X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

ZUS przyznał już 64 tys. świadczeń 500+ dla osób niesamodzielnych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 11:00
-  W październiku zostanie wypłaconych w sumie ok. 31 tys. świadczeń, z czego 16,6 tys. już znalazło się na kontach wnioskodawców - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, ZUS wydał ponad 17 tys. orzeczeń ustalających niezdolność do samodzielnej egzystencji. Wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet 850 tys. osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Teerayuth Oanwong

szkoła dzieci tornistry 663 F.jpg
B. Borys-Szopa: złożono ponad 3,1 mln wniosków o Dobry Start. "Programy PiS ograniczają ubóstwo"

Od 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w wysokości do 500 zł miesięcznie.

[SPRAWDŹ] >>> "500+" dla niepełnosprawnych. Zobacz, kiedy można składać wnioski przez internet

Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad 283 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. Według danych ZUS, 61,06 proc. wszystkich wniosków złożyły kobiety, a 38,84 proc. mężczyźni.

Prawie 70 proc. wszystkich wniosków zostało złożonych przez osoby w wieku 18-74 lat. Ok. 30 proc. pochodziło od osób w wieku 75 i powyżej.

- Patrząc na same liczby przyznanych i wypłacanych świadczeń oraz wydanych orzeczeń, możemy zauważyć sprawność działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli ktoś miał wątpliwości co do możliwości ZUS w zakresie obsługi w krótkim czasie tak dużej liczby wniosków o tzw. świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych, to jestem przekonana, że te dane wyprowadzają z takiego błędnego przekonania. Po raz kolejny pracownicy ZUS udowadniają swój profesjonalizm - podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

shutterstock wózek inwalidzki 1200 .jpg
Blisko 320 tysięcy wniosków o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Kto może korzystać ze świadczenia?

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia - dokumentację medyczną (np. kartę badania profilaktycznego lub dokumentację rehabilitacji leczniczej). Osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinny do wniosku dołączyć ten dokument.

Jeśli osoba wnioskująca ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej, wówczas powinna także dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

pap andrzej duda zus 1200.jpg
85 lat ZUS. Prezydent: system jest pewny, działa i wypłaca

Nawet 850 tys. wniosków

O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Już przed wejściem w życie nowych przepisów w oddziałach ZUS przyjmowano wnioski o przyznanie świadczenia, ale ich rozpatrywanie rozpoczęło się 1 października.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS ma nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Bardzo istotne z punktu widzenia czasu rozpatrywania wniosku jest pozostawienie wraz z wnioskiem telefonu kontaktowego, tak by Zakład mógł jak najszybciej wezwać na badanie do lekarza orzecznika. To może znacząco przyspieszyć czas wydania decyzji. ZUS zaprasza na badania już od pierwszych dni października.

Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500+ dla osób niesamodzielnych. Wiemy, ile osób może skorzystać ze świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 19:00
1 października wchodzą w życie przepisy o świadczeniu uzupełniającym tzw. 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Resort ocenia, że ze świadczenia skorzysta ponad 800 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata Jedynki". Joanna Borowiak: budujemy solidarne państwo

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 18:50
- Chcemy, żeby Polacy zarabiali więcej. Dlatego aż o 500 zł podnieśliśmy za naszych rządów płacę minimalną - wskazywała ze studia we Włocławku Joanna Borowiak z PiS. Drugim gościem "Debaty Jedynki", w studiu w Warszawie, była Julia Zimmermann z partii Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zatrzymać karuzelę VAT? Nowa kampania stawia Polskę za wzór

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:22
"Co jeśli powiem ci, że twoje pieniądze pośrednio finansują terroryzm, handel narkotykami, handel bronią, pranie pieniędzy i Bóg wie, co jeszcze…?" - czytamy na stronie projektu stopvatcarousel.pl, który przybliża tematykę podatku VAT i jego wykorzystywania.
rozwiń zwiń