X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prace w katedrze Notre Dame odłożone o tydzień. Powodem jest skażenie ołowiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 12:48
Zapowiadane wznowienie prac remontowych w paryskiej katedrze Notre Dame zostało odłożone o tydzień. Powodem jest skażenie ołowiem.  Tamtejsza prefektura policji ostrzega przed utrudnieniami w ruchu. Do 23 sierpnia dla ruchu pieszego i kołowego będzie zamknięty kwartał wokół świątyni. 
Pożar katedry Notre Dame
Pożar katedry Notre Dame Foto: shutterstock/Loic Salan

Zakłócenia pojawią się także w transporcie zbiorowym. Z ruchu zostanie wyłączona stacja szybkiej kolejki RER leżąca w obszarze objętym akcją usuwania zanieczyszczenia ołowiem. Innymi trasami pojadą niektóre autobusy. 

Akcja neutralizacji skażenia ołowiem rozpocznie się we wtorek. Z jej powodu o tydzień odłożono zaplanowane na dziś wznowienie prac remontowych w paryskiej katedrze. 

W czasie pożaru 15 kwietnia spłonął dach i iglica świątyni, wykonana głównie z ołowiu. Zdaniem specjalistów, stopiło się około 450 ton tego metalu, a jego trujące dymy i pyły zanieczyściły katedrę i jej otoczenie. Przedstawiciele władz podkreślają teraz, że przed wznowieniem prac trzeba zabezpieczyć ich teren.

Odbudowa katedry Notre Dame. Polacy zebrali już blisko 150 tys. zł
shutterstock notre dame free (po pożarze) 1200.jpg
Odbudowa katedry Notre Dame. Polacy zebrali już blisko 150 tys. zł

W każdym zakamarku katedry zostanie zmierzony poziom skażenia ołowiem, a następnie rozpocznie się jego neutralizacja, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa ludziom, którzy będą pracowali przy odbudowie. Jeśli działania te się nie opóźnią, to prace remontowe zostaną wzniowione za tydzień, 19 sierpnia.

>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<<

Pożar katedry Notre Dame, jednego z najważniejszych zabytków Francji, wybuchł podczas prac remontowych. Nikt nie ucierpiał, lecz spłonął dach i iglica świątyni. Przyczyna pożaru nie została do dziś oficjalnie ustalona.

Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbol Paryża. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345), zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame"; to w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. W katedrze znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zdjęcia i filmy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:12
Runęła objęta ogniem iglica, a następnie cały dach katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame. Co dalej z francuskim katolicyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 12:26
 - Liczne profanacje kościołów powodują obawy o stan i przyszłość katolicyzmu we Francji, ale niektórzy mają nadzieję, że solidarność, jaka narodziła się po pożarze Notre Dame, pozwoli na renesans „najstarszej córki Kościoła”, jak nazywano ten kraj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaledwie kilka milionów euro odszkodowania na dzieła z katedry Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 21:49
Firma ubezpieczeniowa AXA poinformowała w środę, że wypłaci maksymalnie kilka milionów euro na ubezpieczone dzieła z dotkniętej pożarem paryskiej katedry Notre Dame, ale odmówiła podania wysokości kwoty ubezpieczenia. 
rozwiń zwiń