Warszawa: odsłonięto kamień upamiętniający Augusta Agbolę Browne'a ps. "Ali"
W Warszawie odsłonięto kamień upamiętniający Nigeryjczyka walczącego w powstaniu warszawskim. Obelisk poświęcony Augustowi Agboli Browne'owi pseudonim "Ali" znajduje się w Pasażu Wiecha u zbiegu z ulica Chmielną, w samym centrum miasta
2019-08-02, 22:00
W rejonie, gdzie odsłonięto kamień, działał oddział, w którym w czasie walk o Warszawę walczył czarnoskóry warszawiak.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wziął udział w odsłonięciu pamiątkowego kamienia powiedział, że August Browne to jedyny powstaniec o takim kolorze skóry, choć nie jedyny obcokrajowiec walczący ramię w ramię z Polakami w 1944 roku, bo walczyli także Słowacy, Czesi, Gruzini, Francuzi, Brytyjczycy, Serb i Holender.
Podkreślił, że Warszawa zawsze była otwarta i tolerancyjna.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
>>>[JEDYNKA] "Ali"- czarnoskóry powstaniec warszawski
REKLAMA
"Walczył nie tylko za Polskę"
Obecny na uroczystości profesor Zbigniew Antoni Kruszewski - uczestnik powstania, łącznik w oddziałach Szarysz Szeregów - powiedział, że "Ali" walczył nie tylko za naszą ojczyznę. Walczył też - jak mówił Zbigniew Kruszewski - za swoich rodaków w Nigerii. Podkreślił, że w tamtym czasie w Afryce panował imperializm, a mieszkający tam ludzie chcieli być wolni.
Pomysł upamiętnienia czarnoskórego powstańca narodził się półtora roku temu. Kamień zaprojektowała i zebrała fundusze na jego realizacje fundacja "Wolność i Pokój".
Znany w Warszawie muzyk
August Agbola Browne pseudonim "Ali" przyjechał do Polski w 1922 roku. Był znanym w Warszawie perkusistą jazzowym. Grywał w znanych stołecznych klubach muzycznych. Ożenił się z Polką, z którą miał dwóch synów: Ryszarda i Aleksandra.
Powiązany Artykuł
Odnaleziono grób "Alego", jedynego czarnoskórego Powstańca Warszawskiego
W 1941 roku "Ali" wstąpił do konspiracji, a w czasie powstania warszawskiego walczył w Śródmieściu w batalionie "Iwo". W połowie lat 50. wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Zmarł w Londynie w 1976 roku.
REKLAMA
msze
REKLAMA