X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PKW wręczyła zaświadczenia senatorom. X kadencja w stulecie przywrócenia izby

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 13:40
Senatorowie X kadencji odebrali w piątek zaświadczenia o wyborze. Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz, który wręczał zaświadczenia, podkreślił, że losy Senatu w Polsce zawsze były związane z wolną ojczyzną, życzył senatorom, aby rzetelnie i sumiennie wykonywali obowiązki wobec narodu.
Audio
  • W Senacie PKW wręczyła zaświadczenia o wyborze senatorom X kadencji. W uroczystości wzięli udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi oraz rodziny senatorów. Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podkreślił, że na Senacie i senatorach spoczywa szczególna rola w ustroju Rzeczpospolitej (IAR)
Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze senatorom X kadencji.
Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze senatorom X kadencji.Foto: PAP/Rafał Guz

Na uroczystości obecni byli, obok obecnych i przyszłych senatorów, także m.in. wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Kozielewicz przypomniał, że geneza urzędu senatora sięga starożytnego Rzymu, a w Polsce - Rady Królewskiej, czyli grona najznamienitszych dostojników, którzy doradzali władcy.

Podkreślił, że losy Senatu w Polsce "były zawsze związane z ojczyzną wolną", nie było zatem tej instytucji w czasach PRL. - Senat pojawił się w ostatnich miesiącach tamtego ustroju, wybory do Senatu przeprowadzone w dniu 4 czerwca 1989 r., w pełni wolne, przyniosły miażdżące zwycięstwo kandydatom startującym w tych wyborach ze znakiem Solidarności - wielkiego społecznego ruchu promującego dążenie Polaków właśnie do wolności - mówił szef PKW.

Zwrócił uwagę, że marszałkiem seniorem Senatu I kadencji został prof. Stanisław Stomma. Przypomniał o słynnym zdjęciu Stommy z obrad Sejmu czasów PRL-u, wówczas Stomma - poseł koła Znak, jako jedyny podniósł na sali rękę i nie poparł zmiany konstytucji PRL polegającej na wpisaniu przewodniej roli PZPR i sojuszu ze Związkiem Radzieckim.

"Nie możemy zaniechać koniecznych przemian"

pap sejm uroczystość 1200.jpg
Posłowie Sejmu IX kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze. Szef PKW: niezwykle silny mandat

Kozielewicz przywołał słowa Stommy z inauguracyjnego posiedzenia Senatu I kadencji: "Nie możemy zaniechać koniecznych przemian, ani osłabiać wewnętrznego ducha reformy, ale też strzec się musimy zboczenia na bezdroża, nieszczęściem byłoby zejście na na pewno jałowe manowce walki wewnętrznej".

Jubileusz

Wiesław Kozielewicz przypomniał, że X kadencja Senatu przypada w stulecie przywrócenia tej izby. Szef PKW, w imieniu Komisji, życzył nowym senatorom jubileuszowej, X kadencji, aby rzetelnie i sumiennie wykonywali obowiązki wobec narodu.

W wyniku wyborów PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. KO – 43 mandaty. PSL – trzy, a KW SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Borys zapowiada złożenie przez KO protestów wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 21:50
Poseł elekt Piotr Borys (KO) zapowiedział, że Koalicja Obywatelska prawdopodobnie złoży dwa lub trzy protesty wyborcze dotyczące wyborów do Senatu. Chodzi m.in. o okręg nr 2 (Legnica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: będzie kilka istotnych zmian w rządzie, prowadzone są rozmowy w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 18:27
– W tym tygodniu skład całego rządu nie będzie znany, jednak chcemy to ogłosić jak najszybciej. Będzie kilka istotnych zmian, ale nie będzie rewolucji – powiedział w radiowej Trójce Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń