X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie stacje badawcze przestały przekazywać dane po wybuchu w Sarowie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 09:57
– Dwa rosyjskie ośrodki monitorujące poziom promieniowania jądrowego dwa dni po wybuchu pocisku na poligonie marynarki wojennej w Sarowie przestały przekazywać dane – pisze w poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Rosja: reaktor nr 1 w Twerze uruchomiony po zwarciu. Osiągnął pełną moc
reaktor atomowy free 1200 Wikimedia Commons, Rama.jpg
Rosja: reaktor nr 1 w Twerze uruchomiony po zwarciu. Osiągnął pełną moc
  • Wedle anonimowego przedstawiciela władz USA, wybuch, do którego doszło 8 sierpnia w obwodzie archangielskim, był związany z prowadzonymi przez Rosję pracami nad hipersonicznym pociskiem manewrującym
  • Krótko po eksplozji władze odległego o ok. 40 km miasta Siewierodwińsk poinformowały o "krótkotrwałym" wzroście promieniowania
  • Teraz "Wall Street Journal" informuje, że dwa ośrodki monitorujące poziom promieniowania w Sarowie przestały przekazywać dane

Gazeta powołuje się na informacje przekazane przez szefa Komisji Przygotowawczej ds. Całkowitego Zakazu Prób Jądrowych (CTBTO) Lassinę Zerbo. Jak napisał on w mailu do "WSJ", ze stacjami Dubna i Kirow skontaktowano się w celu wyjaśnienia przyczyn przerwy w przekazywaniu danych na temat promieniowania, na co rosyjskie władze odpowiedziały, że wynika ona z "problemów z komunikacją i siecią". "Czekamy na dalsze raporty, kiedy stacje czy system komunikacji ponownie będą w pełni funkcjonalne" – napisał Zerbo.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Na poligonie w Rosji mogła wybuchnąć rakieta z napędem jądrowym

Jak wyjaśnia nowojorski dziennik, ośrodki Dubna i Kirow wchodzą w skład międzynarodowej sieci setek stacji, która ma służyć kontrolowaniu przestrzegania Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT). Dane przekazują organizacji nadzorującej przestrzeganie układu oraz krajom, które dokument podpisały.

Za działanie stacji odpowiedzialne są należące do układu państwa. Sam traktat jeszcze formalnie nie obowiązuje, ponieważ nie ratyfikowała go jak dotychczas odpowiednia liczba krajów. Celem działalności Dubny i Kirowa jest mierzenie poziomu cząsteczek radioaktywnych w atmosferze.

"Próba zatajenia informacji na temat wypadku"

Zerbo podkreślił, że choć działające w ramach CTBTO stacje miewały czasem problemy z komunikacją czy elektrycznością, ogólnie ta globalna sieć, w tym także ośrodki rosyjskie, zapewnia "doskonałą dostępność danych". Zastrzegł, że nie można łączyć przerwy w nadawaniu z żadnym konkretnym zdarzeniem, dopóki nie poznamy jej przyczyny.

Jednak zdaniem cytowanych przez "WSJ" ekspertów ds. kontroli zbrojeń wydaje się, że zakłócenia w działalności rosyjskich ośrodków to próba "zatajenia informacji na temat wypadku (w Sarowie – PAP), a nie wysiłki w celu ukrycia dowodów przeprowadzania zabronionych testów broni jądrowej".

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Rosja: w w rejonie Siewierodwińska zanotowano szesnastokrotne przewyższenie norm promieniowania

– To bardzo dziwny zbieg okoliczności, że te ośrodki przestały wysyłać dane na krótko po wypadku z 8 sierpnia – powiedział 'WSJ' Daryl Kimball, szef amerykańskiego ośrodka pozarządowego Arms Control Association. – Prawdopodobnie dlatego, że chcą ukryć szczegóły techniczne dotyczące systemu napędów rakietowych, który próbują rozwijać i ponoszą porażkę – podkreślił D. Kimball.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: może dojść do wyścigu broni rakietowej średniego i pośredniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 19:43
- Trump postawił kropkę nad "i" mówiąc, że skoro ten traktat nie działa - bo nie działa - po co on w ogóle miałby obowiązywać Amerykanów, skoro ogranicza ich, a nie ogranicza Rosjan - powiedział na antenie Jedynki Andrzej Talaga. Ekspert Warsaw Enterprise Institute o mówił amerykańsko-rosyjskim układzie o pociskach średniego zasięgu, z którego USA zamierza się wycofać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: awaria bloków energetycznych elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:30
W zlokalizowanej w obwodzie twerskim elektrowni atomowej wyłączono trzy bloki energetyczne - podają rosyjskie media. Radio Echo Moskwy, powołując się na służby prasowe elektrowni, poinformowało, że nie odnotowano wzrostu promieniowania radioaktywnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow: nigdy nie przegramy wyścigu zbrojeń

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 17:37
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow oświadczył, że Rosja nigdy nie przegra wyścigu zbrojeń. Jego wypowiedź cytuje radio Echo Moskwy.
rozwiń zwiń