X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rafał Woś: na razie nie wiemy, co zrobi Lewica

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:30
- Platforma Obywatelska ma bardzo słabą pozycję i dlatego to najlepszy moment dla Lewicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Rogacin ("Polska The Times"). - Politycy Lewicy od samego początku pokazują swoją odrębność w Sejmie - dodał. Gościem audycji był także Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny"). 
Audio
  • 15.11.2019, "Debata Dnia". Goście: Kacper Rogacin ("Polska the Times") oraz Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny").
Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu RP
Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu RPFoto: TT/SEJM

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. zniesienia 30-krotności, czyli górnego limitu składek ZUS.

Projekt zakłada likwidację od 2020 r. górnego limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - który wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł.

Projekt krytykuje nie tylko Koalicja Obywatelska, ale też Konfederacja i partner PiS - partia Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> "Jeśli tak zagłosują, to są nic nie warci". M. Kidawa-Błońska ostrzega Lewicę

Goście "Debaty Dnia" mówili w Polskim Radiu 24 o znaczeniu Lewicy w nowym rozdaniu politycznym, które obserwujemy po wyborach 13 października. Publicyści omówili sytuację na scenie politycznej m.in. w zw. z projektem zniesienia 30-krotności, czyli górnego limitu składek ZUS. Zastanawiali się, jak podczas głosowania w Sejmie zachowa się Lewica i jakie polityczne konsekwencje może mieć ewentualne poparcie projektu PiS przez Lewicę w chwili, gdy nie zagłosuje za nim Porozumienie Jarosława Gowina.

Rafał Woś stwierdził, że Lewica może odegrać ważną rolę, ale cały czas "nikt nie wie, co Lewica zrobi". - Lewicy przez lata odmawiało się prawa do własnej podmiotowości i autonomii. To utrwaliło się w głowach liberalnych polityków - stwierdził publicysta "Tygodnika Powszechnego". Poparł go Kacper Rogacin, który podkreślał bardzo dobra pozycję Lewicy w obecnym rozdaniu politycznym. Zauważył, że Lewica jest silna słabością Platformy Obywatelskiej.

PO ma bardzo słabą pozycję i dlatego to najlepszy moment dla Lewicy. Politycy Lewicy pokazywali od samego początku swoją odrębność w Sejmie - dodał publicysta z "Polska The Times".

Krzysztof Śmiszek 1200.JPG
Krzysztof Śmiszek o 30-krotności ZUS: bogaci powinni płacić więcej

Goście zastanawiali się też nad sytuacją w Zjednoczonej Prawicy. Kacper Rogacin zauważył, że "po wyniku wyborczym urosły ambicje partii tworzących z PiS Zjednoczoną Prawicę" - Apetyt rośnie w miarę jedzenia - stwierdził publicysta "Polska The Times".

W rządzie brakuje "dużych graczy"

Goście rozmawiali także nad kształtem nowego rządu Mateusza Morawieckiego oraz tym, jakie tematy zostaną poruszone w expose premiera.

Rafał Woś zauważył, że "uderza ogromna różnica między tym, co dzieje się teraz, a tym, co działo się gdy był ogłaszany rząd Beaty Szydło. - Tamten dzień zapadł w pamięci na lata - dzisiejszej uroczystości chyba nikt nie zapamięta. Za spokojniutko... - podsumował.

Według Gościa PR24 "w obecnym rządzie za mało jest polityków, takich prawdziwych polityków". -  Tych dużych graczy brakuje mi w tym rządzie. Ten nowy gabinet wygląda tak, jak gabinet doradców w banku. Jest złożony z postaci pozbawionych własnej podmiotowości politycznej - kontynuował Rafał Woś.

Tego samego zdania był Kacper Rogacin, który przewiduje, że powinniśmy pogodzić się z tym, że przez najbliższe lata nie pojawią się nowe programy społeczne. - Będzie kontynuacja programów społecznych PiS, ale nowych programów w tej kadencji bym się nie spodziewał - podsumował.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Krzysztof Świątek

Polskie Radio 24/PAP/IAR/tb

--------------------

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Gierej: nowy rząd Mateusza Morawieckiego to gabinet kontynuacji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 19:50
- Nowy rząd to gabinet kontynuacji. Nie ma wielkich zmian. W większości przypadków są to osoby, które w jakiś sposób były już w rządzie. Nawet obecny minister finansów był wiceministrem - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Gieriej (mpolska24.pl). Gośćmi audycji byli także: Robert Tekieli (Polskie Radio) i Michał Płociński ("Rzeczpospolita").  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Porozumienie nie zmieni zdania w sprawie zniesienia limitu 30-krotności ZUS"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 09:56
Mówił o tym wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Posłowie z partii Jarosława Gowina uważają, że projekt przyniesie więcej szkód niż pożytku
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pieniądze pójdą na propagandę". Rzecznik PO o likwidacji 30-krotności ZUS

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 13:50
Rzecznik PO Jan Grabiec zapowiedział, że Koalicja Obywatelska będzie chciała porozmawiać z Lewicą na temat skutków likwidacji tzw. 30-krotności przy składkach ZUS. Bronił też wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO), która w czwartek niepochlebnie wypowiedziała się o Lewicy i stwierdził, że dodatkowe pieniądze, które do budżetu państwa trafią dzięki likwidacji tzw. 30-krotności, mogą zostać przekazane na "czysto partyjną propagandę, m.in. homofobiczną" w mediach publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: w krótkim czasie udało się utworzyć bardzo dobry rząd

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 18:36
- Uroczystość powołania nowego rządu Mateusza Morawieckiego jest impulsem do pokazania Polakom, że w krótkim czasie, bez wielkich sporów i awantur udało się utworzyć bardzo dobry rząd. Będzie realizacja programu, na który postawiło ponad 8 mln Polaków - powiedziała w PR24 Joanna Lichocka, posłanka PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd Mateusza Morawieckiego. Skład nowej Rady Ministrów

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 17:33
Prezydent powołał nowy rząd. Nowy gabinet będzie liczył dwadzieścia resortów. W większości pokierują nimi te same osoby co dotychczas.
rozwiń zwiń