X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Najgorsze komunistyczne praktyki". Kolejny apel ws. atakowanej przez LGBT prof. Budzyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 12:38
Stanowisko w sprawie ataku środowisk LGBT na katowicką socjolog, prof. Ewę Budzyńską, zajęła Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim. Do władz Uniwersytetu Śląskiego w obronie profesor, wobec której na uczelni prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, zaapelował także arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.
Audio
  • Apel w obronie prof. Ewy Budzyńskiej - mówi ks. Tomasz Wojtal (IAR)
Marsz równości w Katowicach, 07.09.2019 r.
Marsz równości w Katowicach, 07.09.2019 r.Foto: Tomasz Kawka/East News

Rzecznik arcybiskupa katowickiego ks. dr Tomasz Wojtal poinformował, że Rada społeczna, która działa przy metropolicie, jak i sam arcybiskup, uważają, że pociąganie do odpowiedzialności nauczyciela akademickiego za głoszone przez niego poglądy jest formą cenzury. W oświadczeniu podsumowującym ostatnie obrady gremium przekazało wyrazy solidarności z profesor.

lgbt 1200 shutterstock.jpg
"Kto się nie zgadza z lewicowymi ideologiami, jest wykluczony". Profesor oskarżona o homofobię

"Najgorsze komunistyczne praktyki"

"Pociąganie do odpowiedzialności nauczyciela akademickiego za głoszone przez niego poglądy jest oczywistą formą cenzury i próbą narzucenia środowisku akademickiego jednego światopoglądu, co przypomina najgorsze praktyki z czasów komunistycznych" - czytamy w stanowisku Rady. Wyrażono w nim także nadzieję, że "wolność akademicka stosowana będzie proporcjonalnie i z szacunkiem dla myśli chrześcijańskiej".

Ks. Wojtal dodał, że Rada społeczna uważa, iż działania uczelni są próbą narzucenia środowisku akademickiemu jednego światopoglądu, co przypomina najgorsze praktyki z czasów komunistycznych.

Rodzina jako podstawowa komórka społeczna

Jak informuje Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris, który reprezentuje prof. Ewę Budzyńską, prowadziła ona zajęcia pt. "Międzypokoleniowe więzi w rodzinach światowych". Celem zajęć było zapoznanie uczestników z rodziną jako elementem struktury społecznej oraz przedstawienie jakie formy przyjmowała ona na przestrzeni wieków w zależności od kształtującej ją kultury lub religii. Obrońcy profesor w postępowaniu dyscyplinarnym domagają się jej uniewinnienia.

bronmy-profesor-lgbt-F-1200.jpg
Cenzura LGBT na Uniwersytecie Śląskim. Jest apel o niekaranie prof. Budzyńskiej

"W czasie zajęć studenci poznawali odmienności kulturowe rodzin wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu, islamu czy hinduizmu. Po zajęciach dotyczących rodziny w kontekście nauki chrześcijańskiej grupa studentów złożyła do władz uczelni skargę na prof. Ewę Budzyńską. Zarzucali jej narzucanie słuchaczom »ideologii anti-choice, poglądów homofobicznych, antysemityzmu, dyskryminacji wyznaniowej, informacji niezgodnych ze współczesną wiedzą naukową oraz promowanie poglądów radykalno-katolickich«" - wyjaśnia Ordo Iuris.

Wyjaśnienia profesor niewystarczające

W toku postępowania profesor Budzyńska złożyła obszerne wyjaśnienia i zaprezentowała materiały wykorzystywane podczas zajęć. Przesłuchano jedynie część studentów, ponadto dwojgu przesłuchiwanym okazano protokół zeznań trzeciego z nich, by następnie ze zgodnych zeznań świadków wyprowadzić wniosek o ich prawdziwości. "Przy tym zarzuty odnośnie do konkretnych treści rzekomo wypowiadanych przez prof. Ewę Budzyńską były w sposób oczywisty sprzeczne z zawartością przedstawionej przez nią prezentacji wyświetlanej podczas wykładu" - czytamy na stronie bronmyprofesor.pl.

Ostatecznie rzecznik dyscyplinarny zażądał od Komisji Dyscyplinarnej ukarania profesor Ewy Budzyńskiej dyscyplinarną naganą, która ma także - jak przyznał - zadziałać prewencyjne na innych wykładowców uniwersytetu.

Za pośrednictwem strony internetowej bronmyprofesor.pl można wysłać apel do rektora Uniwersytetu Śląskiego w obronie profesor Budzyńskiej. W apelu znajduje się wezwanie do natychmiastowego zakończenia postępowania dyscyplinarnego wobec prof. Ewy Budzyńskiej, a także do publicznych przeprosin uczonej.

pg

Czytaj także

Paryż: nawet 600 tys. uczestników demonstracji przeciw in vitro dla lesbijek

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 14:36
Tysiące uczestników zgromadziły w niedzielę w centrum Paryża protesty przeciwko planowanemu umożliwieniu zapłodnienia in vitro związkom lesbijskim i kobietom samotnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lisiecki: nie wyobrażam sobie, by dwóch mężczyzn spełniało rolę ojca i matki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:10
- Obecnie środowiska lewicowe starają się wskazać, że rodzina to nie tylko mężczyzna, kobieta i dzieci, ale także inne formy. Przecież samo określenie "rodzina" nawiązuje do narodzin. Trudno o to, gdy mówimy chociażby o dwóch mężczyznach -powiedział Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości. - Funkcjonują rodziny złożone z partnerów jednej płci, którzy wychowują dzieci - wskazała Magdalena Biejat z Lewicy Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cenzura LGBT na Uniwersytecie Śląskim. Jest apel o niekaranie prof. Budzyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 10:26
Ruszyła zbiórka podpisów pod apelem sprzeciwiającym się karaniu psycholog i socjolog prof. Ewy Budzyńskiej za jej wypowiedzi na temat rodziny. Zarzuty homofobii i odrzucenia ideologii gender sformułowane przez grupę studentów przyjął i przekazał do procedowania rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kto się nie zgadza z lewicowymi ideologiami, jest wykluczony". Profesor oskarżona o homofobię

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:55
- Nie ma mowy o różnorodności stanowisk czy badań, chodzi tylko o wykluczenie z uczelni tych zajęć i wykładowców, którzy nie utożsamiają się z lewicowymi ideologiami - mówi prof. Ewa Budzyńska, której na Uniwersytecie Śląskim grozi kara dyscyplinarna.
rozwiń zwiń