Iran: zatrzymany tankowiec pływał pod banderą Iraku
Według władz w Teheranie jednostka wiozła irańską ropę do jednego z arabskich portów w regionie i dlatego została przechwycona.
2019-08-04, 21:17
- To już trzeci tankowiec zatrzymany w ciągu miesiąca przez irańską Gwardię Rewolucyjną
- Zatrzymany w Zatoce Perskiej tankowiec pływał pod banderą Iraku - poinformowała państwowa irańska agencja informacyjna IRNA
- Na pokładzie miało być siedem osób załogi różnych narodowości
Do zatrzymania statku miało dojść w środę, ale dopiero dzisiaj podano informację na ten temat. Według irańskiej telewizji państwowej, statek przewoził 700 tysięcy litrów paliwa.
Zatrzymana została także siedmioosobowa załoga. Do przejęcia doszło w pobliżu wyspy Farsi, a statek został odeskortowany do irańskiego portu w Buszerze.
Powołując się na dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generała Ramezana Zirahiego, irańska telewizja podała też, że na pokładzie zatrzymano siedmiu marynarzy różnych narodowości.
REKLAMA
CZYTAJ TAKŻE: POROZUMIENIE NUKLEARNE Z IRANEM NIE BYŁO KORZYSTNE DLA WASZYNGTONU >>>
Operacja specjalnej jednostki sił irańskich miała miejsce w środę w pobliżu wyspy Farsi w północnej części Zatoki Perskiej. Na wyspie tej mieści się baza marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, którego członkowie nazywani są też Gwardią Rewolucyjną lub Strażnikami Rewolucji.
Trzecie zatrzymany tankowiec w ciągu miesiąca
19 lipca Gwardia Rewolucyjna przechwyciła tankowiec pod flagą Panamy - również pod zarzutem przemytu paliwa.
19 lipca irańska gwardia przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.
REKLAMA
Najpierw jednak, na początku lipca, u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.
W reakcji na incydent ze Steną Impero Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.
Utworzona po rewolucji islamskiej w 1979 roku Gwardia Rewolucyjna składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych; jest to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.
Napięcie w Zatoce Perskiej znacząco wzrosło od momentu, gdy Waszyngton w ubiegłym roku wycofał się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
REKLAMA