X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Reforma sądownictwa. Wiceszefowa PE chce grozić Polsce karami finansowymi

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 10:48
- Niemiecka wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley w opublikowanej w środę rozmowie z dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung" opowiedziała się za tym, by zagrozić Polsce "dotkliwymi karami finansowymi", jeśli przyjmie ona ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie.
Katarina Barley
Katarina BarleyFoto: PAP/DPA/Christophe Gateau

- Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to natychmiast musi zadziałać Trybunał Sprawiedliwości UE i zawnioskować o środki tymczasowe, by wykonywanie prawa zostało zawieszone. Gdyby to nie poskutkowało, należy zagrozić dotkliwymi karami finansowymi - domaga się polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), do niedawna minister sprawiedliwości w rządzie Angeli Merkel.

shutter-tsue-1200.jpg
Dr Andrzej Anusz: gdyby TSUE zamroził Izbę Dyscyplinarną byłby to precedens

Według Katariny Barley polska reforma wymiaru sprawiedliwości jest nie do przyjęcia. Nazwała ją "prowokacją" i "afrontem". Zdaniem polityk SPD zmiany podkopują fundamenty prawne Unii Europejskiej.

Co zmienia ustawa

- Istnieje zasada, że w przypadkach, kiedy prawo krajowe jest sprzeczne z unijnym, stosuje się prawo unijne. Tymczasem w ustawie, nad którą w środę będzie debatować Senat, jest zawarte sformułowanie, że "polscy sędziowie muszą stosować polskie prawo". Ten atak na praworządność nie ogranicza się już do terytorium Polski, lecz dotyczy całej UE - przekonywała wiceszefowa PE.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Piotr Müller o wniosku KE do TSUE: Izba Dyscyplinarna SN działa zgodnie z polskim prawem

Przyjęta w grudniu przez polski Sejm ustawa wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 08:24
Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosi orzeczenie w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pod koniec czerwca negatywną ocenę wydał rzecznik generalny Trybunału odpowiadając na pytania Sądu Najwyższego o niezależność Izby. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest wyrok TSUE ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 09:39
Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że Sąd Najwyższy ma zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej. SN ma zbadać czy Izba Dyscyplinarna jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego.
rozwiń zwiń