X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Świętokrzyskie: kolejna walka strażaków z pożarem wysypiska w Fałkowie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 16:00
Po raz szósty w ciągu kilku ostatnich miesięcy świętokrzyscy strażacy próbują uporać się z pożarem składowiska odpadów w Fałkowie. Jak wynika z ustaleń prokuratury, spośród poprzednich przypadków tego typu, dwa były efektem podpalenia.
Straż pożarna walczy z ogniem na wysypisku w Fałkowie.
Straż pożarna walczy z ogniem na wysypisku w Fałkowie.Foto: Facebook / Świętokrzyskie Ratownictwo

Od kilku godzin trwa akcja gaszenia składowiska odpadów w Fałkowie w powiecie koneckim. Jak poinformował st. kap. Mariusz Czapelski z Komendy Powiatowej PSP w Końskich zapaliła się hałda śmieci o wymiarach 40 m na 40 m i wysokości od pięciu do ośmiu metrów. Na miejscu działają w tej chwili 24 jednostki strażackie.

– Od tej hałdy zapaliły się dwie kolejne, bo to składowisko nie jest w takim stanie, w jakim powinno być. Tam powinny być m.in. drogi dojazdowe i odstępy miedzy tymi hałdami. Obecnie palą się trzy hałdy o łącznej powierzchni około 2 tys. metrów kwadratowych – podkreślił Czapelski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pożar_wysypisko1200.jpg
24 zastępy straży pożarnej walczą z pożarem wysypiska w Fałkowie

"Potrzeba dużo sprzętu"

Strażak zaznaczył, że praca odbywa się w bardzo trudnych warunkach.  Pracujemy w aparatach ochrony dróg oddechowych. Bardzo dużo tego sprzętu jest potrzebne, dlatego mamy specjalny kontener, który pomaga nam wymieniać butle ze świeżym powietrzem. Zadysponowana została już stacja mobilna wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, która zmierzy jakość powietrza oraz określi, czy dla okolicznych mieszkańców istnieje z tego powodu jakieś zagrożenie  poinformował st. kap. Mariusz Czapelski.

Dodał, że strażacy budują magistralę wodną do zbiornika w Starachowicach.

– Będzie mieć około trzech kilometrów długości, bo przy tak dużych ilościach śmieci, potrzebne są też duże ilości środka gaśniczego. Wody w zbiorniku na zakładzie wystarczy na kilka godzin, a nasze działania mogą potrwać nawet kilka dni  – powiedział strażak.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Tragiczny pożar w Inowrocławiu. Lokator kamienicy zatrzymany przez policję

Wysypisko odpadów kolejny raz ogniu

To już szósty pożar tego składowiska w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Pierwszy miał miejsce 21 lipca i akcja strażaków trwała wówczas 10 dni. Kolejny pożar wybuchł 19 września, a trzy następne w październiku.

– Za każdym razem wstępnie określiliśmy przyczynę pożaru jako podpalenie, ale mogą wystąpić też sytuacje, kiedy ta hałda może sama się zapalić. W takich procesach gnilnych wydziela się gaz palny i w takich warunkach nietrudno o elektrostatyczną iskrę. Plastik, szmaty i inne materiały, które tutaj się znajdują, mogą pomóc w wywołaniu pożaru – podkreślił Czapelski.

Śledztwo w sprawie poprzednich pożarów prowadzi Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Dwa pożary, które miały miejsce w październiku objęte są jednym postępowaniem. – Według biegłego przyczyną dwóch pożarów były podpalenia, a w dwóch innych przypadkach były to najprawdopodobniej samozapłony – powiedział Daniel Prokopowicz z Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Wszystkich Świętych pracowity dla strażaków. Pożarów więcej niż wypadków

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 11:30
W piątek straż pożarna wyjechała 861 razy, z czego do 331 pożarów - podał Paweł Frątczak z Komendy Głównej Straży Pożarnej. Dodał, że podczas wyjazdów odnotowano 13 zgonów, w tym pięć ofiar śmiertelnych pożarów.
rozwiń zwiń