more_horiz
Wiadomości

Jarosław Rzepa: powinniśmy przestrzegać zasad praworządności

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 08:35
- Jeżeli dzisiaj wszystkie projekty ustaw idą w trybie poselskim, bez żadnych konsultacji społecznych w bardzo ważnych sprawach, to nie jest to dobre stanowienie prawa – mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Audio
  • 21.01.2020 Jarosław Rzepa: czasem traktujemy Unię jak zwykły bankomat (Polskie Radio 24/24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Jarosław Rzepa
Jarosław RzepaFoto: PR24/AK

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza, dlatego Komisja Europejska i Rada UE powinny wykorzystać dostępne narzędzia, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali w Strasburgu, że zmiany w sądownictwie w Polsce były oczekiwane przez obywateli i nie naruszyły niezależności sędziów. Według deputowanych Platformy Obywatelskiej, nowelizacje wprowadzone przez PiS doprowadziły do "poważnego naruszenia rządów prawa", co "może zagrozić pozycji Polski w Unii".

Ziobro 1200 PAP.jpg
Poseł PiS: garstka sędziów nie chce się podporządkowywać polskim ustawom

Jarosław Rzepa komentował przebieg debaty. - Było mi wstyd za polskich europosłów, wszystkich, którzy w tak emocjonalny sposób odnosili się do siebie (...), nie w ten sposób powinno się prowadzić debatę, szczególnie w Parlamencie Europejskim – zaznaczył.

- Zapisaliśmy się do Unii Europejskiej ze wszystkimi tego skutkami, także jeśli chodzi o przestrzeganie prawa europejskiego. Korzystamy z UE, Polska weszła na zupełnie inny poziom rozwoju, powinniśmy przestrzegać także zasad praworządności, mam wrażenie, że wybieramy to, co nam pasuje. Polacy są zadowoleni z przynależności do Unii Europejskiej i też musimy się godzić na pewne rzeczy, a nie tylko brać. Czasem traktujemy Unię jak zwykły bankomat, bez solidarności wewnątrz – podkreślał poseł.

Gość audycji odniósł się również do słów wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego, który podczas konferencji "Solidarni z represjonowanymi" wyraził uznanie dla pracy funkcjonariuszy służb mundurowych PRL, pozbawionych dodatkowych przywilejów emerytalnych. - Te osoby, które w jakikolwiek sposób represjonowały Polaków, nie zasługują na to, żeby cokolwiek im przywrócić. Natomiast zastosowanie jednej miary do wszystkich jest też nie w porządku. Nie wolno traktować człowieka, który przepracował tydzień w milicji, jako równie odpowiedzialnego, jak ci, którzy pracowali przez wiele lat – stwierdził.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jarosław Rzepa

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 7.15

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem