X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemieckie media: Polska była pierwszą ofiarą wojny i paktu Hitler-Stalin

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 12:00
"W Warszawie zadano sobie pytanie, czy prezydent Andrzej Duda powinien siedzieć milcząco w drugim rzędzie, podczas gdy Putin najprawdopodobniej będzie powtarzał swoje zarzuty wobec Polski, pierwszej ofiary wojny i głównego miejsca Holokaustu?" - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Opisuje rosyjskie ataki na Polskę, które kładą się cieniem na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. 
Radzieccy żołnierze Armii Czerwonej podczas walki w Katowicach
Radzieccy żołnierze Armii Czerwonej podczas walki w KatowicachFoto: PAP/CAF/CTK

PAP Andrzej Duda 7 1200.jpg
Izraelskie media: Żydzi w Polsce popierają decyzję prezydenta Andrzeja Dudy

Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej - jednoznacznie stwierdza gazeta.

"Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej i paktu między Hitlerem i Stalinem, zawartego w sierpniu 1939 roku.  Jego tajny protokół podzielił Polskę, kraje bałtyckie, Finlandię i Rumunię na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. (Prezydent Rosji Władimir) Putin próbuje zreinterpretować układ jako akt koniecznego oporu Moskwy wobec niemieckich planów wojennych" - zauważa "FAZ". I odnotowuje, że rosyjski prezydent zarzucił Polsce, jakoby uczyniła pierwszy krok w kierunku Holokaustu.

Dziennik konstatuje, że na 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady, oczekuje się w Polsce z niepokojem.

"Czy prezydent powinien siedzieć milcząco"

"Ma to przede wszystkim związek z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem oraz z faktem, że w Jerozolimie, cztery dni przed rocznicą, odbędzie się uroczystość upamiętniająca, na którą prezydent Polski Andrzej Duda nie chce jechać" - pisze gazeta. I przypomina, że na V. Światowym Forum Holokaustu mają przemawiać przywódcy: USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Niemiec.
"W Warszawie zadano sobie pytanie, czy prezydent Duda powinien siedzieć milcząco w drugim rzędzie, podczas gdy Putin najprawdopodobniej będzie powtarzał swoje zarzuty wobec Polski, pierwszej ofiary wojny i głównego miejsca Holokaustu?" - relacjonuje "FAZ".


Obchody w Yad Vashem i Auschwitz

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz podkreślał wcześniej, że prezydent podjął słuszną decyzję o braku udziału w wydarzeniu "uszytym pod jednego aktora, Władimira Putina", mówiąc o rezygnacji Andrzeja Dudy z wyjazdu do Jerozolimy.

Wiceminister dodał, że polska dyplomacja ma konkretny plan przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie w zakresie narracji historycznej.

Marcin Przydacz przypomniał, że główne uroczystości upamiętniające wyzwolenie obozu Auschwitz jak co roku odbędą się 27 stycznia w muzeum Auschwitz. - Tutaj prezydent jest gospodarzem, który zaprosił przede wszystkim ocalonych, ale również głowy państw. Dwudziestu kilku przedstawicieli potwierdziło już swoją obecność – powiedział wiceszef MSZ.


putin 1200 pap.jpg
"Szkalujcie śmiało, może coś przylgnie". Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

Odnośnie wydarzenia w instytucie Yad Vashem zauważył, że jest ono organizowane wraz z jedną z organizacji żydowskich, blisko związaną z Kremlem.
- Gdyby istotny był klucz prawno-historyczny, to Polska jako kraj, od którego zaczęła się II wojna światowa, i straciła sześć milionów swoich obywateli, w tym trzy miliony pochodzenia żydowskiego, powinna mieć głos. Główną postacią ma być Władimir Putin, który ma proponować swoją narrację historyczną – ocenił.

Dodał, że strona izraelska wiedziała o oczekiwaniach strony polskiej. - Skoro przedstawiciel państwa polskiego nie będzie mógł zabrać głosu wśród pięciu mówców, to w takim razie nie będzie go tam wcale – powiedział.

Podkreślił, że próba zafałszowania historii przez rosyjską propagandę spotkała się już z polskim odzewem, który poparło wiele państw. - Od kilku miesięcy obserwujemy aktywizację rosyjskiej propagandy w zakresie narracji historycznej i skutecznie jej przeciwdziałamy. W ciągu najbliższych dwóch tygodni będziemy intensyfikować swoją obecność, także medialną. Jest na to konkretny plan działania – dodał Przydacz.

Ofensywa Kremla

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent Rosji stwierdził m.in., że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych wobec Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

CZYTAJ TAKŻE
Russia-Architecture-Moscow-The-Kremlin-Building-2210329.jpg
Ekspert PISM Łukasz Jasina: Putin chce budować antysemicki obraz złej Polski

Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który – według rosyjskiego prezydenta – miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki.

Światowe Forum Holokaustu, zatytułowane "Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem", organizowane jest przez Fundację Światowego Forum Holokaustu, we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela. Około 30 przywódców z całego świata potwierdziło swój udział. Głos podczas wydarzenia ma zabrać prezydent Putin.

PAP/IAR/agkm

Czytaj także

Andrzej Duda nie przemówi w Izraelu. Kuriozalne tłumaczenie Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 10:18
- Zadecydowano, że w tym międzynarodowym wydarzeniu, z braku czasu, przemawiać będzie pięć osób z zagranicy - stwierdził dyrektor Yad Vashem Avner Shalev, komentując fakt, że prezydent Andrzej Duda nie może zabrać głosu na uroczystościach związanych z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel: podczas obchodów w Auschwitz musi wybrzmieć prawda historyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:55
- To dobrze, że prezydent Andrzej Duda w tej sytuacji nie pojawi się w Jerozolimie - ocenił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel (PiS). Paweł Zalewski (PO) powiedział, że "powinien prowadzić taką politykę, aby nikt nie wątpił czy ma prawo zabrać głos w takim gremium".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Polska w polityce pamięci radzi sobie znakomicie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 08:01
- Reakcja polskich władz zarówno przy kryzysie ze słowami Putina, jak i tego co wydarzy się w Yad Vashem była bardzo przytomna. Widać, że Polska w polityce pamięci, dyplomacji, radzi sobie znakomicie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń