Klauzula wolności na uczelniach. Gowin chce zmian w Konstytucji dla Nauki

2020-01-20, 14:36

Klauzula wolności na uczelniach. Gowin chce zmian w Konstytucji dla Nauki
Wicepremier Jarosław Gowin. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Szef resortu nauki Jarosław Gowin powiedział, że jest zbulwersowany sytuacją prof. Ewy Budzyńskiej i zapowiedział nowelizację Konstytucji Dla Nauki, która ma zapewnić ochronę wolności wypowiedzi i badań na uczelniach.

Posłuchaj

Jarosław Gowin: stoję i będę stał po stronie wolności (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Profesor Budzyńska z Uniwersytetu Śląskiego została oskarżona przez swoich studentów o narzucanie tradycjonalistycznego światopoglądu, bo w czasie swojego wykładu stwierdziła, że dzieckiem można nazwać również "dziecko w łonie matki", a jako klasyczną definicję rodziny wymieniła ojca, matkę, dzieci, krewnych i powinowatych.

Po skardze, którą złożyli jej studenci postępowanie wszczął rzecznik dyscyplinarny uczelni.

Powiązany Artykuł

prokuratura-1200.jpg
"Nie ma zgody na cenzurę". Zawiadomienie do prokuratury ws. prof. Ewy Budzyńskiej

Gowin: nasilają się przykłady ograniczania wolności

– Fundamentalną wartością, która musi być respektowana w świecie nauki i szkolnictwa wyższego jest wolność. Niestety, w ostatnim czasie mamy nasilające się przykłady ograniczania wolności, zarzutów wobec części naukowców, zarzutów bardzo dyskusyjnych – powiedział w krakowskim biurze Porozumienia wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dodał, że jest "szczególnie zbulwersowany decyzją rzecznika dyscyplinarnego Uniwersytetu Śląskiego pod adresem pani prof. Ewy Budzyńskiej".

"Pogląd zgodny z konstytucją"

– Tutaj podstawą zarzutu jest to, że sformułowała podczas zajęć pogląd, iż trzonem rodziny jest małżeństwo rozumiane jako związek mężczyzny i kobiety. Okazuje się zatem, że za wyrażenie poglądu w pełni zbieżnego z polską konstytucją uczony (...) miałby zostać ukarany – zauważył.

Wicepremier zaznaczył, że w związku z tym "uznał za niezbędne przygotowanie rozwiązań prawnych – nowelizacji ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli tzw. Konstytucji dla Nauki".

Powiązany Artykuł

pixabay lgbt homoseksualizm 1200.jpg
"Obrona wolności słowa". Petycja w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej

Trzy zmiany

Wymienił trzy zmiany w ustawie. Po pierwsze – wprowadzona zostanie klauzula wolności. – Wprowadzimy wolność głoszenia poglądów i wolność prowadzenia badań naukowych – zapowiedział.

Po drugie, rektorzy będą mieć obowiązek monitorowania i przestrzegania zasady wolności. Na rektorów, którzy nie wywiążą się z tych obowiązków, nałożone zostaną sankcje.

Po trzecie – w zgodzie z zasadą autonomii uczelni MNiSW wprowadzi nowy organ – komisję, która będzie badać przypadki naruszania wolności wykładów, badań naukowcy itd. Komisja ta działać ma przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Myślę, że jeszcze w tym tygodniu te propozycje przedstawimy do konsultacji społecznych. Chciałbym pracować nad tymi rozwiązaniami w taki sposób, w jaki powstawała sama Konstytucja dla Nauki, czyli w szerokiej konsultacji – zadeklarował wicepremier.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej