X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

20 tys. zniczy zapłonie, by upamiętnić walczących o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:32
Równolegle w dwóch miejscach w Polsce 14 września zapłonie „Iskra Pamięci”. Wydarzenie ma upamiętnić ofiary radzieckich represji i walk o wolność Polski. Organizatorzy wydarzenia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, zaprezentowali jego program i cel.
Iskra Pamięci
"Iskra Pamięci"Foto: PGNiG/mat.pras.

- Iskra Pamięci to propozycja i zachęta do tego, byśmy jako Polacy – każdy z nas indywidualnie, ale także jako wspólnota – mogli wpisać się w nasze dramatyczne dzieje okresu II wojny światowej. W zasadzie każda polska rodzina została dotknięta skutkami tej wojny – powiedział prof. Jan Żaryn, historyk, senator RP. 

Upamiętnienie bolesnej historii Polski, a zarazem wyrażenie wdzięczności za ofiarę jaką ponieśli nasi przodkowie, będzie możliwe przez zapalenie zniczy. Zostaną ułożone w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 r. Ponad 20 tys. zniczy zapłonie w sobotę 14 września w Warszawie, na pl. Piłsudskiego oraz w Zamościu, na Rynku Wielkim. Organizatorami wydarzenia są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Potrzeba wdzięczności

Piotr Woźniak, prezes PGNiG zaznaczył, że "Iskra Pamięci" jest częścią szerszej inicjatywy , prowadzonej od trzech lat, zatytułowanej "Rachunek Wdzięczności PGNiG". – Powstańcy Warszawscy i ci, którzy żyją, po zmaganiach wrześniowych z początku wojny są w słabej sytuacji materialnej, najzwyczajniej wymagają pomocy. Na nią nie wystarcza środków z pomocy społecznej, a oni nie zawsze chcą po nią sięgać. Wtedy wpadliśmy na pomysł, by dopłacać do ich rachunku gazowego, pomóc tym, którym możemy, którzy korzystają z gazu – wyjaśnił prezes PGNiG.

Pomoc trafiła do Powstańców Warszawskich, górników, którzy wzięli udział w strajku w Kopalni "Wujek" w 1981 r., a także rodzin zamordowanych podczas tego tragicznego wydarzenia. - Rachunek wdzięczności - co jest  dla nas oczywiste - nie może być nigdy spłacony do końca. Tego się nie da, ale robimy tyle, ile możemy, żeby przynajmniej spróbować go spłacić – podkreślił Piotr Woźniak.

Refleksja nad wspólną historią

- Wrzesień 1939 r., od którego rozpoczyna się niejako "Iskra Pamięci", to miesiąc, w którym zostaliśmy poddani jako Polacy wyjątkowej traumie, wyjątkowym cierpieniom, których skutki trwały co najmniej do 1989 r., a de facto trwają do dzisiaj – powiedział Jan Żaryn.

Dodał, że "zachęta do refleksji polega na tym, by przeżyć co najmniej trzy wydarzenia, których początkiem jest wrzesień 1939 r.". - Kryje się to w trzech datach: 1 września, 17 września i 27 września. Te daty rozpoczynają trzy wątki naszej historii, która zbiega się z naszymi współczesnymi życiorysami i z naszą kondycją jako narodu polskiego. To jest, oczywiście, atak Niemiec na Polskę, który rozpoczął ludobójcze działania skierowane przeciwko narodowi i obywatelom II RP przez inny naród i inną państwowość, czyli Niemców i III Rzeszę. Związek Sowiecki 17 września, atakując nas, wpisał się w tę hitlerowską doktrynę wojenną, natychmiast także stosując metody ludobójcze. 27 września jest datą rozpoczynającą bardzo ważną, heroiczną część naszej historii. To jest powstanie Polskiego Państwa Podziemnego, którego cele zostały wypełnione dzięki temu, że mieliśmy w ciągu kolejnych dziesięcioleci Polaków myślących po polsku - stwierdził historyk.

W trakcie wydarzenia zaplanowano szereg aktywności mających na celu upamiętnienie ofiar oraz przybliżenie realiów tamtych czasów. - Odbędzie się spotkanie z kombatantami oraz rodzinami katyńskimi, odczyt archiwalnych listów żołnierzy wywiezionych do Katynia, a także dwa panele dyskusyjne na temat znaczenia zbrodni dla narodu polskiego oraz odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku. W trakcie uroczystości każdy będzie mógł uczcić pamięć bohaterów, zapalając symboliczny znicz. Zainteresowane osoby będą mogły również oddać krew dla potrzebujących - mówił prezes Fundacji PGNiG Zbigniew Chmiel.

- Chcemy przypominać o zamordowanych Polakach, którym należy się hołd i ogromny szacunek za ich poświęcenie dla wolnej Polski. To szczególnie ważne dla młodego pokolenia, które jest gwarantem pamięci i dziedzictwa narodowego – podkreślił Piotr Woźniak.

Przemysław Goławski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rozgrzewamy Polskie Serca". PGNiG wspiera pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 08:57
- Chcemy uczestniczyć w tym pięknym święcie wolności, jakim jest dzisiejszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Janusz Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody BohaterON: znamy nominowanych. Wyniki w październiku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 06:29
Ogłoszono nominacje do Nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Nagroda ma wyróżnić firmy, osoby i instytucje, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co doprowadziło do 1 września 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 00:00
W tym wydaniu audycji rozmawialiśmy o konflikcie, który w dużej mierze określił XX wiek – zakończył stary układ sił, wyłonił nowy i, jak nigdy dotąd, pokazał śmiercionośną siłę ideologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Iskra Pamięci" - zapal znicz dla ofiar zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 07:00
Pierwsze znicze w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej zapłonęły na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji akcji "Iskra Pamięci". To wspomnienie polskich obywateli, żołnierzy wojska polskiego i policji, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w lesie katyńskim.
rozwiń zwiń