X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent Ukrainy: wszyscy winni katastrofy samolotu w Iranie będą ukarani

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 21:30
- Biuro prokuratora generalnego wszczęło śledztwo w sprawie umyślnego zabójstwa obywateli Ukrainy - powiedział w orędziu do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Rząd udzieli pomocy finansowej rodzinom ofiar - powiedział szef państwa.
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr ZełenskiFoto: PAP/EPA/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że śledztwo po katastrofie ukraińskiego boeinga będzie prowadzone w sprawie umyślnego zabójstwa Ukraińców
  • Szef państwa wygłosił orędzie do narodu. Zapewnił w nim, że państwo pomoże w uzyskaniu odszkodowań
  • - Wszyscy winni zostaną ukarani - zapowiedział
  • Szef państwa ponownie zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej o solidarność i konsekwencję w dążeniu do pełnego wyjaśnienia okoliczności tej tragedii
  • Samolot ukraińskich linii lotniczych rozbił się w środę, w chwilę po starcie w lotniska w Teheranie. Do zestrzelania przyznało się irańskie wojsko

- W tych trudnych dla każdego z nas dniach chcę powiedzieć, że szczątki wszystkich ofiar zostaną oddane ich rodzinom, które będą mogły po ludzku pożegnać się z nimi. Godnie uczcimy ich pamięć. Wszyscy winni zostaną ukarani - powiedział szef państwa.

1200_Zelensky_East_News.jpg
Prezydent Ukrainy: żądamy od Iranu pełnego przyznania się do winy i odszkodowania

Zełenski poinformował, że rodziny ofiar otrzymają wsparcie finansowe ze środków rządowych. - Państwo będzie także pomagało w uzyskaniu odszkodowań od przewoźnika, firm ubezpieczeniowych oraz ze strony Islamskiej Republiki Iranu - oświadczył Zełenski.

200 tys. hrywien dla rodzin ofiar

W opublikowanym po orędziu prezydenta nagraniu wideo, premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk zapowiedział, że rodziny osób, które zginęły w katastrofie, otrzymają odszkodowanie w wys. 200 tys. hrywien, co jest równowartością prawie 32 tys. złotych.

- Nasi dyplomaci działają już, by doprowadzić do wypłaty odszkodowania od strony irańskiej - dodał premier.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Kanada żąda "pogłębionego śledztwa"

Szef ukraińskiego rządu dodał, że "państwo ukraińskie udzieli rodzinom ofiar wszechstronnego wsparcia prawnego i finansowego". - Wiemy, że linie UIA podjęły decyzję o odszkodowaniach dla rodzin załogi, która zginęła w tej tragedii. Skontrolujemy także wypłacanie odszkodowań od ubezpieczycieli - powiedział Honczaruk.

rouhani zelenski 1200.jpg
"Złożył kondolencje i prosił o przebaczenie". Prezydent Iranu rozmawiał z Zełenskim

Prezydent w swoim orędziu złożył też relację z rozmowy z prezydentem Iranu Hasanem Rowhani, którą przeprowadził tuż przed wygłoszeniem orędzia. Poinformował też o krokach, które podjęły władze ukraińskie od momentu katastrofy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Witold Repetowicz: Gwardia Rewolucyjna Iranu jest w narożniku i okryła się hańbą

Przypomniał m.in., iż do Iranu wysłano 45 specjalistów do zbadania jej przyczyn, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony dzień po katastrofie oświadczyła, iż wśród rozpatrywanych wersji zdarzenia jest atak rakietowy.

Apel do przywódców państw

Zełenski opowiedział też o swoich rozmowach z przywódcami innych państw, do których - jak podkreślił - zaapelowano o przekazanie danych związanych z tragedią. Takie informacje udostępnili przedstawiciele dyplomatyczni USA i Wielkiej Brytanii.

- Działaliśmy systematycznie, bez histerii i na rzecz jednej sprawy: osiągnięcia wyników, czyli ustalenia prawdy dotyczących okoliczności tej tragedii - mówił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Śmierć dyktatorowi". Protesty w Iranie po zestrzeleniu ukraińskiego samolotu

- Dziś kierownictwo Iranu uznało fakt zestrzelenia ukraińskiego samolotu i swoją winę w tej katastrofie - podkreślił.

Śledztwo w sprawie umyślnego zabójstwa

PAP Iran katastrofa samolotu 2 1200.jpg
Katastrofa samolotu w Iranie. Polski wiceszef MSZ liczy na umiędzynarodowienie śledztwa

Prezydent powiedział, że teraz najważniejszym zadaniem jest przewiezienie do kraju szczątków ofiar. - Biuro prokuratora generalnego wszczęło śledztwo w sprawie umyślnego zabójstwa obywateli Ukrainy. Rząd udzieli pomocy finansowej rodzinom ofiar - zapewnił.

Szef państwa ponownie zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej o solidarność i konsekwencję w dążeniu do pełnego wyjaśnienia okoliczności tej tragedii.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezes ukraińskich linii lotniczych: wiedzieliśmy, że nie był to błąd załogi

- Jest to potrzebne nam wszystkim. Potrzebne człowiekowi, który powinien czuć się w tym świecie bezpiecznie, niezależnie od tego, czy znajduje się na ziemi, wodzie, czy w powietrzu. Człowiek i jego życie powinny bowiem być najwyższą wartością dla każdej władzy, każdego państwa i polityka - oświadczył Zełenski.

Katastrofa chwilę po starcie

Boeing 737-800 ukraińskich linii Ukrainian International Airlines (UIA) został zestrzelony w środę rano, chwilę po starcie z lotniska Tehran-Imam Khomeini. W katastrofie zginęło 176 osób.

Do zestrzelenia maszyny przyznały się wojska Iranu.

mbl

Czytaj także

"Głęboko żałujemy tej strasznej pomyłki". Oświadczenie prezydenta Iranu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 06:55
Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził na Twitterze "głębokie ubolewanie" z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. "Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki" - napisał irański prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: w Iranie rozsypał się system zabezpieczenia lotnictwa cywilnego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:42
- Po zaostrzeniu się konfliktu w Iranie żaden z samolotów nie powinien być dopuszczony do lotu - mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspert odniósł się w ten sposób do zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierewicz: przyznanie się Iranu spowoduje deeskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 15:00
- Przyznanie się Iranu do zestrzelenia ukraińskiego samolotu spowoduje, że konflikt na Bliskim Wschodzie będzie deeskalował – mówił w Polskim Radiu 24 marszałek senior, Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń