more_horiz
Wiadomości

Serwis YouTube przywrócił usuniętą homilię abp. Jędraszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 16:54
Jak poinformował Youtube, homilia abp. Marka Jędraszewskiego jest znów dostępna w serwisie. Chodzi o wygłoszone w krakowskim kościele Mariackim kazanie, w którym duchowny miał się sprzeciwiać ideologii LGBT. 
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek JędraszewskiFoto: PAP/Grzegorz Momot

Kazanie zostało wygłoszone w czwartek w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Apb Jędraszewski powiedział w nim, że z "powstańczych mogił narodziła się wolna Polska, choć na jej narodzenie trzeba było czekać bardzo długo" oraz że "trzeba było długo na nią czekać".

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Kraków: pielgrzymi w drodze na Jasną Górę będą modlić się za abp. Jędraszewskiego

- Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa - mówił arcybiskup.

Zawiadomienie do prokuratury

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Marek-Kuchcinski-pap-1200.jpg
Marek Kuchciński: trzeba bronić arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Słowa te spotkały się z ostrą krytyką niektórych środowisk. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złożył do prokuratury "zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa".

W poniedziałek wieczorem Radio Maryja poinformowało na Twitterze o komunikacie z ostrzeżeniem, jaki dostało od administracji YouTube w sprawie wideo z homilią abp. Jędraszewskiego. W komunikacie tym przekazano, że film "został usunięty, ponieważ narusza zasady dotyczące szerzenia nienawiści".

"Naruszenie zasady wolności słowa"

"@RadioMaryja na #YouTube otrzymał ostrzeżenie za zamieszczenie homilii ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Zarzut, a jakże - +szerzenie nienawiści+" - przekazało na Twitterze Radio Maryja.

>>>[PULS TRÓJKI] Opinie po słowach abpa Marka Jędraszewskiego

Oburzenie na decyzję administracji YouTube wobec kanału Radia Maryja wyraziło m.in. Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich

"Jest to skandaliczne naruszenie zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa" - napisało CMWP. 

CMWP: to cenzura

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie CMWP SDP można też przeczytać, że "wyjątkowo skandaliczne jest przy tym to, iż cenzura wypowiedzi dotyka zarówno jednej z najważniejszych osób w polskim Kościele katolickim, jak i najpopularniejsze i największe media katolickie w Polsce" - oceniła organizacja.

We wtorek popołudniu do sprawy odniosła się szefowa działu polityki publicznej i relacji rządowych Google’a – właściciela platformy YouTube - Marta Poślad. 

"Rzadko podejmujemy decyzję o blokadzie, która jest błędna. Jeśli tak się stanie, po weryfikacji przywracamy treści. Oceniając je, bierzemy pod uwagę kontekst, np. to, czy materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego. Dlatego wideo wróciło na YT" - napisała na Twitterze Poślad.

Film znów jest dostępny na kanale Radia Maryja.

msze

Zobacz także

Zobacz także