Komisja Europejska: nie otrzymaliśmy propozycji, która zapobiegnie granicy w Irlandii

Komisja Europejska oświadczyła, że nie otrzymała od Wielkiej Brytanii propozycji, które spełniałyby wymogi stawiane awaryjnemu mechanizmowi w sprawie granicy irlandzkiej, tzw. backstopowi.

2019-10-01, 15:21

Komisja Europejska: nie otrzymaliśmy propozycji, która zapobiegnie granicy w Irlandii
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com / lazyllama

Irlandzka publiczna stacja RTE poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek o propozycjach dla Unii Europejskiej ze strony Wielkiej Brytanii w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, które pozwoliłyby na usunięcie z umowy budzącego kontrowersje w Londynie zapisu o backstopie.

Miałyby one polegać na stworzeniu w odległości ok. 7-15 kilometrów od granicy po obu jej stronach serii punktów odprawy celnej, a transport towarów pomiędzy takimi punktami byłby monitorowany przy pomocy nadajników GPS lub podobnych urządzeń. Irlandzki wicepremier i minister spraw zagranicznych Simon Coveney określił propozycje jako "niemające szans".

Powiązany Artykuł

PAP Boris Johnson 1200.jpg
Wniosek o wotum nieufności wobec Borisa Johnsona. Jest decyzja opozycji

- Nie komentujemy tych dokumentów, które rzekomo krążą, bo nie otrzymaliśmy żadnych propozycji ze strony Zjednoczonego Królestwa, które spełniają cele, jakim ma służyć backstop - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

"Chodzi o zapewnienie współpracy"

- Odpowiedzialnością Wielkiej Brytanii jest przedstawienie działających i operacyjnych prawnie propozycji, które spełniają wszystkie cele backstopu - dodała. Jak tłumaczyła, chodzi o zapobieżenie twardej granicy, zachowanie współpracy między północną a południową częścią wyspy Irlandia, a także o zapewnienie funkcjonowania całej irlandzkiej gospodarki oraz ochronę unijnego jednolitego rynku i miejsca Irlandii w tym rynku.

REKLAMA

Rzeczniczka podkreśliła, że do tej pory strona unijna otrzymała cztery dokumenty z propozycjami Londynu. Zaznaczyła, że Wielka Brytania poprosiła Komisję, by ta podzieliła się nimi tylko z zespołem negocjacyjnym. "W tym duchu Michel Barnier, nasz główny negocjator (ds. brexitu), przekazał informacje komitetowi sterującemu ds. brexitu Parlamentu Europejskiego oraz ambasadorom UE-27" - wyjaśniła Andreewa. "Szanujemy życzenie Wielkiej Brytanii, by nie dzielić się z tymi dokumentami" - podkreśliła.

W środę Barnier ma przekazać informacje o dotychczasowych brytyjskich propozycjach na cotygodniowym posiedzeniu kolegium komisarzy.

Największą przeszkodą w osiągnięciu porozumienia między UE a Wielką Brytanią jest sprawa granicy między pozostającą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a należącą do UE Irlandią.

REKLAMA

Aby zapobiec powrotowi twardej granicy, co jest postrzegane jako zagrożenie dla pokoju, podczas negocjacji unijno-brytyjskich uzgodniono tzw. irlandzki backstop. Dopuszcza on, że do czasu znalezienia rozwiązania Zjednoczone Królestwo pozostałoby w unii celnej i niektórych elementach wspólnego rynku UE. Z tego powodu wynegocjowana przez rząd Theresy May umowa została trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin. Także jej następca Boris Johnson kategorycznie wyklucza utrzymanie backstopu.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej