Prezydent Ukrainy: wszyscy winni katastrofy samolotu w Iranie będą ukarani
- Biuro prokuratora generalnego wszczęło śledztwo w sprawie umyślnego zabójstwa obywateli Ukrainy - powiedział w orędziu do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Rząd udzieli pomocy finansowej rodzinom ofiar - powiedział szef państwa.
2020-01-11, 21:30
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że śledztwo po katastrofie ukraińskiego boeinga będzie prowadzone w sprawie umyślnego zabójstwa Ukraińców
- Szef państwa wygłosił orędzie do narodu. Zapewnił w nim, że państwo pomoże w uzyskaniu odszkodowań
- - Wszyscy winni zostaną ukarani - zapowiedział
- Szef państwa ponownie zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej o solidarność i konsekwencję w dążeniu do pełnego wyjaśnienia okoliczności tej tragedii
- Samolot ukraińskich linii lotniczych rozbił się w środę, w chwilę po starcie w lotniska w Teheranie. Do zestrzelania przyznało się irańskie wojsko
- W tych trudnych dla każdego z nas dniach chcę powiedzieć, że szczątki wszystkich ofiar zostaną oddane ich rodzinom, które będą mogły po ludzku pożegnać się z nimi. Godnie uczcimy ich pamięć. Wszyscy winni zostaną ukarani - powiedział szef państwa.
Powiązany Artykuł
Prezydent Ukrainy: żądamy od Iranu pełnego przyznania się do winy i odszkodowania
Zełenski poinformował, że rodziny ofiar otrzymają wsparcie finansowe ze środków rządowych. - Państwo będzie także pomagało w uzyskaniu odszkodowań od przewoźnika, firm ubezpieczeniowych oraz ze strony Islamskiej Republiki Iranu - oświadczył Zełenski.
200 tys. hrywien dla rodzin ofiar
W opublikowanym po orędziu prezydenta nagraniu wideo, premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk zapowiedział, że rodziny osób, które zginęły w katastrofie, otrzymają odszkodowanie w wys. 200 tys. hrywien, co jest równowartością prawie 32 tys. złotych.
- Nasi dyplomaci działają już, by doprowadzić do wypłaty odszkodowania od strony irańskiej - dodał premier.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Kanada żąda "pogłębionego śledztwa"
Szef ukraińskiego rządu dodał, że "państwo ukraińskie udzieli rodzinom ofiar wszechstronnego wsparcia prawnego i finansowego". - Wiemy, że linie UIA podjęły decyzję o odszkodowaniach dla rodzin załogi, która zginęła w tej tragedii. Skontrolujemy także wypłacanie odszkodowań od ubezpieczycieli - powiedział Honczaruk.
Powiązany Artykuł
"Złożył kondolencje i prosił o przebaczenie". Prezydent Iranu rozmawiał z Zełenskim
Prezydent w swoim orędziu złożył też relację z rozmowy z prezydentem Iranu Hasanem Rowhani, którą przeprowadził tuż przed wygłoszeniem orędzia. Poinformował też o krokach, które podjęły władze ukraińskie od momentu katastrofy.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Witold Repetowicz: Gwardia Rewolucyjna Iranu jest w narożniku i okryła się hańbą
Przypomniał m.in., iż do Iranu wysłano 45 specjalistów do zbadania jej przyczyn, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony dzień po katastrofie oświadczyła, iż wśród rozpatrywanych wersji zdarzenia jest atak rakietowy.
Apel do przywódców państw
Zełenski opowiedział też o swoich rozmowach z przywódcami innych państw, do których - jak podkreślił - zaapelowano o przekazanie danych związanych z tragedią. Takie informacje udostępnili przedstawiciele dyplomatyczni USA i Wielkiej Brytanii.
- Działaliśmy systematycznie, bez histerii i na rzecz jednej sprawy: osiągnięcia wyników, czyli ustalenia prawdy dotyczących okoliczności tej tragedii - mówił.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Śmierć dyktatorowi". Protesty w Iranie po zestrzeleniu ukraińskiego samolotu
- Dziś kierownictwo Iranu uznało fakt zestrzelenia ukraińskiego samolotu i swoją winę w tej katastrofie - podkreślił.
Śledztwo w sprawie umyślnego zabójstwa
Powiązany Artykuł
Katastrofa samolotu w Iranie. Polski wiceszef MSZ liczy na umiędzynarodowienie śledztwa
Prezydent powiedział, że teraz najważniejszym zadaniem jest przewiezienie do kraju szczątków ofiar. - Biuro prokuratora generalnego wszczęło śledztwo w sprawie umyślnego zabójstwa obywateli Ukrainy. Rząd udzieli pomocy finansowej rodzinom ofiar - zapewnił.
Szef państwa ponownie zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej o solidarność i konsekwencję w dążeniu do pełnego wyjaśnienia okoliczności tej tragedii.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezes ukraińskich linii lotniczych: wiedzieliśmy, że nie był to błąd załogi
- Jest to potrzebne nam wszystkim. Potrzebne człowiekowi, który powinien czuć się w tym świecie bezpiecznie, niezależnie od tego, czy znajduje się na ziemi, wodzie, czy w powietrzu. Człowiek i jego życie powinny bowiem być najwyższą wartością dla każdej władzy, każdego państwa i polityka - oświadczył Zełenski.
Katastrofa chwilę po starcie
Boeing 737-800 ukraińskich linii Ukrainian International Airlines (UIA) został zestrzelony w środę rano, chwilę po starcie z lotniska Tehran-Imam Khomeini. W katastrofie zginęło 176 osób.
Do zestrzelenia maszyny przyznały się wojska Iranu.
REKLAMA
mbl
REKLAMA