X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Netflix znów zakłamuje historię. Niemieckie obozy na dzisiejszej mapie Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 15:24
Kolejne karygodne przekłamanie historyczne Netflixa w sprawie historii Polski i II wojny Światowej. Niedawno rząd interweniował w sprawie najnowszej produkcji dokumentalnej pt. "Iwan Groźny z Treblinki". Teraz okazuje się, że to nie pierwszy taki przypadek - rok temu nawet gorszy błąd popełniono w filmie "Księgowy Auschwitz".
Ujęcie z serialu Księgowy Auschwitz przedstawiający niemieckie obozy na mapie współczesnej Polski
Ujęcie z serialu "Księgowy Auschwitz" przedstawiający niemieckie obozy na mapie współczesnej PolskiFoto: Netflix / TV screen

Po głośnej historii związanej z serialem "Iwan Groźny z Treblinki", w sprawie którego interweniowało polskie MSZ, a także sam premier Mateusz Morawiecki, pojawiają się kolejne niepokojące informacje na temat historycznych produkcji platformy Netflix. Najnowszy serial nie jest bowiem pierwszą produkcją, w której dochodzi do podobnego przekłamywania faktów.

1200_Netflix_shutterstock.jpg
"Przyglądamy się sprawie". Netflix reaguje po liście premiera ws. serialu

Sprawa serialu "Iwan Groźny z Treblinki"

W serialu "Iwan Groźny z Treblinki" pokazano - już w pierwszym odcinku - mapę z zaznaczonymi na niej niemieckimi nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i zagłady. Problem polega na tym, że miejsca niemieckich zbrodni zamieszczono na współczesnej mapie Europy, zatem między innymi można zobaczyć na niej Polskę w dzisiejszym kształcie.

W żaden sposób nie odpowiada ona zatem sytuacji przedwojennej, Polska bowiem istniała wówczas w całkowicie innych granicach. Nie oddaje ona także sytuacji wojennej, bo na mapie nie zaznaczono rzeczywistości okupacji, obszaru wydzielonego jako Generalne Gubernatorstwo ani obszaru ziem wcielonych do III Rzeszy.

"Księgowy Auschwitz" Netflixa z rażącymi błędami

Okazuje się, że znacznie starsza, bo udostępniana w serwisie Netflix od 2018 roku produkcja zatytułowana "Księgowy Auschwitz", zawiera podobny, a może nawet bardziej rażący błąd.

Nie tylko przedstawiono tam mapę Polski we współczesnych granicach. Ponadto zaznaczono na niej tylko 6 obozów koncentracyjnych i zagłady, które znajdowały się na terenie okupowanej Polski. Autorzy zupełnie pomijają obozy istniejące na terenie Niemiec, a także pojedyncze lokalizowane w innych okupowanych państwach (jak Austria, Francja, Czechosłowacja czy Holandia).

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Dbajmy o prawdę historyczną". Interwencja MSZ ws. serialu Netfliksa

W filmie nie pojawia się wzmianka o tym, że w czasie II wojny światowej państwo polskie nie istniało, a obozy były zakładane i kierowane przez Niemców. Ponadto w puencie dokumentu pojawia się warszawski Marsz Niepodległości zestawiony z kilkoma innymi demonstracjami - neonazistów w Niemczech, antyżydowskiej w USA, antyislamskiej w Grecji. Jeden z bohaterów filmu wspomina wówczas, że "jeśli nie wyciągniemy błędów z historii, powtórzymy te same błędy".


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Będzie kolejna interwencja?

W sprawie serialu "Iwan Groźny z Treblinki" interweniowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, premier Mateusz Morawiecki i - równolegle - także wicepremier Jarosław Gowin. Do interwencji doszło między innymi dzięki internautom i dziennikarzom, którzy w mediach społecznościowych zaalarmowali polityków i widzów.

Szef Netflixa odpowiedział nawet premierowi stwierdzając, że "jest świadom zaniepokojenia związanego z serialem i pilnie przygląda się sprawie". Czy w sprawie zeszłorocznej produkcji dokumentalnej także dojdzie do interwencji?

tvp.info, jmo

Czytaj także

Miał być bojkot, jest wielki sukces. Antyaborcyjny film podbił Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 20:43
Film "Unplanned" (Nieplanowane) o działaniach klinik aborcyjnych Planned Parenthood i historii Abby Johnson, nawróconej dyrektorki jednej z nich, stał się kasowym sukcesem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztandar Wolności" i inne filmy odrestaurowane przez Filmotekę Narodową. Specjalne pokazy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 09:28
Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły, Józef Haller, Ignacy Daszyński, i Juliusz Osterwa. Najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku "Sztandar Wolności". Film pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w kinie i w online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ofiarom wojny jesteśmy winni prawdę". Premier napisał do szefa Netflixa

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 10:23
Premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netflixa ws. "nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na tej platformie". Chodzi o mapę umieszczoną w jednym z seriali dotyczących drugiej wojny światowej. Pokazano na niej niemieckie obozy zagłady, ale we współczesnych granicach państw, bez odpowiedniego komentarza lub wyjaśnienia.
rozwiń zwiń