Poseł PiS: garstka sędziów nie chce się podporządkowywać polskim ustawom

2020-01-20, 09:29

Poseł PiS: garstka sędziów nie chce się podporządkowywać polskim ustawom
Warszawa, 16.01.2020. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w sprawie ustawy porządkującej pracę sądów. . Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Jeśli jakiś sędzia nie chce przestrzegać polskich ustaw obowiązujących legalnie, to mamy wtedy do czynienia z łamaniem praworządności. A opozycja to podsyca - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Paweł Zalewski (Koalicja Obywatelska). 

Posłuchaj

Przemysław Czarnek: Garstka sędziów nie chce się podporządkowywać polskim ustawom pomimo tego, że konstytucja ich do tego zobowiązuje. ("Dwie Strony" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Sejm skutecznie odrzuci uchwałę Senatu i na biurko prezydenta trafi nowela ustaw sądowych w wersji przyjętej przez Sejm - mówili senatorowie PiS po głosowaniu nad ustawami sądowymi. Senat odrzucił sejmowy projekt reformy.

Goście audycji "Dwie Strony" w Polskim Radia 24 rozmawiali o reformie wymiaru sprawiedliwości. Prowadzący audycję Grzegorz Jankowski zacytował wypowiedź prof. Michała Kleibera, byłego szefa Polskiej Akademii Nauk, według którego "praworządność jest przykrywką do brutalnej walki o władzę".

"Chodzi o prawo do sprawiedliwego wyroku"

Przemysław Czarnek przypomniał, że "władza w Polsce, to efekt demokratycznych wyborów". - Garstka sędziów nie chce się podporządkowywać polskim ustawom pomimo tego, że konstytucja ich do tego zobowiązuje - powiedział.

- Jeśli jakiś sędzia nie chce przestrzegać polskich ustaw obowiązujących legalnie, to mamy wtedy do czynienia z łamaniem praworządności. Podsyca to opozycja (...). Nie widzę tu brutalnej walki o władzę - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sakiewicz: demokratyczna większość stanowi o systemie wymiaru sprawiedliwości

Paweł Zalewski stwierdził, że "w sprawie »ustawy kagańcowej« nie chodzi o sędziów. -  Chodzi o to, żeby każdy Polak miał prawo do sprawiedliwego wyroku (...) - przekonywał. - Dyskusja o praworządności jest kluczem do dyskusji o prawie. Po to przyjęliście niekonstytucyjnie Trybunał Konstytucyjny, żeby on zatwierdzał wasze niekonstytucyjne prawa - zwrócił się do posła Przemysława Czarnka.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

karczewski 1200 pap.jpg
Stanisław Karczewski o opinii Komisji Weneckiej: o tym, co mamy robić, decydują wyborcy

Poseł PiS tłumaczył natomiast słuchaczom i swojemu interlokutorowi, jaka jest istota reformy sądownictwa.

- Wprowadzamy model odpowiedzialności dyscyplinarnej, w którym uczestniczą wyłącznie sędziowie. Ten model nie pozwala sędziom na niestosowanie polskich ustaw, na negowanie prerogatyw prezydenta RP - powiedział poseł Przemysław Czarnek. - Ustawa jest dopiero procedowana. Jak projekt ustawy może być niezgodny z konstytucją? To absurd - dodał.

"Nikt nie stwierdził nielegalności KRS-u"

W audycji rozmawiano także o angażowaniu instytucji europejskich w związku z reformą sądownictwa w Polsce.

Paweł Zalewski nie krył radości z tego, że "w sprawie obrony praworządności zabierają głos organy Unii Europejskiej".

- Nie mogą sobie bowiem pozwolić, żeby jeden z krajów członkowskich wypowiedział wspólnotę prawa, którą stanowi UE - przekonywał. - Polska przyjęła w traktatach akcesyjnych, w tym w Traktacie Lizbońskim, standardy praworządności UE. Sędziowie przeciwstawiają się sytuacji, w której PiS łamie polską konstytucję - dodał.

- Jaki organ międzynarodowy stwierdził nielegalność KRS-u? - pytał Przemysław Czarnek. - Nie ma takiego organu, nikt nie stwierdził nielegalności KRS-u. Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy, nie stanowi części czy elementu polskiego procesu legislacyjnego - podsumował poseł PiS.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Goście: Paweł Zalewski (Koalicja Obywatelska), Przemysław Czarnek (PiS)
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24//IAR/tb

Polecane

Wróć do strony głównej