more_horiz
Wiadomości

Jarosław Rzepa: powinniśmy przestrzegać zasad praworządności

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 08:35
- Jeżeli dzisiaj wszystkie projekty ustaw idą w trybie poselskim, bez żadnych konsultacji społecznych w bardzo ważnych sprawach, to nie jest to dobre stanowienie prawa – mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Audio
  • 21.01.2020 Jarosław Rzepa: czasem traktujemy Unię jak zwykły bankomat (Polskie Radio 24/24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Jarosław Rzepa
Jarosław RzepaFoto: PR24/AK

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza, dlatego Komisja Europejska i Rada UE powinny wykorzystać dostępne narzędzia, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali w Strasburgu, że zmiany w sądownictwie w Polsce były oczekiwane przez obywateli i nie naruszyły niezależności sędziów. Według deputowanych Platformy Obywatelskiej, nowelizacje wprowadzone przez PiS doprowadziły do "poważnego naruszenia rządów prawa", co "może zagrozić pozycji Polski w Unii".

Ziobro 1200 PAP.jpg
Poseł PiS: garstka sędziów nie chce się podporządkowywać polskim ustawom

Jarosław Rzepa komentował przebieg debaty. - Było mi wstyd za polskich europosłów, wszystkich, którzy w tak emocjonalny sposób odnosili się do siebie (...), nie w ten sposób powinno się prowadzić debatę, szczególnie w Parlamencie Europejskim – zaznaczył.

- Zapisaliśmy się do Unii Europejskiej ze wszystkimi tego skutkami, także jeśli chodzi o przestrzeganie prawa europejskiego. Korzystamy z UE, Polska weszła na zupełnie inny poziom rozwoju, powinniśmy przestrzegać także zasad praworządności, mam wrażenie, że wybieramy to, co nam pasuje. Polacy są zadowoleni z przynależności do Unii Europejskiej i też musimy się godzić na pewne rzeczy, a nie tylko brać. Czasem traktujemy Unię jak zwykły bankomat, bez solidarności wewnątrz – podkreślał poseł.

Gość audycji odniósł się również do słów wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego, który podczas konferencji "Solidarni z represjonowanymi" wyraził uznanie dla pracy funkcjonariuszy służb mundurowych PRL, pozbawionych dodatkowych przywilejów emerytalnych. - Te osoby, które w jakikolwiek sposób represjonowały Polaków, nie zasługują na to, żeby cokolwiek im przywrócić. Natomiast zastosowanie jednej miary do wszystkich jest też nie w porządku. Nie wolno traktować człowieka, który przepracował tydzień w milicji, jako równie odpowiedzialnego, jak ci, którzy pracowali przez wiele lat – stwierdził.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jarosław Rzepa

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 7.15

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także