X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Władysław Kosiniak-Kamysz: chcę być prezydentem godzącym Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 22:40
– Mam siłę, żeby być prezydentem niezależnym i godzącym Polaków, a teraz grozi nam wojna domowa – mówił kandydujący na prezydenta prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaapelował, aby skończyć z "mową nienawiści, obłudą, bezpodstawnymi kłamstwami i manipulacjami".
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Kosiniak-Kamysz mówił do wyborców w Mińsku Mazowieckim, że kandydowanie na prezydenta jest ogromnym wyzwaniem dla niego, jego rodziny i chciałby, aby było wspólnym dla wyborców wyzwaniem "zmiany Polski na lepsze". Przyznał, że spotkanie w Mińsku Mazowieckim nie jest elementem oficjalnej kampanii wyborczej, ale tylko dlatego, że "niestety" marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie ogłosiła jeszcze terminu wyborów, co mogła zrobić już 6 stycznia.

– Uważam, że jest to robione pod prezydenta Andrzeja Dudę, żeby on sobie mógł spokojnie jeździć po Polsce, a inni kandydaci, żeby czekali w blokach startowych. Ja nie będę czekał na pozwolenie spotkania z wyborcami – oświadczył.


CZYTAJ RÓWNIEŻ
Jedynka Piotr Zgorzelski 1 1200.jpg
Zgorzelski: dla Kosiniaka-Kamysza jako prezydenta najważniejsza będzie wola narodu

"Niezwykle ważna wspólnota ideowa"

Przekonywał także do poparcia jego wizji idei braterstwa, jako odpowiedzi na zaostrzające się spory między Polakami, które mogą doprowadzić do wojny domowej.

– Oprócz wspólnoty programu, wspólnoty celu, musi być wspólnota ideowa. Ona jest niezwykle ważna, i ona jest głównym sztandarem, z którym ja chcę pójść do tych wyborów, czyli przewrócenia w Polsce braterstwa, doprowadzenia do sytuacji, kiedy zaczynamy mówić i słyszeć siebie nawzajem, czyli przywrócenia normalności, bo uważam, że stanęliśmy na granicy takiej politycznej wojny domowej – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że dochodzi do tego, że "ludzie do świątecznych stołów już nie siadają razem". Lider ludowców apelował, aby skończyć wreszcie z "mową nienawiści, obłudą, bezpodstawnymi kłamstwami i manipulacjami". Wskazywał na zwalczające się od wielu lat obozy polityczne PO i PiS, które - jego zdaniem - więcej czasu poświęcają na konflikty między sobą niż na rozwiązywanie problemów Polski i Polaków.

Zapowiedzi lidera ludowców

Przypomniał, że ludowcom bardzo zależy na wprowadzeniu emerytury bez podatku, co byłoby trwałym wsparciem emerytów, w przeciwieństwie do 13. emerytury, która teraz jest, ale nie wiadomo, czy będzie. Chciałby też, aby przedsiębiorcy nie byli zmuszani do opłacania składek ZUS, żeby mogli liczyć na wsparcie ze strony państwa, a nie ciągłe zmiany przepisów i kontrole.

Mówiąc o finansowaniu edukacji, postulował, aby uposażenia nauczycieli były w całości opłacane z rządowych subwencji, co znacznie odciążyłoby budżety samorządów. Opowiedział się za reformą służby zdrowia w połączeniu ze zwiększeniem jej finansowania i odbiurokratyzowaniem pracy lekarzy.

andrzej duda free shut 1200.jpg
Andrzej Duda wygrywa w obu turach. Nowy sondaż prezydencki

Wśród obietnic dla mieszkańców i sektora rolno-spożywczego, Kosiniak-Kamysz wymienił m.in. dążenie do zrównanie dopłat rolniczych z unijnymi, zablokowanie umowy o wolnym handlu z Ameryką Południową, odblokowanie handlu polskimi produktami w niektórych regionach Europy oraz zatrzymanie rozprzestrzeniania się ASF i ptasiej grypy w Polsce.

"Będę najlepszy, jak potrafię"

Polityk zapewniał, że ma bogate doświadczenie polityczne i zawodowe. – Nie jestem ideałem. Dzisiaj rządzący mienili się kryształowymi, i ta "kryształowość" na przykładzie prezesa Banasia wyszła. Ja się kryształowym mienić nie będę, ale będę najlepszy, jak potrafię  obiecywał.

Podczas dwugodzinnego spotkania Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że zawsze szuka "mostów porozumienia", a nigdy nie chce "budować murów i podziałów", gdyż taki ma charakter.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Niech nie słucha partyjnych poleceń". Apel lidera PSL do prezydenta

Zapewniał również, że gdy zostanie prezydentem - w co wierzy - będzie niezależnym przedstawicielem narodu, a nie "zakładnikiem" partii bądź autorytarnego stylu sprawowania władzy, do czego porównywał rządzenie przez PiS. Zadeklarował jednocześnie, że nie zawaha się podpisać ustawy uchwalonej np. przez PiS, pod warunkiem, że "będzie dobra".

Potrzeba rozwoju sojuszu z USA

Pytany o swoją wizję polityki zagranicznej, Kosiniak-Kamysz wskazał m.in. na potrzebę rozwijania sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, jednak głównie w strukturach NATO. Przyznał, że kontestuje obecne relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi, które jego zdaniem nie są partnerskie. Mówił też, że chciałby zmienić pozycję Polski w Unii Europejskiej "żebyśmy my decydowali, a nie Niemcy czy Francuzi za nas". Według niego Polska mogłaby także stać się reprezentantką interesów Wielkiej Brytanii w UE.

Pytany, czy poparłby kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską w II turze wyborów prezydenckich, gdyby sam się do II tury nie dostał, polityk zapewniał, że nie będzie takiego dylematu, gdyż w II turze będzie zabiegał o poparcie dla siebie. – Małgorzata Kidawa-Błońska nie dokona zmiany, bo jest ze środowiska politycznego, które się "zakleszczyło". Nie przekroczy bariery, którą trzeba przekroczyć – ocenił.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Apel: Kosiniak-Kamysz wejdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 14:10
- Myślę, że Władysław Kosiniak-Kamysz znajdzie się w drugiej turze wyborów prezydenckich. To kandydat, który nie ma wrogów. Stara się robić wszystko, żeby słuchać każdego niezależnie od poglądów, w sprawie pomysłów mogących rozwiązać problemy obywateli - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Apel z Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń