o mnie chodzi, wartości pozostają ważniejsze. Możecie powiedzieć, że jestem staroświecki, ale nigdy nie zmienię swoich opinii w tej kwestii - powiedział Tusk.
Po wielu krytycznych ocenach sam Trump twierdził w czwartek, że okrzyki "odesłać z powrotem" pod adresem kongresmenek "nie podobały mu się" i "nie zgadzał się z nimi".
REKLAMA
Potępienie ze strony Kongresu
Izba Reprezentantów USA potępiła we wtorek rasistowskie ataki Trumpa wobec kilku kobiet będących deputowanymi do Kongresu, jakie opublikował on w niedzielę na Twitterze. Za przyjęciem rezolucji głosowało, oprócz Demokratów, także czterech Republikanów. W tekście rezolucji zaznaczono, że na potępienie zasługują przede wszystkim "rasistowskie komentarze prezydenta Trumpa, które legitymizują i pogłębiają lęk oraz nienawiść wobec Amerykanów z wyboru oraz osób o innym kolorze skóry".
Dwudniowy szczyt Kanada–UE, który zakończył się w czwartek, dotyczył zarówno umowy o wolnym handlu między Kanadą a UE, czyli CETA, jak i zacieśnienia współpracy politycznej. Kanada dołączyła do Komisji Weneckiej, ciała doradczego Rady Europy w kwestiach prawnych. Od 1991 r. Kanada miała status obserwatora, obecnie stała się pełnoprawnym członkiem Komisji.
Reorganizacja WTO
W końcowych uwagach po szczycie Tusk nazwał Trudeau "prawdziwym przyjacielem Europy". "A tym wszystkim, który twierdzą, że Zachód już się przeżył, a liberalna demokracja jest przestarzała, mamy jasną odpowiedź: mylicie się. Nigdy nie zrezygnujemy z naszych wartości" - podkreślił szef RE.
Jak podano w czwartkowym komunikacie po zakończeniu szczytu, Trudeau i Tusk omawiali również możliwość reform Światowej Organizacji Handlu (WTO) i wsparcia dla zasad stosowanych w wymianie międzynarodowej. Reuters podał, że Kanada i UE są coraz bliżej wypracowania tymczasowych rozwiązań w sprawie blokady stosowanej przez USA wobec działania Appellate Body (Organu Apelacyjnego) przy WTO. Trump wstrzymuje nominacje do tego siedmioosobowego organu odwoławczego, twierdząc, że sędziowie przekraczają swój mandat. Z tego powodu po 11 grudnia br. sąd apelacyjny WTO, czyli najwyższy rangą światowy sąd w sprawach handlu, nie będzie mógł rozpatrywać apelacji w sporach handlowych – o ile do tego czasu nie znajdą się przynajmniej tymczasowe rozwiązania problemu.
dcz
REKLAMA