X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Festiwal Filmowy w Gdyni. Złote Lwy dla Agnieszki Holland

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:21
Zakończył się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wielką nagrodę - Złote Lwy festiwalu zdobył film "Obywatel Jones" w reżyserii Agnieszki Holland. Nagrodę wręczyli wiceminister kultury Jarosław Sellin i przewodniczący tegorocznego jury, reżyser Maciej Wojtyszko.
Reżyserka Agnieszka Holland z ekipą filmu Obywatel Jones odebrała nagrodę Złote Lwy. Gala wręczenia nagród i zamknięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbyła się, 21 bm. na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni.
Reżyserka Agnieszka Holland z ekipą filmu "Obywatel Jones" odebrała nagrodę Złote Lwy. Gala wręczenia nagród i zamknięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbyła się, 21 bm. na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Foto: PAP/Adam Warżawa
Plakat filmu "Obywatel Jones." w reżyserii Agnieszki Holland Plakat filmu "Obywatel Jones." w reżyserii Agnieszki Holland

Nagrody Festiwalu Filmowego w Gdyni rozdane. Wielką nagrodę 44. odsłony festiwalu otrzymała reżyserka Agnieszka Holland za film "Obywatel Jones". Nagroda trafiła także do producentów filmu: Stanisława Dziedzica, Klaudii Śmieji-Rostworowskiej i Andrei Chalupao. O nagrodę w Konkursie Głównym walczyło 19 tytułów. Wśród nich znalazły się m.in.: "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, "Ciemno, prawie noc" Borysa Lankosza, "Legiony" Dariusza Gajewskiego "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego, "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, "Piłsudski" Michała Rosy, "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego oraz przywrócony w piątek do Konkursu Głównego "Solid Gold" Jacka Bromskiego.

Nagroda specjalna, wyróżnienie za montaż i dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej dla "Ukrytej gry"

Do konkursu zakwalifikowywany został również dreszczowiec w reżyserii Łukasza Kośmickiego ("Bogowie", "Sztuka kochania") pt. "Ukryta gra" wyprodukowany przez tragicznie zmarłego producenta Piotra Woźniaka-Staraka. Fabuła filmu przenosi nas do lat 60. XX wieku. Główny bohater, zapomniany geniusz matematyczny Joshua Mansky (w tej roli Bill Pullman) ma stanąć w szachowym pojedynku przeciwko mistrzowi z ZSRR na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Stawka jest wysoka. Decydujący ruch może powstrzymać konflikt nuklearny.

Plakat filmu "Ukryta gra." w reżyserii Łukasza Kośmickiego Plakat filmu "Ukryta gra." w reżyserii Łukasza Kośmickiego

W międzynarodowej obsadzie zobaczymy m.in. Magdalenę Boczarską, Alekseya Serebryakova, Roberta Więckiewicza, Jamesa Bloora, Nicholasa Farrella, Corey’a Johnsona, czy Evgeniy’ego Sidikhina. Film został nagrodzony statuetką za najlepszy montaż. Statuetka trafiła w ręce Roberta Gryki, Wolfganga Weigla i Krzysztofa Arszennika oraz w kategorii najlepsza aktorka dla Magdaleny Boczarskiej. Do Łukasza Kośmickiego trafiła także Nagroda Specjalna Jury. 

Plakat filmu "Pan T." w reżyserii Marcina KrzyształowiczaPlakat filmu "Pan T." w reżyserii Marcina Krzyształowicza

Sebastian Stankiewicz z nagrodą dla najlepszego aktora drugoplanowego

"Pan T." to najnowszy film Marcina Krzyształowicza ("Obława", "Pani z przedszkola"), w której główną rolę zgrał powracający w wielkim stylu na ekrany kin Paweł Wilczak. Film, jak mówi jego autor, nie jest oparty na żadnej konkretnej biografii. Jest nostalgiczną podróżą do lat 50. XX wieku, które oglądamy oczami pisarza, który ukradkiem komentuje absurdy otaczającego go świata. Gdyńska publiczność w szczególności doceniła oddające ducha epoki zdjęcia Adama Bajerskiego.

W filmie zobaczymy Jerzego Bończaka, Katarzynę Warnke, Wojciecha Mecwaldowskiego, Jana Nowickiego, Jacka Braciaka, Bartłomieja Topę, Eryka Lubosa, Wiktora Zborowskiego, Jacka Fedorowicza, Kazimierza Kutza i... Leszka Balcerowicza. Jury doceniło film w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, nagroda trafiła w ręce Sebastiana Stankiewicza.

W jury konkursu głównego zasiedli przewodniczący reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Maciej Wojtyszko, aktorka Bożena Dykiel, scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska, reżyserka Maria Sadowska, scenografka Ewa Braun, montażysta Paweł Laskowski, producent Piotr Dzięcioł, reżyser dźwięku Nikodem Wołk-Łaniewski oraz autor zdjęć filmowych i reżyser Jerzy Zieliński.

Plakat promujący film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy Plakat promujący film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy
"Boże Ciało" z nagrodami za reżyserię, nagrodą Dziennikarzy, Publiczności oraz nagrodą za najlepszy scenariusz

"Boże Ciało" opowiada historię chłopaka, który po latach spędzonych w poprawczaku wraca do małej miejscowości na Podkarpaciu. Przechodzi duchową przemianę, marząc o zostaniu księdzem. Pod nieobecność miejscowego proboszcza przebiera się za duchownego i zaczyna pełnić jego obowiązki. Z czasem jego wiarygodność zaczyna być podważana przez mieszkańców miasteczka.

Film został oficjalnym polskim kandydatem do nagrody Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Komisja PISF podkreśliła, że najnowszy film Komasy to „uniwersalna i poruszająca historia o przemianie człowieka”. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński, autor oprawy wizualnej w takich filmach, jak "Drogówka", "Bogowie" czy "Wołyń", muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine twórcy m.in. muzyki do filmu "Dzięki Bogu" Francois Ozona. Na ekrany polskich kin trafi 11 października. Do autorów filmu trafiły dwie statuetki konkursowe. Przyznano je za najlepszy scenariusz, reżyserię i w ramach nagrody Publiczności i Dziennikarzy. 

Obrazowi przyznano także najwięcej nagród pozakonkursowych. "Boże Ciało" zostało wyróżnione Nagrodą Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagrodą Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych "Don Kichot", Nagrodą Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą, Nagrodę Onetu i Kryształową Gwiazdą Elle.

Plakat promujący 44. odsłonę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Plakat promujący 44. odsłonę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Nagroda im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu krótkometrażowego spośród 27 zakwalifikowanych tytułów przyznana została Hubertowi Patynowskiemu, autorowi "Nie zmieniaj tematu". W uzasadnieniu zwrócono uwagę na "prostotę, autentyczność i prawdziwą pasję w opowiedzeniu historii, która zostawia widza w szoku".

Wyróżnienie w kategorii Filmów Krótkometrażowych przyznano Marii Wider, autorki filmu "We mnie" za "pewną reżyserską rękę i powściągliwość w pokazywaniu trudnego tematu", Nagroda Specjalna powędrowała w ręce Marcina Mikulskiego, reżysera filmu "Marcel". Komisja zwróciła szczególną uwagę na "błyskotliwą narrację, lekki dowcip i wyrazistą kreację Piotra Żurawskiego".


Zwycięzcy 44. odsłony Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Nagroda Jury Młodych dla Najlepszego Filmu Konkursu Głównego powędrowała do Xawerego Żuławskiego, reżysera "Mowa ptaków". Nagrody Miasta Gdańsk "Złotego Klakiera" dla Macieja Pieprzycy, w kategorii Zdjęcia dla Witolda Płóciennika oraz wyróżnienie w kategorii Muzyka dla kompozytora Leszka Możdżera zostały przyznane za film "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Nagrodę Publiczności, Dziennikarzy i nagrodę za najlepszy Scenariusz za film "Boże Ciało" odebrał Jan Komasa. Za najlepszy film w kategorii Debiuty wyróżniony został film "Supernova" Bartosza Kruhlika, w kategorii Debiut aktorski doceniono Zofię Domalik "Wszystko dla mojej matki".

Nagroda za najlepszą Charakteryzację trafiła do Jolanty Dańdy za pracę przy filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, Do Agaty Culak powędrowała nagroda za najlepsze Kostiumy, Grzegorz Piątkowski odebrał zaś statuetkę za Scenografię do filmu „Obywatel Jones”. Nagrodą w kategorii Dźwięk wyróżnieni zostali Marcin Jachyra, Jarosław Czernichowski, Oliwier Synkowski i Marcin Lenarczyk za dźwięk w filmie „Interior”.

Nagroda za najlepszy Montaż trafiła do twórców filmu "Ukryta gra" – Roberta Gryki, Wolfganga Weigla i Krzysztofa Arszennika. najlepszą Aktorką drugoplanową tegorocznej odsłony festiwalu została Eliza Rycembel, którą doceniono za kreację w filmie "Boże Ciało". Nagroda za najlepszą Drugoplanową rolę męską otrzymał aktor Sebastian Stankiewicz. Najlepszą Aktorką pierwszoplanową została Magdalena Boczarska, która została wyróżniona za rolę w filmie "Ukryta gra", za najlepszą pierwszoplanową rolę męską uznano kreację Dawida Ogrodnika w filmie  "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Złotego Lwa w kategorii Reżyseria otrzymał Jan Komasa za film "Boże Ciało".

Bursztynowego Lwa za największy kinowy sukces frekwencyjny przyznano Wojciechowi Smarzowskiemu za film "Kler", Złoty Kangur trafił na ręce Agnieszki Holland za film "Obywatel Jones", Platynowe Lwy - nagrodę za całokształt twórczości odebrał reżyser Krzysztof Zanussi. Srebrne Lwy otrzymał Maciej Pieprzyca autor filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza". 

mat. pras./PAP/festiwalgdynia/Apolonia Cichocka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Męska wrażliwość Françoisa Ozona. "Dzięki Bogu" w kinach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 17:10
Od 11 września w polskich kinach możemy oglądać najnowszy film Françoisa Ozona "Dzięki Bogu". Z tej okazji reżyser odwiedził Warszawę, gdzie rozmawiał z Ryszardem Jaźwińskim, zarówno o tej produkcji, jak i o artystycznych planach na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczął się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 13 premier, 4 debiuty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:50
"Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego i "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy rozpoczęły pokazy w ramach 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartował 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 10:48
"Boże Ciało" Jana Komasy, "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy czy "Piłsudski" Michała Rosy – te i więcej tytułów pojawi się w ramach 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Już od rana w kilku salach kinowych można oglądać polskie produkcje, zarówno te najnowsze, jak i te sprzed ponad stu lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – po półmetku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 02:00
Tym wydaniem zamykamy serię letnich spotkań 2019 w TPK. Tak jest od lat (i oby tak zostało), że sezon letni zaczynamy na Festiwalu Dwa Teatry, a zamykamy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku będzie jeszcze "bonus" w MBK (22.09), na kilka godzin przed rozpoczęciem kalendarzowej jesieni!
rozwiń zwiń

Czytaj także

FPFF 2019: "Supernova" i "Eastern" - dwa debiutanckie filmy na wielkim święcie polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 14:50
Obie produkcje to pełnometrażowe debiuty reżyserów Bartosza Kruhlika i Piotra Adamskiego. Pierwszy z nich "Supernova" zawalczy o Złote Lewy w Konkursie Głównym, drugi "Eastern" będzie można oglądać w sekcji pozakonkursowej z cyklu "Panorama Polskiego Kina". Jakie emocje towarzyszą twórcom owych filmów po pierwszych projekcjach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska superprodukcja "Legiony" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:30
W sobotę (21.09) poznamy laureatów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się wieczorem w Teatrze Muzycznym. W tym roku o Nagrodę Główną Festiwalu Złote Lwy walczy 19 filmów, m.in. "Mowa ptaków", "Legiony" oraz "Ukryta gra". 
rozwiń zwiń