X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Pogrzeb gen. S. Ścibiora. "Wyraz szacunku wobec wspaniałego Polaka"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 15:10
Na terenie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie został pochowany zamordowywany przez komunistycznych oprawców generał Szczepan Ścibior, rektor - komendant Akademii w latach 1947 - 1951. Jego szczątki odnaleziono w 2017 roku Wojskowych Powązkach na tzw. Łączce.
Audio
  • Generał Szczepan Ścibior spoczął na terenie szkoły Orląt w Dęblinie - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
  • Bp Jerzy Guzdek: panie generale! Dobroć i wierność to twoje drugie imię (IAR)
  • Magdalena Sopyłło, córka gen. Ścibiora: żałoba po ojcu trwała prawie 70 lat (IAR)
Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora
Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. pil. Szczepana ŚcibioraFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Uroczystości rozpoczęła msza w intencji generała, po nabożeństwie prochy Szczepana Ścibiora zostały pochowane w symbolicznym miejscu. Generał Ścibior spoczął naprzeciwko kościoła garnizonowego pod wezwaniem Matki Boskiej Loretańskiej, patronki lotników.

- Symbolika tego miejsca jest szczególna - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem rektor Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, generał Piotr Krawczyk. - Spoczął tu, gdzie wszystko dla polskiego lotnictwa się zaczyna, gdzie zaczęła się jego lotnicza droga. Myślę, że to najlepsze dla niego miejsce - dodał gen. Krawczyk.

ścibior 1200.jpg
Dęblin: uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora. Jego szczątki odnaleziono na Łączce

Klęska "bezbożnej ideologii"

Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek mówił podczas homilii, że uroczysty pogrzeb generała jest wypełnieniem obowiązku. - Idzie o sprawiedliwość. Ostatecznie, źli ludzie ponieśli klęskę. Klęskę poniosła także bezbożna ideologia, przyniesiona do Polski na sowieckich bagnetach. Dziś, w godzinie pogrzebu, oddajemy hołd śp. generałowi brygady Szczepanowi Ścibiorowi. Wypełniamy to na co czekała rodzina, społeczność szkoły Orląt, cała brać lotnicza - mówił bp Guzdek.

Prezydent Andrzej Duda napisał w liście odczytanym podczas uroczystości przez zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusza Gwizdałę, że honorowy pogrzeb generała jest jednocześnie okazaniem mu najwyższego hołdu przez Polskę.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Gen. Szczepan Ścibior - lotnik zamordowany przez komunistów

- Oddajemy cześć walecznemu żołnierzowi Wojska Polskiego. Ten uroczysty pogrzeb, ceremoniał wojskowy i biało-czerwony sztandar pochylony przed zasługami i męczeństwem generała Ścibiora, to znaki naszej wdzięczności i pamięci o nim. To wyraz najwyższego szacunku wobec wspaniałego Polaka, który dla naszego życia, wolności i bezpieczeństwa, gotów był do olbrzymich poświęceń - napisał prezydent.

Przemilczana zbrodnia komunistyczna

Andrzej Duda napisał również, że "niewinna i niezasłużona śmierć Szczepana Ścibiora, była jedną ze zbrodni komunistycznych, które przez dziesiątki lat, były przemilczane, choć zarówno wtedy jak i teraz domagają się szczególnego potępienia".

- Jestem przekonany, że ogrom niesprawiedliwości, który dotknął Państwa rodzinę, zaowocuje w sercach nas, ludzi nowego pokolenia. Panie generale! Pamięć o Twoim bohaterstwie, patriotyzmie, szlachetnym życiu i męczeńskiej śmierci, pozostanie tu, w szkole Orląt. Odpoczywaj w pokoju - dodał w liście Andrzej Duda.


1200 Szczepan Scibior.jpg
Gen. Szczepan Ścibior - lotnik zamordowany przez komunistów

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Zapal znicz na Forcie III Pomiechówek". Zginęły tam tysiące Polaków

Generałowi Ścibiorowi w ostatniej drodze towarzyszyła najbliższa rodzina, w tym jego dwie ukochane córki. Młodsza z nich, Magdalena Sopyłło, podkreślała, że żałobę po ojcu przeżywała prawie 70 lat. Podkreślała, że nie wierzyła w to, iż dożyje dnia, w którym uda się zidentyfikować szczątki ojca. - Cieszy mnie to, że po bardzo przyzwoitym i bardzo trudnym życiu teraz spotykają go takie honory- mówiła Polskiemu Radiu.

Wielki Człowiek i patriota

Hołd generałowi oddał także pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos, komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie generał Mirosław Hermaszewski. - Postać pana pułkownika Ścibiora to tragiczna postać. Zawsze chciał dobrze dla Polski i polskiego lotnictwa. Myślę, że to niezagojona rana na naszym lotniczym życiorysie. Cieszę się, że mogę oddać hołd temu wielkiemu człowiekowi, pilotowi i patriocie - ocenił Hermaszewski.

Generał Szczepan Ścibior walczył w latach 1940 - 1941 w 305. Dywizjonie Bombowym Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Po zestrzeleniu został wzięty do niewoli przez Niemców, po II wojnie wrócił do Polski, ponieważ pragnął połączyć się z rodziną i tworzyć polskie lotnictwo wojskowe.

W 1952 roku po brutalnym śledztwie został zamordowany w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej. Jego szczątki zostały odnalezione w 2017 roku na Wojskowych Powązkach na tak zwanej Łączce.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN: odchodzą świadkowie, będą za nich przemawiać obrazy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:26
- Materiały audiowizualne będą odgrywać coraz większą rolę w opowiadaniu o II Wojnie Światowej - uważa prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W Warszawie szef IPN otworzył konferencję naukową "Obrazy II wojny światowej w materiałach fotograficznych i filmowych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. B. Szlachta: historia Polski podczas II wojny światowej jest mało znana

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 14:15
- Trudno powiedzieć, czy historia Polski w okresie II wojny światowej za granicą jest niezrozumiała. Ona jest, w moim przekonaniu, mało znana. Rozmaite okoliczności złożyły się na to, że ten poziom świadomości jest bardzo nikły - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Bogdan Szlachta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Służymy Niepodległej". MON zaprasza na pikniki z okazji Dnia Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:29
Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na pikniki "Służymy Niepodległej", organizowane w przeddzień Dnia Niepodległości. Resort zachęca do udziału w imprezach, które odbędą się 10 listopada w 34 miastach Polski.
rozwiń zwiń