Podwyżka akcyzy będzie niższa? Senacka komisja proponuje 3 proc., a nie 10
Senacka komisja budżetu i finansów publicznych zarekomendowała przyjęcie wraz z poprawkami nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Akceptację uzyskały trzy poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską. Odrzucono natomiast poprawkę senatora Grzegorza Biereckiego z Prawa i Sprawiedliwości.
2019-12-04, 12:24
Nowela nad którą pracowała dziś senacka komisja wprowadza 10 proc. podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Podczas posiedzenia komisji zgłoszone zostały cztery poprawki. Rekomendację komisji uzyskała poprawka zgłoszona przez senatora Leszka Czarnobaja z Koalicji Obywatelskiej, który zaproponował zmianę wysokości procentowej podwyżki akcyzy.
- Nie 10 proc., a 3 proc. Uznajemy, że taki element był przedstawiany w ramach konsultacji. Dlatego chcemy, żeby to co było przedmiotem konsultacji znalazło się w ustawie - argumentował przedłożoną propozycję senator Leszek Czarnobaj z KO. Jego klub zgłosił jeszcze dwie poprawki, które również zostały przegłosowane stosunkiem 4 do 3.
Zmiana vacatio legis
Jedna z poprawek dotyczy terminu wejścia w życie ustawy. - Propozycja moja jest taka, żeby ustawa wchodziła w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. To bardzo ważna poprawka, ponieważ mówi o tym, że ta ustawa ma jakiekolwiek vacatio legis - mówi senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina. W praktyce wprowadzenie tej poprawki oznacza, że ustawa weszłaby w życie od 1 lutego 2020 roku, a nie jak chce rząd, od 1 stycznia 2020 roku.
Ostatnia z przyjętych poprawek dotyczy odstąpienia od struktury podatku akcyzowego. - Rezygnujemy z podwyższenia stawki procentowej podatku akcyzowego na papierosy, czyli pozostaje ten konsesus, który został wypracowany kilkanaście lat temu - mówi senator Kleina.
REKLAMA
MF krytycznie o poprawkach
Podczas wtorkowego posiedzenia komisji wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował, że wejście w życie podwyżki akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe 1 lutego 2020 r., a nie 1 stycznia 2020 r. to ubytek dochodu budżetu o 144 mln zł. Ministerstwo nie zgadza się też z poprawką dotyczącą odstąpienia od struktury podatku akcyzowego.
- Rezygnując z części procentowej podwyżki zaburzamy pewnego rodzaju proporcję pomiędzy opodatkowaniem papierosów z niższych segmentów rynkowych i wyższych. To będzie skutkowało również przesunięciem do szarej strefy części popytu, szczególnie w niższych kategoriach produktu, co odbije się nie tylko na wpływach z akcyzy, ale również na zdrowiu, ponieważ będą to papierosy pochodzące z niewiadomego źródła - mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.
"Nie" dla poprawki senatora Biereckiego
Komisja odrzuciła natomiast poprawkę zgłoszoną przez senatora PiS Grzegorza Biereckiego. Dotyczyła ona przesunięcia o trzynaście miesięcy terminu obowiązku stosowania elektronicznej dokumentacji dla podmiotów zwolnionych z akcyzy lub objętych zerową stawką. Podczas wczorajszego posiedzenia komisji senator Bierecki przekonywał, że jest ona wynikiem opinii branży paliwowej i wiąże się z kwestią niedostosowania systemów elektronicznych, tak zwanego eDD, dla raportowania transakcji objętych akcyzą przez podmioty zwolnione z akcyzy albo objęte zerową stawką akcyzy.
- To poprawka korzystna dla podatników, a jednocześnie neutralna, jeżeli chodzi o przychody budżetowe - mówi Bierecki. - Odrzucając tę poprawkę fundujecie gospodarstwom domowym wzrost cen gazów. Przedsiębiorców, którzy dostarczają paliw płynnych do statków powietrznych i morskich, wypychacie ich poza polski rynek. Rozumiem, że macie tu przypadkową większość w tym Senacie, ale nie podejmujcie przypadków i nieracjonalnych decyzji - tłumaczył senator PiS-u.
REKLAMA
Zamiast poprawki inicjatywa ustawodawcza
Senatorowie Koalicji Obywatelskiej zagłosowali przeciwko tej poprawce, ponieważ budzi ona zastrzeżenia legislatorów. W ich ocenie wykracza ona poza materię ustawy uchwalonej przez Sejm. Większość komisji opowiedziała się za zastosowaniem dla tej poprawki tak zwanej szybkiej ścieżki legislacyjnej i przygotowania w oparciu o nią odrębnej nowelizacji ustawy. W praktyce oznacza to, że mogłaby ona wejść w życie jednocześnie ze znowelizowaną ustawą, ale byłaby procedowana w innym trybie.
- Jesteśmy gotowi jako większość senacka doprowadzić do sytuacji, żeby ten problem rozwiązać, rozumiejąc powagę sytuacji i ważność tego dla osób i instytucji działających na rynku. Proponujemy, żeby to zostało zgłoszone w trybie inicjatywy ustawodawczej, w szybkiej komisji ustawodawczej - uzasadnił senator Kleina.
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym będzie teraz przedmiotem debaty w Senacie. Odbędzie się ona na najbliższym posiedzeniu, które jest zaplanowane w dniach 17-18 grudnia.
IAR/M.Fabisiak
REKLAMA