X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ważne zmiany dla dobra zwierząt. Parlamentarny Zespół podsumował prace

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 17:39
Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt podsumował czteroletnią pracę. W tej kadencji Sejmu spotykał się on 24 razy. Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego, który w zespole zasiada z ramienia PiS, za jedno z największych osiągnięć w sferze ochrony zwierząt należy uznać np. ucywilizowanie prawa łowieckiego.
Krzysztof Czabański
Krzysztof CzabańskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt w Sejmie VIII kadencji funkcjonował od 15 grudnia 2015 roku. Przewodniczący zespołu Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej, za jedno z największych osiągnięć zespołu uważa zmianę mentalności Polaków w sprawie ochrony zwierząt. - Zaczęto postrzegać zwierzęta jako członków rodziny. Nie ma już zgody na znęcanie się nad zwierzętami. Wszyscy dookoła piętnują ludzi, którzy to robią. To jest sukces niedefiniowalny - mówi polityk portalowi PolskieRadio24.pl. 

Wśród sukcesów zespołu wymienia również małą nowelizację ustawy o ochronie zwierząt i podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami.

- W tej chwili znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5. To jest naprawdę wysoka półka i sądy coraz częściej stosują karę bezwzględnego pozbawienia wolności dla sprawców tych czynów - tłumaczy Suski. 

Ważne zmiany w ciągu ostatnich 4 lat

Zdaniem Krzysztofa Czabańskiego, który w zespole zasiada z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, za jedno z największych osiągnięć ostatnich czterech lat w sferze ochrony zwierząt należy uznać ucywilizowanie prawa łowieckiego. - Wyrzucono najbardziej drastyczne rzeczy z tego prawa. Dzięki temu chroni ono dzieci i młodzież przed traumą polowań. Chroni również zwierzęta, na których trenowano psy myśliwskie. To jest może mały kroczek, ale kroczek w dobrą stronę - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Czabański. 

Poseł PiS zauważył również, że dzięki działaniom ministerstwa sprawiedliwości zmienia się linia orzecznicza sądów, prokuratury i policji. Zmierza ona w kierunku tego, aby nie lekceważyć przypadków łamania praw zwierząt. - Proszę sobie przypomnieć, ile było wcześniej skandalicznych wyroków lub działań, zaniechań ze strony prokuratury. W tej kadencji Sejmu zaczęło się to zmieniać i to też jest elementem zmiany świadomości społecznej, że zwierzę nie jest rzeczą. I powinniśmy dbać o warunki jego życia oraz dobrostan - dodaje Czabański. 

W nowej kadencji, nowy zespół

Podczas ostatniego posiedzenia zespołu padła deklaracja dotycząca kontynuacji jego działań w przyszłej kadencji Sejmu. Niewykluczone, że będzie on działał, ale pod inną nazwą, np. jako "zespół ochrony zwierząt". Katarzyna Piekarska, która mandat poselski uzyskała z list Koalicji Obywatelskiej zaproponowała, aby na początku przyszłego roku z inicjatywy zespołu został zorganizowany kongres praw zwierząt. Piekarska wskazała również zmiany w prawie, które należałoby wprowadzić w Sejmie IX kadencji.

- Mam nadzieję, że w tej kadencji uda się wreszcie zakazać tego strasznego procederu, jakim jest hodowla zwierząt na futra. Drugi ważny postulat, który dziś chyba już w żadnym ugrupowaniu nie budzi wątpliwości, to cyrki i wprowadzenie zakazu występowania tam dzikich zwierząt - mówiła na posiedzeniu zespołu Katarzyna Piekarska. 

Specjalna służba w MSWiA

Krzysztof Czabański radzi posłom, którzy znajdą się w przyszłym zespole, aby prac nad ochroną zwierząt nie rozpoczynali jednak od zmiany prawa. W jego ocenie prawo chroniące zwierzęta w wielu punktach jest dobre. - Jest wystarczające, gdyby było przestrzegane, ale tak nie jest. Bardzo często dochodzi do wypadków łamania tego prawa i nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami. Służba weterynaryjna nie zdaje egzaminu, co widać gołym okiem, inne służby również - uważa Krzysztof Czabański.

Rozmówca portalu PolskieRadio24.pl jest zdania, że obecną, niekorzystną sytuację, mogłoby zmienić utworzenie nowej służby. - W MSWiA powinna zostać powołana służba, która zajęłaby się monitorowaniem tego, czy prawo chroniące zwierzęta jest przestrzegane, a także interwencjami w wypadku, gdy dochodzi do jego łamania. To zalecałbym nowym posłom jako pierwszy krok - mówi. 

Na razie nie wiadomo, kiedy utworzony zostanie nowy parlamentarny zespół poświęcony ochronie zwierząt, ani kto znajdzie się w jego składzie. Paweł Suski i Krzysztof Czabański nie zostali wybrani na posłów IX kadencji, ale obaj zadeklarowali, że dalej będą aktywnie udzielać się na polu ochrony zwierząt w Polsce. Z uczestników dzisiejszego posiedzenia, w Sejmie zasiądzie jedynie Katarzyna Piekarska, która już zadeklarowała, że przystąpi do zespołu. Więcej w tej sprawie wiadomo będzie dopiero po pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji, które odbędzie się 12 listopada.

MF, PolskieRadio24.pl 
 


  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Czabański: liczę, że prace nad ustawą o ochronie zwierząt ruszą w maju

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 14:55
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Poseł PiS i członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Krzysztof Czabański wyraził nadzieję, że prace w sejmowej komisji rozpoczną się najpóźniej w maju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjęto sprawozdanie z działalności RMN i KRRiT. Ostra dyskusja w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 21:33
Sejm przyjął sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2018 r. oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w ubiegłym roku. Opozycja chciała ich odrzucenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Czabański o "taśmach Neumanna": mafijne podejście do państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:42
- Wszystko, co teraz Koalicja Obywatelska wmawia Polakom w kampanii wyborczej, to są tylko frazesy. Prawda jest zupełnie inna. To nagranie odsłania tę prawdę - mówił w "Sygnałach dnia" poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
rozwiń zwiń