Sprawa immunitetu Romanowskiego. "To jest ciekawy sygnał dla prawników"

- Nikt już nie będzie mógł powiedzieć, że immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy obowiązuje tylko wtedy, gdy odbywają się dwa razy do roku spotkania posłów - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Agaton Koziński, nawiązując do sprawy Marcina Romanowskiego. Gościem programu "Dwie strony" był również politolog dr Andrzej Anusz. 

2024-10-01, 10:29

Sprawa immunitetu Romanowskiego. "To jest ciekawy sygnał dla prawników"
Sprawa immunitetu ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w nadzorowanym przez Marcina Romanowskiego Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura postawiła 11 zarzutów politykowi Suwerennej Polski . Foto: Paweł Supernak/PAP

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy ma w środę podjąć decyzję w sprawie uchylenia immunitetu Marcina Romanowskiego. Podczas sesji w Strasburgu odbędzie się krótka debata bez pytań i po godzinie głosowanie.

Dr Andrzej Anusz zwrócił uwagę, że wniosek o uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego skierował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar, a nie prokurator krajowy Dariusz Kornerluk. - Bodnar jest bardzo ostrożny, bo sam go podpisał. Do tej pory robił to prokurator Korneluk. To jest ciekawy sygnał dla prawników. Bodnar nie jest pewny, czy podpis Korneluka nie byłby przesłanką do odrzucenia wniosku. Czeka nas prawnicza rozgrywka - ocenił.  

Posłuchaj

Agaton Koziński i dr Andrzej Anusz gośćmi Rocha Kowalskiego (Dwie strony) 22:45
+
Dodaj do playlisty

- Jeśli nie znajdzie się prawny haczyk, to Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy najpewniej uchyli immunitet Romanowskiemu. Wskazuje też na to układ polityczny. Tam przewagę mają ugrupowania o charakterze liberalo-lewicowym - dodał dr Anusz.  

Immunitet 

Natomiast zdaniem Agatona Kozińskiego na całej sprawie najbardziej skorzystało Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. - Nie ma wyborów do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Organ składa się z parlamentarzystów delegowanych przez parlamenty narodowe. Ich immunitety są pośrednie. Na sprawie Romanowskiego Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uzyskało podmiotowość. Nikt już nie będzie mógł powiedzieć, że immunitet Zgromadzenia obowiązuje tylko wtedy, gdy odbywają się dwa razy do roku spotkania posłów. Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uratował godność tej instytucji, rozszerzająco potraktował immunitet członków - stwierdził publicysta.  

REKLAMA

Sprawa immunitetu ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w nadzorowanym przez Marcina Romanowskiego Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura postawiła 11 zarzutów politykowi Suwerennej Polski.

****

Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Roch Kowalski
Goście: Agaton Koziński (publicysta), dr Andrzej Anusz (politolog) 
Data emisji: 1.10.2024
Godzina emisji: 8.36

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej